89 участници от 29 държави идват за Летния семинар във ВТУ

Публикувано на ср, 6 юли 2022
498 четения

89 участници от 29 държави на 4 континента (Европа, Америка, Азия и Африка) идват във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, за да се включат в 45-ия международен летен семинар по български език и култура. Най-възрастните сред тях са пенсионерите Уолтър Елиът от Англия, който е на 71 години, и 70-годишният Гай Гилберт от Франция. Най-младата участничка е Диа Ачаржи от САЩ, която е на 18 години, с майка българка. Друга студентка от чужбина, но с баща българин, е Мая Юса, която идва от Япония. Освен студенти от различни висши учебни заведения по света, сред идващите за семинара са преводач в Европейския парламент в Брюксел от Полша, преводач от Япония, екскурзоводите Гьоц Файге от Германия и Елена Гиянци от Гърция, вицепрезидентът на Американския колеж в ирландския град Дъблин – Рори Макентегарт, писателката от Ирландия – Ейлис Алмквист и художничка, също от там. Немалко са и преподавателите – един по български език и литература от Молдова, друг по английски език от Италия, техни колеги от Северна Македония, Украйна, Полша и Азербайджан. Сред участниците са още редактор от Гърция, докторант от Италия, лекар от Австрия, ветеринарен лекар от Чехия, фармацевт от Ирак, юрист от Русия, инженер от Унгария, държавен служител от Гърция и др.
Най-многобройни са представителите на Германия – 10, от Полша – 8, от Гърция – 6, и от Сърбия – 5. 29 са участниците от предходни години, като англичанина Уолтър Елиът идва за 12-и път, а полякът Войчек Скшипчак – за 10-и. Сред останалите, които идват за пореден път, са Томас Тракателис от Гърция, Душко Кръстевски от Северна Македония, Карим Абделати от Египет, Зухаиб Тирмизи и Гьотц Файге от Германия, Косуке Насу от Япония, Милан Митич от Сърбия и др.
Семинарът ще се проведе в периода от 11 до 31 юли, а участниците ще бъдат настанени в изцяло обновения Блок 1 на Студентските общежития, поясни доц. д-р Валерия Тодорова, зам. директор на Международния летен семинар по български език и култура. Учебните занятия, на които ще присъстват участниците, са по практически български език и ще включват също граматически, фонетични и лексикални упражнения за начинаещи. За по-напредналите са предвидени специализирани семинари. Два от тях – Култура и изкуство на България и Култура на България, ще са на английски език. Другите са на български език и са свързани с българското изобразително изкуство, съвременния български език, българския фолклор и съвременното българско кино, посочи още доц. д-р Тодорова. За учебните занятия екипът от преподаватели ще работи по учебници на ВТУ, създадени под общата редакция проф. Стоян Буров.
Международният летен семинар ще бъде открит на 11 юли в 10,30 ч. в Аулата на Ректората на вуза в старата столица. Вечерта за участниците и гостите ще има официален коктейл, с участието на духовия оркестър „Виво Монтана“ и специална прожекция на аудио-визуалния спектакъл „Звук и светлина“. Новост в тазгодишното издание са нестинарите, които ще представят нестинарската обредност, танцувайки върху жарава, която ще е разположена пред сградата на Ректората. Като част от културната програма премиерно ще бъде представен документалният филм „Учителю“, посветен на писателя, фолклорист, учен и преподавател във ВТУ – проф. дфн Анчо Калоянов. Лентата е създадена с финансовата подкрепа на Програма „Изкуство и култура“ на Община Велико Търново, а режисьор е проф. Станимир Трифонов, възпитаник на вуза в старата столица. В рамките на семинара са предвидени и традиционните вечери – вечер на запознанството, вечер на българската кухня, вечер на интернационалната кухня, лектории, курсове за изучаване на български народни песни и танци и др. За участниците отново са организирани и две екскурзии. Едната включва посещение на „Етъра“ в Габрово и Трявна, а другата – на Калофер и Карлово. В последната седмица семинарът ще бъде изнесен на българското Черноморие в курортен комплекс Албена.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново