39 селища в областта са без нито един жител

Публикувано на ср, 6 Ное. 2024
30479 четения

Около 39 са напълно обезлюдените села във Великотърновска област към пролетта на 2024 г., сочат данните от grao.bg. По този показател нашата област заедно с област Габрово дели първото място в страната. Преобладаващата част от обезлюдените населени места са в общините Велико Търново и Елена. Всъщност голяма част от тях са махали, които обаче официално са със статут на селища. След обезлюдяването някои от тях са прехвърлени към съседни по-големи села.
22 са селата и махалите без нито един обитател в община Елена. Това са: Баждари, Брезово, Вълчовци, Габрака, Ганев дол, Драгановци, Иванивановци, Кантари, Караиванци, Киревци, Лесиче, Мариновци, Мъртвината, Недялковци, Нюшковци, Папратлива, Пейковци, Разпада, Томбето, Тънки рът, Цвеклювци и Шиливери. В съседната община Златарица те са само 4 – Горско Писарево, Дуровци, Рекичка, Чуката. В най-голямата община Велико Търново броят на населените места без нито един жител, според последните официални справки, е 13 – Белчевци, Бижовци, Деветаците, Димовци, Дойновци, Долен Еневец, Лагерите, Марговци, Русковци, Семковци, Ушевци, Цепераните, Цонковци.
В категорията с един жител броят на населените места в областта е 28. На първо място отново е Еленска община с 16 населени места – Аплаци, Богданско, Горска, Дайновци, Долни Танчевци, Драгийци, Драгневци, Дуковци, Котуци, Миневци, Мирчевци, Радовци, Райновци, Стойчевци, Султани, Чавдарци. В Търновска община техният брой е 9 – Бойчеви колиби, Бочковци, Виларе, Върлинка, Горановци, Йовчевци, Осенарите, Пожерник, Сърненци. В община Златарица броят им е 3 – Горна Хаджийска, Делова махала и Овощна
Според данните на ГРАО с двама човека в община Елена са 15 села и махали, а в Търновска община – 7. А с трима души население има 7 селища в Еленско и 4 в Търновско. Населените места с между 4 и 10 жители в цялата област са 39.
Общият брой на всички населени места – села, махали и градове, посочени в сайта grao.bg., е 336 – 14 града и 322 села и махали. От тях една пета са с население до трима човека. В справки от последните години се посочва, че Великотърновска област е с близо 70 напълно обезлюдени населени места. Докато в справката на ГРАО техният брой е 39. Причина за това несъответствие най-вероятно е, че в списъка с населени места на ГРАО не са включени някои махали, които са обезлюдени отдавна и поради това вече не фигурират изобщо със статута на населени места.
Справката за населението в областта развенчава мита, че населението в областта започва да намалява след началото на демократичните промени заради емиграцията в чужбина. От 1946 населението на областта като цяло започва да намалява: от 352 697 през 1946 г. достига до 207 371 през 2021 г. В отделните общини обаче този процес протича различно. В големите общини като В. Търново, Г. Оряховица и Свищов до 1985 г. се наблюдава увеличаване на населението. В повечето общини обаче населението започва да намалява още от началото на 60-те години. Това може да бъде обяснено с вътрешните миграции в страната и стремежът на хората от по-малките общини и населени места да търсят реализацията си в големите градове и в столицата. Според справката на ГРАО към 2021 г. най-силно се е стопило населението на общините: Свищов – с около 22 хил. човека, Г. Оряховица – 20 хил., Павликени – 18 хил. В най-голямата община В. Търново от 93 796 човека през 1992 г. 29 години по-късно, населението е паднало на 76 718 души.
От 10-те общини на областта най-малък е броят на самоопределилите се като принадлежащи към етническите малцинства в Лясковец – едва около 4,6%. На другия полюс са общините Елена – с над 20% малцинства, Златарица с 19% и Стражица с около 18,5%.
Иван ГЕОРГИЕВ

loading...
Абонамент за вестник Янтра ДНЕС Пътни строежи - Велико Търново