Благотворителна мартенска изложба–базар представя изделия на социалните услуги

Публикувано на пн, 19 февр. 2024
198 четения

Благотворителна изложба-базар „Баба Марта бързала и мартенички вързала“ бе открита вчера на специално обозначен щанд пред чешмичката до сградата на Община Велико Търново. На него се продават разнообразни мартеници и тематични изделия за 1 март, изработени от потребителите на социалните услуги в старата столица и общината, а със събраните средства ще бъдат подкрепени техните арт-ателиетата.
Инициативата „Баба Марта бързала и мартенички вързала“ се организира за 13-и пореден път от общинската дирекция „Социални дейности и здравеопазване“. Тази година в благотворителната изложба-базар ще се представят общо 32 социално услуги, 4 Центъра за работа с деца и младежи, Общинската организация към Съюза на инвалидите в България във В. Търново, а от неправителствените организации – Сдружение „Зов“ от Г. Оряховица, Фондация „Искам бебе“ и Клубът по битова култура към читалище „Надежда“ в старата столица.
„Подготовката на изделията за изложбата-базар дава смисъл и много приятна емоция на нашите потребители. Те усвояват редица знания и умения, и са нетърпеливи да го направим отново всяка следваща година, а изработените от тях изделия стават все по-различни и сложни като техники на изработка“, коментира Росица Димитрова, директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“, и благодари на социалните екипи за добрите постижения в това съвместно начинание.
В първия ден своите произведения предложиха хората, членуващи в арт ателието към Общинската организация на съюза на инвалидите в България. В продължение на няколко месеца, те са изработили над 3 000 изделия, а приходите от подобни базари обикновено използват за закупуване на нови материали и участие на фестивали за хора с увреждания, посочи Йотка Вълева, председател на регионалната организация и член на Управителния съвет на Общинската организация на съюза на инвалидите в България. С част от средствата се правят и дарения за деца с увреждания, допълни Величка Накова от организацията във В. Търново.
„Ние сме преди всичко българи и трябва да предаваме традицията от поколение на поколение. Искаме да покажем ръчно изработеното, родното с красивата шевица и трикольора, като се стараем да създаваме нашите изделия с природни материали. Влагаме много труд и социална дейност, защото те са изработени от хора с увреждания, а целта да се социализират, да не стоят затворени в домовете си и да бъдат полезни на себе си и на обществото“, подчерта Вълева.
„В мартеничките, които изработих, съм вложила много любов и старание, за да може когато хората ги видят, да им се радват и това да ги прави щастливи. Любимият ми мотив са Пижо и Пенда, както и обикновената, традиционна мартеница с бял и червен конец“, сподели Йорданка Петрова, която бе една от жените, продаващи на щанда. „Вярвам, че с нашите ръчно изработени мартенички ще успеем да съхраним българското“, добави Дочка Димитрова, която помагаше на щанда.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново