Археолози ще проучват лесичерския стълб и римския каптаж в Мусина

Публикувано на ср, 17 май 2017
485 четения

Лесичерския стълб и римския каптаж на Никополис ад Иструм в Мусина ще проучва археологът Калин Чакъров от Историческия музей в Павликени. За експедицията на съоръжението в началото на акведукта на римския град той е подсигурил частно финансиране. Концесионерът на рибарника за пъстърва в близост ще поеме разходите по разкопките. За античния паметник край Лесичери специалистът е представил проект за около 30 000 лв. в Министерството на културата.
Римският каптаж има осмоъгълна форма, а помещението е с вътрешен диаметър 3 м. Заради бент от 80-те години сега съоръжението е под вода. Но собствениците на рибното стопанство са се ангажирали да изпуснат водата, за да може обектът да се почисти. От там тръгва водопроводът на Никополис ад Иструм, който е с дължина над 22 км. Искам да почистим района и да поставим информационни табели, за да превърнем мястото в туристически обект, сподели Калин Чакъров. Той планира да работи в Мусина през август заедно с работници от селото и доброволци.
Лесичерският стълб е най-високата структура от Античността, запазена по българските земи. Той се издига на близо 14 м височина и от години стои самотен в полето до павликенското село Лесичери. Преди повече от 20 години разкопки там е правил директорът на търновския музей д-р Иван Църов. От общината и музея в Павликени вече са почистили паметника от дървета и храсти, за да го подготвят за новия археологически сезон. Те очакват, че от МК ще одобрят исканото финансиране за разкопки.
Историческият музей в Павликени разчитат на средства и за разкопки в Античния керамичен център, а представеният проект е за около 30 000 лв. Обектът е единствен в Югоизточна Европа, а редовните проучвания там бяха възстановени през 2014 г. През м.г., поради липса на финансиране, в разкопките участваха доброволци.
З. ГЕОРГИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново