Д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор: “Хомеопатията и билките не могат да заменят ваксините”

Публикувано на пн, 8 апр. 2013
3145 четения

Д-р Ангел Кунчев е завършил медицина в Пловдив през 1985 г., след което започва работа в отдела за противоепидемичен контрол в хасковската ХЕИ. От 2001 г. се премества в здравното министерство в същия отдел, а по-късно става шеф на дирекцията за надзор на заразните болести.От две години е преназначен като главен държавен здравен инспектор.
Миналия четвъртък д-р Кунчев беше във Велико Търново по покана на Центъра за междуетнически диалог и толерантност “Амалипе”, който бе домакин за представяне на международния проект “Крачка напред – овластяване на младите хора и жените от ромската общност”. Преди това главният инспектор се срещна и с колектива на Регионалната здравна инспекция, където главната тема бе проблемът с ниското заплащане и възможностите за увеличаване на заплатите на специалистите.

– Д-р Кунчев, с какво ви привлече проектът на център “Амалипе”?
– Това е интересен проект, чрез който се дават допълнителна информация и отговорни права на младите роми и жените от местни общности. Темата е продължение на дейността за насърчаване на теренната работа сред ромските групи и сега ще се работи за тестване на центровете, които са създадени като клубове и организации. С тяхна помощ ще се развиват умения сред младите хора и жените за създаване на защитена среда, за да могат те да се защитават от насилието.
Този проект ще се реализира в шест общини, едната от които е Павликени. За нас тази идея представлява интерес, тъй като в областта на общественото здраве работата с етнически групи е много важна. Ние знаем, че като цяло здравето на нацията ни не е много добро, а в ромската общност направо е трагично. И като продължителност на живота, и като често срещани болести, и като ниво на инфекциозните заболявания. Само ще припомня, че преди 2 г. най-голямата епидемия от морбили в света беше в България сред ромската общност и тогава бяха засегнати 24 000 деца. От тях починаха 24. Смъртността е 1 %. Това показва, че сред този етнос наистина има проблем.
Част от починалите от морбили вероятно можеха да бъдат спасени, но са потърсили късно лекарска помощ. Тези хора бяха от най-бедните села в Силистренско и Бургаско. В случая болните от морбили не бяха ваксинирани. Изводът е, че всеки пропуск в имунизацията рано или късно се наказва.
Цената, която обществото плати като финансов ресурс и страдания, е много голяма. Здравната каса даде по 400 лв. за лечение по клинична пътека на всеки болен от морбили, а това прави около 10 млн. лв. В тази сметка обаче не влизат допълнителните разходи за болнични и лекарства, които хората са си купували.
Когато се появи епидемията, направихме допълнителна имунизация против морбили, за да компенсираме пропуските. Но можем ли да правим такива кампании за всяко заразно заболяване, което се появи? Истината е, че системата трябва да работи така, че да ваксинира децата навреме. Това обаче е много трудно, защото са натрупани проблеми.
Не случайно в края на м. г. започнахме безплатни прегледи в ромски села на Перник, а инициативата е част от националната стратегия за интеграция на ромите. Целта е да повишим здравната култура на уязвимите групи, като отделяме по-голямо внимание на гинекологичните проблеми на жените и заболяванията при децата. Допълнително извършваме и безплатни тестове за СПИН. По тази стратегия в момента в страната работят 109 лекари в 57 общини, които подпомагат ромското население в квартали и села, както и медицинските специалисти, които ги обслужват.
– Смятате ли, че тази инициатива е достатъчна да подобри здравето на ромското население?
– Това е положителна мярка, но може би не е най-оптималният вариант да се обхване цялото ромско население и в най-отдалечените райони на страната, тъй като тези прегледи не са постоянни. Но все пак това е шанс до ромското население да достигне лекарска помощ, тъй като в много райони вече няма джипита. Има и друг проблем, дори и да има лекар, голяма част от това население няма здравни осигуровки и ромите не ходят на прегледи.
– Дали бедността е причина за занемарения им здравен статус или безотговорността към собственото здраве?
– Проблемът е, че ромите хем са бедни, хем са безотговорни. Наблюденията ни показват, че дори и да имат средства, те не се осигуряват или много малка част от тях го правят. Чакат до последно като се разболеят, плащат си трите вноски, лекуват се и… пак отново. Но истината е, че много от ромите са бедни и наистина нямат възможност да се осигуряват. Затова националната стратегия за интеграция включва и обучение на здравни медиатори, които да работят съвместно с РЗИ и джипитата по отношение на комуникацията с труднодостъпните групи. Във В. Търново вие имате този добър опит именно с проект на ромски клуб, който работи за превенция на СПИН и туберкулоза, които ще ги предпазят от тежките инфекции.
– Антиваксиналните настроения у нас все още са големи не само сред ромското население. На имунизациите се преписват какви ли не заболявания, а това плаши най-вече по-необразованите етноси. Дори сред тях се разпространява, че ваксините съдържали алуминий и живак. Това вярно ли е?
– Много трудно водим спор с хора, дочули оттук-оттам. Няма проучвания, които да доказват вредното въздействие на живак или алуминий в тези препарати. Независимо от това, тези две съставки отдавна са премахнати от ваксините, които се използват у нас.
– Сега около 2 април- Световния ден за информираност по проблемите на аутизма, отново се заговори, че ваксините са причина дори за това състояние.
– Мит е, че ваксините причиняват аутизъм или множествена склероза. Във връзка с това през последните 10 г. имаше два големи скандала в Европа. Първият дойде от Англия, откъдето лекар заяви, че имунизациите против морбили, паротит и рубеола повишавали риска от аутизъм.
Другият скандал избухна във Франция. Пак лекар обяви, че ваксината против хепатит В водела до множествена склероза. По този повод бяха направени големи паралелни изследвания в двете държави с ваксинирани и неваксинирани деца. Оказа се, че аутизмът няма нищо общо с имунизациите. При множествената склероза пък стана ясно, че повечето от болните въобще не са били имунизирани.
Сега постоянно ме питат ваксините съдържат ли живи вируси, или бактерии. От медицинска гледна точка това просто е смешно. В нито една ваксина не се слагат живи или активни вируси. Използват се само части от тези вируси, които създават имунитет и не разболяват. Имунизацията е един вид тренировка на организма все едно се е срещнал с вируса в реалния живот. Само че не възниква истинска инфекция, а се образуват антитела.
Но така, както някои родители са против ваксините, други пък искат към имунизационния календар на страната да се добави и имунизация против варицела. Тя се прави в някои държави.
– Може би тази имунизация ще “укроти” варицелата, заболеваемостта от която за тази година е много висока. Във Великотърновска област за първите три месеца на тази година болните са 971, срещу 1024 за цялата минала 2012-а. 
– Наистина заболеваемостта е сериозна, но само в отделни области, една от които е Велико Търново. Има райони, където няма нито един болен. На нас ни е ясно, че след като няма имунизация в страната за тази детска шарка, на всеки 5-6 години има цикличност. Натрупват се неболедували деца и се появява епидемичен взрив. Дори имахме по 1300 пациенти, заболели за една седмица, особено в големите градове. Варицелата е инфекция, която се проявява през зимата и пролетта и скоро ще отшуми. Предполагам, че до края на април заболеваемостта ще падне и следващите 5-6 години болните ще бъдат малко.
– След като има ваксина против варицелата, защо не се прави у нас?
– Наистина такава ваксина се поставя в Гърция, Кипър, Естония и др. Спорен е въпросът дали си заслужава да ваксинираме децата, тъй като шарката протича леко в детската възраст. Защо да утежняваме имунизационната програма? На практика от 27 страни в Европа само 11 са я включили в календара си.
– Вече имаме ваксина срещу папиломния вирус, който причинява рак на шийката на матката, но желаещите не са много. Тя е безплатна само за 12-годишните момичета, но въпреки това родителите се страхуват. 
– Много се ядосвам на глупостите, които чета в интернет по отношение на ваксината против папиломния вирус. Срещам какви ли не измислици, ваксинирани жени умирали и какво ли не още. Няма никакво основание за страх, ваксината се прилага в Европа повече от 8-9 г. и са обхванати милиони хора. Има достатъчно наблюдения върху качествата на ваксината и страничните реакции. Аз мисля, че тя е един много добър продукт и след като имаме възможност да осигурим децата си срещу едно изключително тежко заболяване, е редно да го направим. Ваксината гарантира 92 % защита от рака на шийката на матката. Тя има срок на годност около 20 г. и на изграждане на имунитет. Така че, като се постави на 12-годишна възраст, докато минат тези критични години за имунитета, рискът от заразяване вече е намалял. Така че не е необходима още една имунизация в по-късна възраст.
В България на всеки 24 часа от рак на шийката умира по една жена. Така че проблемът е изключително сериозен. Засега възможностите на държавата са да осигури ваксини само за 12-годишните момичета. Аз смятам, че имунизациите трябва да са достъпни и за останалите възрасти, тъй като вече са доказали ефикасността си срещу рака на шийката на матката. Затова тази имунизационна кампания трябва да продължи непрекъснато, тъй като идват нови поколения, които трябва да бъдат защитени.
Преди 10 години имаше голямо недоверие и за ваксината против хепатит В, против морбили, паротит и рубеола. Сегашните публикации объркват още повече родителите и ги карат да проявяват недоверие. И те няма да вземат необходимите мерки да предпазят дъщерите си от папиломния рак. Това е жалко. Разбирам, че сега е модна тенденцията да се употребяват повече хомеопатични лекарства и билколечение. Но те не могат да заменят ваксините, които са доказали своята полза. Хомеопатия може да се прилага при леки заболявания и щом човек оздравява, това е добре. Но при тежки инфекции, като дифтерит, детски паралич и др., да се разчита само на хомеопатия, а не на ваксини, е просто безумие.
– Д-р Кунчев, преди няколко месеца съобщихте, че поради промените на климата вече имаме тропически болести. Ставаше въпрос за западнонилския енцефалит. Разпространява ли се това заболяване?
– Имаме пет болни от Русе, Бургас и Пловдив. Става дума за т. нар. векторни заболявания, които се пренасят от комари, кърлежи и мишки. Трябва да бъдем много внимателни особено по поречията на реките Места и Струма и Южното Черноморие, където температурите са по-високи и там виреят повече комари. Но наблюдението върху тях ще продължи през цялата година, защото в страната вече са открити от тигровия вид, които пренасят именно нилската зараза. Затова от здравното министерство сме разпоредили да бъдат извършени третирания против комарите във всички общини. Проблемът е, че в сегашната финансова криза те заделят все по-малко средства за това.
Европа вече има първи взрив на тропичната треска дзенга и на остров Мадейра вече са се разболели 1400 души. Гърция пък си има своята местна малария в големи мандаринови плантации. Там имало големи блата, които са развъдник за комарите.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново