Д-р Славчо Славчев, председател на фондация “Сън и здраве”: “Болестите се влошават от кражбата на сън”

Публикувано на пн, 1 апр. 2013
1047 четения

Не пийте хапчета, за да заспите. Рано или късно човек става зависим от тях

– Д-р Славчев, преди време вие лансирахте идеята, че не бива да се сменя сезонното часово време. Още ли поддържате тази теза?
– Да, продължавам да твърдя и съм против да местим стрелките на часовника напред и назад, защото е вредно за здравето. Нашият организъм е свикнал със своя вътрешен биологичен часовник. Той е съобразен с астрономическото време, което е разпределено за работа и почивка. Със смяната на стрелките ние нарушаваме този биологичен ритъм и възниква неудобство и стрес. А стресът е в основата на много болести. Икономическият ефект и икономията на енергия, които гоним с промяната на лятното и зимното часово време, не се изплаща и не се покрива с неудобството, което си причиняваме с разстройството на нашия биологичен часовник. Засега протестите, които се правят в някои страни против часовата практика, не са достатъчни тя да бъде отменена.
– Как всъщност се отразява на здравето ни тази промяна на часовото време?
– Реално тази смяна ни открадва по един час от съня. Според мен, за да се адаптираме, са ни необходими няколко дена. Тази кражба на сън обаче влияе негативно на всички органи и системи, между които равновесието се нарушава.
Подобно нещо става и когато пътуваме със самолет до далечни държави. Тогава биологичният ритъм се нарушава със 7-8 часа. Необходими са ни толкова дни за възстановяване, колкото е часовата разлика между България и съответната държава.
– Кои органи страдат най-много от недоспиването?
– Бих казал, че това е централната нервна система. Човек се лишава с 1 час от сутрешния си сън, но не бих казал, че това е толкова фатално. Сънят е изграден от т.нар. рен-фази. Чрез една от тях ние възстановяваме дейността на мозъка. Затова при хора, които редовно не си доспиват, се появява сънен дефицит. Те са неработоспособни, раздразнителни, дори агресивни. Развиват се и редица заболявания, като сърдечносъдови, хипертония, стомашно-чревни разстройства и др. С една дума се появява дисбаланс между съня и мозъка.
Странното е, че се съгласяваме с промяната на часовото време, без някой да ни е питал. А болестите се влошават от кражбата на сън, защото не ни стига оптималната почивка.
Може ли по някакъв начин да се компенсира тази едночасова кражба на сън?
– Да, като се поспи един час след обяд. Но това не всеки го може, тъй като е на работа.
– А с лекарства?
– В никакъв случай не пийте хапчета, за да заспите. Рано или късно човек става зависим от тях.
– Има ли риск промяната на часовото време за хората с хронични болести, които всеки ден вземат медикаменти в един и същи час?
– Няма голямо значение и от това човек няма да умре, че си е пил хапчето един час по-рано или по-късно.
– Застрашени ли са шофьорите, че сутрин ще стават с един час по-рано?
– Недоспалият водач при това монотонно возене много лесно се отпуска и може да заспи. Това е особено опасно. Затова той трябва да се ляга по-рано, за да спи по 7-8 часа. Ако по време на път шофьорът усети дремливост и пропускане на пътни знаци, той трябва да спре и да поспи 30 минути. След тази дрямка може да продължи 30-40 км и да потърси място за спане. Сънният недостиг се компенсира само със сън. Почивката не е равносилна на съня.
– Недостигът на сън има ли отношение към сънната апнея?
– Не, сънната апнея е заболяване, което се проявява само по време на сън и се характеризира със спиране на дишането за повече от 10 секунди. Това се повтаря многократно през нощта. Това заболяване крие огромен риск за хората, които шофират. То е причина за десет пъти повече катастрофи.
Всеки десети мъж между 40 и 60 години е засегнат от нарушения в дишането. При жените сънната апнея се среща по-рядко.
Сънната апнея е сериозно заболяване, което е в основата за развитие на нова наука – медицина на съня. Тя включва около 90 заболявания. Дихателните нарушения по време на сън за щастие могат да бъдат коригирани и лекувани успешно. Когато страда контролът на дишането през нощта, страда целият организъм.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново