Точно 50 години след своето създаване през август 1974 г. Фукултетът по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ откри представителна изложба под мотото „В новото време с ново лице“в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия в Пловдив.
Изложбата е прецизна селекция на близо 140 стойностни дипломни работи на възпитаници от различните специалности: „Живопис“, „Скулптура“, „Графика“, „Графичен дизайн и визуални комуникации“, „Рисуване и интермедия“, „Стенопис“, „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ и „Визуални изследвания“. Експозицията включва и творби на действащи преподаватели.
„Много е трудно да се направи такава изложба“, отбеляза по време на откриването директорът на ГХГ – Пловдив, Красимир Линков. „От една страна желанието е да се проследи един доста дълъг – петдесетгодишен период. От друга страна е стремежът да се покаже развитието на преподавателската и артистичната дейност, както и на художествените резултати през този период. От трета страна трябва да се задоволят интересът, представите на публиката от 21 век“. Има и друг деликатен момент – как да се наприви изборът кого и с какво да бъде включен в такава юбилейна експозиция. „Това е риск и според мен този риск е поет успешно“, подчерта директорът на галерията. По думите му: „Изложбата има амбициите да ни покаже, че във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет има не само процес на обучение, а и на възпитаване на това как студентите да усетят и да се впишат в актуалните процеси на развитие на изобразителното изкуство, в неговото съвремие“.
„Културната столица на България и Европа Пловдив посреща историческата и духовна столица Велико Търново“, заяви в словото си заместник-деканът на ФИИ проф. д-р Владимир Аврамов, един от инициаторите и кураторите на изложбата. Той предаде на пловдивската публика поздравите на декана на Факултата проф. д-р Светослав Косев и прочете послание от ректора на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“ проф. д-р Димитър Димитров. А то започва с крилатата фраза на Хипократ, че „Животът е кратък, а изкуството – вечно“ („Ars longa, vita brevis“).
„Изложбата не е концептуална, не е консервативна, не е ретроспективна, не е репрезентативна, не е скучна. Тя е жив художествен организъм“, коментира проф. Владимир Аврамов. Всеки, който желае, може да я разгледа до 27 август.
С голяма изложба в галерия „Капана“ Факултетът по изобразително изкуство на ВТУ празнува половин век
Публикувано на пн, 12 авг. 2024
162 четения
loading...