Знакови дела срещу групи за въоръжени обири, бивши антимафиоти и строителни фараони

Публикувано на ср, 18 Дек. 2013
1831 четения

Серия от непредвидени обстоятелства възпрепятстваха делото срещу бившия шеф на ТЗ БОП Орлин Тодоров да приключи през тази година.

Без сътресения и скандали премина 2013 г. в работата на съда и прокуратурата в област В. Търново. Финализираните знакови дела бяха малко, като продължиха сериите от заседания по стари дела с висок обществен интерес. Прокуратурата успя да приключи досъдебните производства по няколко криминални случая с широк отзвук от миналите години и разглеждането им достигна съдебна фаза.
Едно от тези нови дела бе
процесът за въоръжения грабеж в прохода Хаинбоаз.
Разследването на едно от най-дръзките и брутални престъпления от изминалите години бе завършено успешно и в началото на март бе насрочено първото съдебно заседание. На подсъдимата скамейка бяха изправени 32-годишният Ивайло Василев – Горния, Иван Райков (32 г.), Бойчо Тодоров (53 г.) и гватемалецът Хосе Мартинез (46 г.). Те бяха обвинени в това, че на 3 август 2011 г. Василев и Мартинез нападнали пътуващия към Стара Загора бизнесмен Атанас Атанасов (46 г.), регионален представител на “Булсатком” във В. Търново. Атанасов бе пребит и прострелян с автомат в крака и бе открит в безпомощно състояние от полицията. Мъжът бе спасен по чудо след масивния кръвоизлив, причинен от едрокалибрения куршум, прекъснал бедрената артерия. Нападателите задигнали чанта, в която, според разследващите, имало над 65 000 лв. Според разследващите, Райков и Тодоров са участвали в подготовката на грабежа, първият с информация, а вторият с оръжие. Съдебният състав отложи началото на процеса на първото заседание заради отсъствието на Райков, който бил настанен в психиатрична клиника да лекува биполярно разстройство. Заседанието не мина без скандал, тъй като Ивайло Василев – Горния бе вкаран с белезници в залата и въведен в клетката за особено опасни престъпници. Той бе изваден оттам едва след бурния протест на неговия адвокат Митко Минев, който заплаши, че ще напусне залата, ако клиентът му остане окован. Василев и Хосе Мартинез бяха направили самопризнания още в хода на досъдебната фаза и поискаха делото да мине по реда на съкратеното следствие, но другите двама подсъдими – Райков и Тодоров, отричат да имат нещо общо с престъплението, поради което делото протича по общия ред. В следващите заседания бяха разпитвани свидетели и представени заключенията от серия от назначени експертизи. Последното заседание през октомври бе отложено заради заболяване на съдия Евгени Пачиков и се очаква процесът да приключи през следващата година.
Нови присъди бяха постановени по делото за друг знаков въоръжен обир, извършен също през 2011 г. Тогава двама маскирани и въоръжени отвлякоха микробус “Пежо Боксер”, заедно с шофьора Николай Николов в Първомайци. Превозното средство било натоварено с цигари и било собственост на софийската дистрибуторска фирма “Мик”. По-късно апашите изоставили буса в нива и избягали с част от оборотните пари, но само седмица по-късно всички бяха установени и задържани от полицията.
При първото разглеждане на делото от ВТОС бяха осъдени Венцислав Петров – Гаргата и Марин Петров – Бандалото, съответно като извършител и организатор на грабежа. Апелативен съд върна делото заради процесуални нарушения и през изминаващата година то бе за втори път разглеждано от окръжните съдии. Новият състав определи 6 г. затвор за Венцислав, 4,5 г. за Марин, като за виновен бе признат и Евелин Дешев, който е собственикът на магазина в Първомайци, където била устроена “засадата” на апашите. Той също получи 4,5 г. затвор.
Четвърти пореден състав се произнесе по делото “Рашев – Абаджиева” 
Нови присъди бяха произнесени и по знаковото дело срещу екскмета на Велико Търново Румен Рашев и бившия главен архитект Елена Абаджиева. Съдебната сага срещу тях започна още през 2010 г., когато бяха изправени пред състав на ВТОС по обвинения в длъжностни престъпления. Според прокуратурата двамата са ощетили Община В. Търново с близо половин милион лева, като са допуснали изграждане на осеметажна жилищна сграда по проект за тенискортове на строителното дружество “Илстрой”. До пролетта на 2012 г. делото бе минало през три инстанции, но ВКС го върна за ново разглеждане с унищожителна критика към решението на ВТАС, с което бе постановено Рашев да лежи ефективно в затвора. След като никой състав в Апелативен съд – В. Търново, не поиска да разглежда процеса, делото бе прехвърлено в Пловдив. По процеса бяха назначени две нови експертизи, чиито изводи бяха представени пред съдебния състав до лятото на т.г. В края на юни делото бе обявено за решаване, но въпреки препоръчителния едномесечен срок за произнасяне, магистратите от Пловдив излязоха с решение едва четири месеца по-късно. Те потвърдиха първоначалните присъди на ВТАС, с който Рашев бе осъден на две години затвор условно, а Абаджиева бе оправдана. Това обаче отново не е финал на съдебната сага, тъй като и адвокатите, и прокуратурата имат своите възражения и делото повторно ще бъде изпратено във Върховния касационен съд за разглеждане.
Делото срещу Орлин Тодоров не успя да достигне до финал 
Не успя да достигне до финал и процесът с може би най-голям обществен интерес във В. Търново – делото срещу бившия шеф на ТЗ БОП Орлин Тодоров. Още от началото на делото през октомври м.г. председателят на състава на ВТОС съдия Пламен Борисов наложи много организиран ход на процеса и още през пролетта т.г. приключи разпита на всички свидетели и бяха изслушани заключенията от всички експертизи, назначени по делото. Очакваше се още през май да бъдат прочетени пледоариите на страните, но от този момент започна серия от отлагания на делото поради два случая на влошаване на здравословното състояние на Тодоров, отсъствие по болест на адвокатката му, както и направено практически в последния момент доказателствено искане от защитата по отношение на приложените в делото СРС. През това време Народното събрание прие изменения в Закона за класифицираната информация, което пък принуди прокуратурата да измени част от обвиненията срещу Тодоров. Всичко това доведе до невъзможност делото да приключи през тази година. Във връзка с разследването на бившия антимафиот бяха повдигнати и две обвинения на бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Според прокуратурата Цветанов е отказал да допусне прилагане на СРС по време на досъдебното производство срещу Тодоров, независимо че е било налице съдебно разрешение. Второто обвинение срещу ексминистъра е за това, че е наредил да се изплатят 50 000 лв. на Тодоров при пенсионирането му, част от които са заплати и обезщетения за неизползван отпуск по времето, когато Тодоров реално е бил в следствения арест.

Имотните измамници
Иван Мутов и Христо Чапанов
бяха изправени пред Темида
През тази година прокуратурата успя да приключи разследванията по два от най-мащабните случаи на имотни измами във В. Търново за последните десет години – тези със скандалните жилищни блокове на ул. “Борис Богданов” и ул. “Краков”. През периода 2006-2010 г. двете схеми оставиха без жилища десетки семейства от старата столица, платили “на зелено” пари за апартаменти в новостроящите се сгради, които се оказаха ипотекирани, а собствеността на платилите за жилища хора никога не бе прехвърлена документално от страна на предприемачите Мутов и Чапанов. Иван Мутов бе изправен пред съда през септември с обвинение, че е измамил 10 собственици на апартаменти в блок на ул. “Краков”, като им е нанесъл щета в размер на 533 862 евро. Той се призна за виновен, поиска делото му да бъде разгледано по реда на съкратеното производство и само след едно заседание бе осъден на 2,8 г. лишаване от свобода условно. В края на октомври трябваше да започне и делото срещу Христо Чапанов, обвинен в това, че е измамил повече от 40 семейства и им е нанесъл щети за близо милион и половина лева. Разглеждането на огромното по обем дело, събрано в 105 тома, не можа да започне в две поредни заседания – първия път заради заболяване на Чапанов, а втория заради отсъствие на адвокатката му. Ако не се появят нови непредвидени обстоятелства, ход на процеса трябва да бъде даден през февруари 2014 г.
На финал е знаковото разследване срещу групата на “Недосегаемите”. Прокуратурата повдигна обвинения за данъчни престъпления и пране на пари срещу бизнесмена Младен Милков и още девет души, като се очаква в началото на 2014 г. да бъде внесен обвинителен акт в съда.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново