1073 ученици от Великотърновска област са се „изгубили“ между 8 и 12 клас и не са завършили средно образование. Това сочат резултатите от доклад, изготвен от Фондация „Тръст за социална инициатива“. Докладът е озаглавен „Пътят на българското средно образование – с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му“ и в него са представените резултатите от изследване на състоянието на средното образование в пет области: Велико Търново, Кюстендил, Враца, Разград и Сливен. Акцентите са поставени върху три основни пункта: хранене, транспорт и обезпеченост на учениците с учебници. Според социолога проф. Майя Грекова, автор на доклада, на пръв поглед всичко в средното образование е нормално. Децата получават безплатни учебници и имат възможност да ползват столово хранене и ученически транспорт. Под повърхността обаче имало много сериозни и нерешени проблеми.
По отношение на учебниците безплатни са тези по общата подготовка, а по специалната и професионалната подготовка, които са много по-скъпи, учениците са принудени да ги купуват. По въпроса за храненето въпросът е решен по различен начин. В някои училища всички ученици плащат еднакво за обяда в училищния стол. В други учениците от социално слаби семейства и от други категории ползват различни намаления. А има и училища, в които няма осигурено хранене за учениците. В единици училища на социално слабите и на пътуващите ученици се осигурява абсолютно безплатен обяд. Определянето на тези ученици става след разговор със самите тях и с техните родители. По въпроса за столовото хранене и самите директори на училища са на различно мнение. Според едни организираното хранене на по-ниски цени или безплатно е много важно и стимулира учениците да посещават училището. Според други пък то не би увеличило ангажираността на ученици и родителите им към учебния процес.
По отношение на транспорта в училищата в областта също има различни практики. Някъде се осигуряват ученически автобуси по инициатива на ръководствата на самите училища, на други места инициативата идва от страна на местните общини. Има и училища, в които учениците са принудени да пътуват с обществения транспорт, който те самите си плащат. Това, последното, според авторката на доклада, води до възникването на различни проблеми.
„В някои населени места има само по 1-2 автобуса дневно до града. И това става причина много ученици да закъсняват за училище, да пропускат първите или последните часове. А се случва и понякога да не успеят да хванат автобуса и въобще да не отидат на училище. Над 2000 ученици от Великотърновска област са пътуващи“, каза проф. Майя Грекова. Тя сподели също, че един от сериозните проблеми, на който се натъкнала при изследването си, е свързан с това какъв реално е броят на завършващите средно образование ученици. Оказва се, че между 40 и 50 процента от завършилите основно образование, след това не завършват средно. За нашата област техният брой е 1073. „Част от учениците биват подведени от родителите си или от външни лица, че след като са ходили на училище 12 години, няма нужда да отидат на матури и да ги вземат. Така обаче те няма да получат дипломи и всъщност тези ученици не са завършили средно образование“, каза проф. Грекова. Според нея много от учениците гледат да завършат десети клас и след това спират да посещават училище и отпадат от образованието. Причините за това били различни. От една страна, защото до този клас образованието е задължително. Освен това получаването на документ за завършен първи прогимназиален етап дава възможност за получаване на шофьорска книжка. „Някои директори казват, че след десети клас учениците губят мотивацията си да ходят на училище. Според мен те губят външната принуда“, твърди социологът проф. Майя Грекова. Тя определя и основните причини за това част от учениците да отпаднат от средно образование. Някои са заминали при родителите си в чужбина, а други са започнали работа за да подпомагат финансово семействата си.
Огнян Исаев, директор на програма „Образователни възможности и постижения“ във Фондация „Тръст за социална алтернатива“, пък съобщи, че след цялостното приключване на дейностите по проекта и обобщаването на резултатите Фондацията ще излезе с конкретни предложения пред държавните институции. Основните предложения, които ще бъдат направени се отнасят до това всички ученици от I до XII клас да получат възможността да се хранят безплатно в ученическите столове. Освен това транспортът до училище за децата, пътуващи от други населени места също да бъде безплатен. В следващия етап на проекта обект на изследване ще бъдат училищата от др. пет области: Монтана, Габрово, Ямбол, Шумен и Пловдив.
Иван ГЕОРГИЕВ
6287
