Борислав Тодоров не мечтае за генералски пагони, иска да е достоен офицер – мъж на честта

Публикувано на чт, 2 мар. 2017
503 четения

Курсантът от НВУ “Васил Левски” е десетият носител на наградата “Трети март”

Старшина курсант Борислав Валентинов Тодоров ще стане десетият носител на Академичната награда “Трети март” на Община Велико Търново. Отличието се връчва ежегодно в чест на националния празник на изявен курсант или студент от Националния военен университет “Васил Левски” и е в размер на левовата равностойност на 3 хил. евро.
Борислав Тодоров е родом от Русе и е възпитаник на Професионалната гимназия по електроника и електротехника в града. Сега завършва обучението си по военна специализация “Сигнално разузнаване и електронна война” и по гражданската специалност “Национална и регионална сигурност”. Отличен 5,79 е неговият среден успех от дипломата, а на държавните изпити по гражданската специалност има пълни шестици.
Петокурсникът от факултет “Общовойскови” владее руски и английски език. През миналата година е бил ментор на чуждестранни студенти по програма “Еразъм+”. Борислав Тодоров е участвал в редица научни конференции на национално и международно ниво.

Старшина курсант Борислав Тодоров не мечтае за генералски пагони, но от малък иска да стане достоен офицер. Той живее с романтичната представа за професията и вярва, че мъжете в униформа трябва да бъдат истински джентълмени, хора на честта, а постъпките им – пример за обществото. Това е и една от причините, накарала младежа да кандидатства във военния вуз и да стане част от редиците на Българската армия. Сега 23-годишният курсант ще бъде първият мъж в рода с военен пагон.
“Спомням си, че окончателно взех това решение в 11 клас. Тогава в училище дойдоха представители на НВУ “Васил Левски”, за да ни представят възможностите за обучение. Останах много впечатлен. След това положих усилия да се подготвя за изпитите, успях да вляза и сега съм на финалната права”, разказва Борислав. Той сподели, че най-трудно му е било в началото, когато трябвало да свикне с чисто армейския начин на живот. Но не съжалява, защото тук е получил много полезни знания и се е научил на дисциплина, организираност и морал.
След това признава, че истинско предизвикателство за него се оказва изискването да се справя еднакво добре както с учебните дисциплини от военна специалност, така и с тези в гражданската. “Изключително трудно е да “жонглираш” между двете, защото са еднакви по важност. Но ние не сме обикновени студенти, а преди всичко военнослужещи. Всеки ден имаме задължения и трябва да се съобразяваме с воинската дисциплина, която е много важна тук. Трябва да направиш така, че времето да ти стига за всичко. Много безсънни нощи съм прекарал в университета, но не съжалявам. Тук всеки ден имаш възможност да докажеш на самия себе си, че можеш повече и повече. Случвало ми се е, когато съм отпуска при семейството ми и нямам задължения, да се чувствам като човек, който пропилява времето си. Военният университет изгражда силни и борбени хора, мъже с характер”, обяснява Борислав.
Историята като наука, която формира истински патриоти, привлича бъдещия офицер от години, но го вълнуват и темите, свързани с външната и световна политика. Полковник Борис Дрангов е неговият любим военачалник. “Той е изключителен пълководец, доказал се на бойното поле, и в същото време забележителен военен педагог. Автор е на редица съчинения, а най-известно сред тях е книгата “Помни войната! Съвети за строеви офицери”, която препоръчвам на всички млади колеги”, споделя Борислав.
Балканските войни пък са любимият му период от българската история. “Тогава българите успяват да се обединят и да постигнат чудеса от храброст, каквито цяла Европа дори не е очаквала от толкова малък народ като нашия. Убеден съм, че с обединени усилия можем да постигнем всичко и най-важното – не бива да спираме да мечтаем. Да вземем за пример Трети март. Българите са си мечтаели да се освободят от турско владичество, но много от тях са били убедени, че след пет века робство това е невъзможно, дори лудост, но историята доказва обратното”, усмихва се курсантът.
Той е на мнение, че казармата в България трябва да се върне, но да не бъде задължителна за всички, а да има по-скоро пожелателен характер. “България не е икономически мощна страна, която да може да си позволи да отделя огромни средства за наборна военна служба. Много държави са доказали, че професионалната армия е много по-ефективна. Наборната служба невинаги е фактор за успеха на бойното поле. Затова е добре да се подготвя резерв от доброволци, които са предварително обучени”, обяснява младият мъж.
Той е на мнение, че Българската армия се нуждае преди всичко от модерно въоръжение – изтребители и техника за сходните войски, фрегати и други съдове за морските сили. По отношение на кадровата подготовка, трябва да бъдат заделяни повече средства за военна подготовка на курсантите, твърди възпитаникът на НВУ.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново