115 паралелки с прием след 7 и 8 клас искат училищата от област В. Търново

Публикувано на пт, 10 февр. 2017
890 четения

115 паралелки за прием след 7 и след 8 клас в училищата от област Велико Търново ще предложат за утвърждаване от Регионалното управление по образованието на просветното министерство. 79 от заявените класове са за седмокласници, като бъдещите гимназисти ще могат да кандидатстват за 40 профилирани и 39 професионални паралелки. 36 са предложените класове с прием след 8 клас. Сред тях има 27 професионални, 5 непрофилирани и 4 профилирани паралелки. Пет от професионалните ще бъдат разкрити по традиция в общообразователните училища в Елена, Полски Тръмбеш, Лясковец, село Камен и в Хуманитарната гимназия във Велико Търново.
Това стана ясно вчера след заседание на Постоянната областна комисия по заетост. Проектът за държавен план-прием представи началникът на Регионалното управление по образованието инж. Розалия Личева. На срещата присъстваха зам.-областният управител доц. Любомира Попова, представители на общините, началници на Бюрата по труда и други териториални структури, синдикати, работодателски и браншови организации.
Заради новия закон за предучилищното и училищно образование два випуска ще получат дипломи за завършено основно образование тази година. Така за място в държавните и общинските учебни заведения за учебната 2017/18 г. ще се борят сегашните седмокласници и осмокласници. Завършващите 7 клас ще кандидатстват според новите правила и за тях ще важат резултатите от националното външно оценяване. Приемът за учениците от 8 клас ще става както досега – по училища, с оценките от дипломата за основно образование, обясни шефката на РУО.
1857 седмокласници се обучават в училищата от региона, а спрямо 2016 г. децата от випуска са с 50 повече. 903 ученици завършват 8 клас, а миналата година те са били 864, уточни Розалия Личева.
Държавен прием в областта осъществяват 20 профилирани гимназии и СУ-та, 16 професионални гимназии и 2 помощни училища, а те се намират основно във Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов. “Държавният план прием се съобразява със списъка на професиите за професионално образование и обучение, който е регламентиран в Закона. Основните изисквания на МОН са на първо място предложенията на училищата да са съобразени с приоритетите за развитие на областта. Второ важно условие е да има баланс между реално завършващите основно образование ученици и заявения държавен план прием. Освен това за разкриването на професии и нови паралелки е необходимо да има съответната материална база в училищата. Когато училището желае да разкрие, поради малък брой ученици, две специалности в една паралелка, то трябва да подаде декларация, че ще осигури финансово обучението на тези две специалности”, обясни началникът на РУО.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново