Болницата в Горна Оряховица увеличи приходите и намали просрочените задължения с 34 процента

Публикувано на пн, 13 мар. 2017
333 четения

Общината купува скенер с рентген за над половин милион лева

Болницата в Горна Оряховица залага на качеството и основното ѝ предназначение и амбиция е да лекува добре пациентите, категоричен е управителят д-р Иван Иванов. Макар МБАЛ “Свети Иван Рилски” да е търговско дружество, тя се различава от своите посестрими, които се стремят да трупат печалби. При нас това няма как да се случи, защото означава, че някъде нещо сме пропуснали в отделенията и не сме лекували по правилата за качество, уточнява управителят. Д-р Иванов има опит като директор на болницата в Елена и като шеф на РЗОК във Велико Търново. От една година “Свети Иван Рилски” налага нов модел на дейността, като непрекъснато се обновява медицинската апаратура с нова, а Община Горна Оряховица купува скенер с рентген за над 0,5 млн. лв. Скъпата диагностична техника ще бъде изплащана за четири години, като за тази в бюджета на общината вече са заложени 100 000 лв. Очаква се апаратурата да бъде доставена до това лято, която ще подобри значително диагностиката.
Д-р Иванов не скрива, че преди една година е поел горнооряховската болница в тежко финансово състояние. Обяснява, че не може с магическа пръчка да се стопят от години натрупани дългове за над 1 млн.лв. и за това кратко време всичко да е наред. Има вариант да се предприемат драстични мерки и да се намалят значително загубите и разходите, но това ще доведе до срив на качеството на медицинската дейност. Затова мерките за намаляване на дълговете трябва да са балансирани. Финансовият отчет за 2016 г. показва баланс, чрез който се постигат по-добри резултати, приток на пациенти, увеличаване на приходите и намаляване на просрочените задължения.
През 2016 г. за първи път има
увеличен ръст на пациентите,

показва финансовият анализ на болницата. Стопиран е непрекъснатият спад на болни през последните 3-4 г. Макар те да са повече само с 82 души спрямо 2015 г., това е твърде показателно, че мениджмънтът на болницата върви в правилна посока. Така през м.г. тук са преминали 9584 пациенти.
Според д-р Иванов, ръстът на болните се дължи предимно на Второ вътрешно отделение, където лежат пациенти с белодробни и ендокринологични заболявания. Лекувани са повече над 80 души, спрямо 2015 г. Основното увеличение идва от пациентите с диабет, който нараства стремително сред населението. Става въпрос основно за неинсулиновата форма на заболяването.
Тревога будят и сърдечносъдовите заболявания, които са се увеличили със 100 за Кардиологията. Тук не влизат пациентите с инфаркти, които се диагностицират на място, но се лекуват инвазивно в други болници, които имат специализирани кардиологични лаборатории.
Но най-голямото увеличение на преминалите пациенти е в Отделението по неврология. Там ръстът е с 260 души, спрямо предходната година, като през 2016 г. са лекувани 1479 болни. Значително са нараснали болните с мозъчен инсулт, увеличението при тях е със 170 души, а това прави ръст от 50 процента. Освен това е нараснал потокът от болни и към отделенията по хирургия, УНГ, инфекции, очни болести. Що се отнася до хирурзите, те са оперирали повече болни с жлъчно-каменна болест, и то лапароскопски. От друга страна пък има спад на ражданията, независимо че има родилки и от други области в страната.
За 2016 г. болницата отчита загуба от 97 000 лв., но повече приходи. За предходната година загубата е била 140 000 лв. Намалението се дължи на увеличените приходи със 143 000 лв. спрямо 2015 г. Д-р Иванов уточнява, че ръстът се дължи на всички видове приходи от РЗОК, такси, наеми, външни фирми. Най-голям е делът на приходите от здравното министерство – 53 500 лв., което плаща прегледите на пациентите, преминали през Спешна помощ, но не са постъпили в болницата.
Д-р Иванов със задоволство отчита, че въпреки финансовата задлъжнялост на медицинското дружество,
за една година заплатите на
персонала са
увеличени с 14 %,
макар че общо разходите да са нараснали със 150 000 лв. В момента средната работна заплата е 893 лв., а това е повече от 100 лв. За сметка на това, поради предприети ефективни мерки, разходите за суровини и материали са намалели с 60 000 лв. Към края на годината текущите задължения на болницата са 1,428 млн. лв., повече от края на 2015 г., но увеличението се дължи на закупената медицинска апаратура, която се изплаща разсрочено. За сметка на това обаче просрочените задължения са намалели с 34 процента – от 614 000 лв. те вече са 402 000 лв. Това касае основно средствата за медикаменти. Това ни дава възможност да дишаме по-спокойно, защото нямаме притеснения и заплахи на фирми, че ще ни спрат доставките. И веднага д-р Иванов добавя, че драстично са намалели и санкциите на здравната каса, медицинският одит, лихвите по просрочените задължения и др. и от 71 000 лв. за предходната година вече са 11 000 лв.
Проблемът с липсата на кадри
се увеличава драстично
Острият дефицит на лекари може да доведе до срив на приходите, има опасност да бъдат закрити цели отделения заради невъзможност да се покрият стандартите на здравната каса, с тревога отчита управителят. Болницата вече има двама специализанти и предлага много добри условия за бъдещите специалисти.
Т.г. медицинското дружество в Горна Оряховица ще сключи договор със здравната каса за повече клинични пътеки.Едни от тях са за реанимацията, която досега нямаше договор поради липса на лекари. Сега отделението е акредитирано с второ ниво на компенетност и там работят четирима анестезиолози.
Д-р Иванов коментира още, че ръководството на Община Горна Оряховица подкрепя болницата с финансови средства и проекти, а тази подкрепа е сериозен стимул да бъде запазен персоналът.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново