11 трудови злополуки с 2 смъртни случая са регистрирани от Инспекцията по труда в областта, съобщи директорът на институцията Розалина Стефанова. Единият от смъртните случаи е от Свищов и е от областта на строителството. Работник стъпил върху строително платно и последвало падане, което завършило с летален изход.
Служителите от инспекцията споделят, че в региона местните строителни фирми не оказвали необходимия контрол върху работниците си за спазване на условията на безопасност на труда. На строителните обекти работниците масово са без предпазни каски и ръкавици, а някои през лятото работят и по чехли и джапанки. За разлика от тях фирмите от Южна България, които работят върху местни обекти, са много по-стриктни и държат на спазването на тези изисквания. Според нормативната уредба работодателите трябва да създадат правила за безопасна работа и да прилагат контрол върху тяхното спазване. Работещите от своя страна трябва да спазват правилата и да използват предоставените им лични предпазни средства. Те имат право да отказват работа, която застрашава живота и здравето им. За да бъдат защитени правата им в най-пълна степен, трябва да сключват писмени трудови договори.
Розалина Стефанова припомни, че през горещите летни месеци работодателите трябва да вземат мерки за опазване живота и здравето на работниците и служителите си. При работа на открито може да бъде променено работното време като се започва сутрин по-рано и по този начин в най-горещите часове на деня работниците са освободени от работа. На работниците трябва да се осигурява достатъчно количество течности и да се дава по-голяма почивка в климатизирани помещения. При работа в закрити помещения температурата трябва да бъде между 18 и 25 градуса като не трябва да надвишава 28 градуса. На работниците трябва да бъде осигурена и долекарска помощ, както и транспортиране до медицинско заведение в случай, че се наложи.
От Инспекцията по труда информират, че за първото полугодие са извършени 1158 проверки в 1032 предприятия. Постъпилите сигнали за нарушения на трудовото законодателство са 124, а констатираните нарушения са 3780. Издадени са 100 акта за установяване на административни нарушения, като 52 от тях са за работа без трудов договор. В определения като особено рисков сектор на строителството са извършени 164 проверки, което е със 115% повече от същия период за 2024 г. Други сектори, в които са установени множество нарушения, са ресторантьорството и хотелиерството, и селското стопанство. Нарушенията там са свързани с наемането на сезонна работна ръка, липсата на трудови договори, орязване на заплатите, отпуските и почивките. Друг проблем е свързан с нередовното изплащане на трудови възнаграждения в общ размер на 5450 лв. като в няколко от случаите работодателят е един и същи.
През изминалото полугодие се отчита сериозен ръст и на издадените разрешителни за работа на непълнолетни лица – 134 при 85 за същия период на 2024 г. Документите, необходими при наемане на непълнолетни на работа трябва да бъдат представени в Инспекцията предварително. Ако подадените документи са коректни, решението се издава в рамките на два дни, въпреки че по закон срокът е седемдневен.
От ДИТ – В. Търново, апелират при нарушаване на трудовите права работещите да подават сигнали своевременно докато са още на работните си места. Сигнали могат да се подават на място в Регионалната дирекция, по пощата, с куриер, или през специалната форма за подаване на сигнали, който се намира на на сайта на Агенцията. Сред подадените в областта сигнали имало и фалшиви, които най-често били анонимни.
По време на срещата беше коментирано и ще се отрази ли въвеждането на еврото у нас върху трудовите договори и възнагражденията. Розалина Стефанова обясни, че няма да се налага сключване на нови трудови договори или преподписване на настоящите. Освен това, трудовите възнаграждения автоматично ще се превалутират в евро и няма да променят размера си. Като дори при превалутирането заплатите трябва се закръглят в полза на работниците. Ако някой работник се почувства ощетен, може да подаде сигнал и инспекторите ще направят проверка по конкретния случай да установят дали оплакването му е основателно.
Иван ГЕОРГИЕВ
16677
