Втора инстанция потвърди “Енерго-Про” да плати 400 000 лв. кръвнина на родители на убито от ток момче

Публикувано на вт, 31 ян. 2017
792 четения

Втора инстанция осъди “Енерго-Про” да плаща 400 000 лева обезщетение на почернени родители, изгубили нелепо сина си, убит от токов удар преди 6 години. През юли м.г. Окръжният съд във Велико Търново присъди по 200 хиляди лева на всеки от тях в качеството им на граждански ищци заради причинени неимуществени вреди.
Трагедията, разтърсила лясковското село Козаревец, се случи през лятото на 2010 г. В злополучната нощ на 21 юли Светлин Славов излязъл на улицата, за да помага на дядо си да приберат овцете от паша. През това време над селото вилнеела гръмотевична буря. По земята имало големи локви с вода. Младежът не забелязал падналите в тях два скъсани проводника от мрежата (фазов и нулев). Проводниците били под напрежение и стъпвайки в локвите, той бил поразен от електрически ток.
Виковете му дочул неговият брат Веселин, който се притекъл на помощ. Макар че забелязал протичащият по мократа настилка и тялото на Светлин ток, се опитал с голи ръце да отмести проводника и да спаси брат си, но паднал на земята в безсъзнание, разтресен от мощното електричество. След минути роднини забелязали покъртителната гледка и се втурнали да помагат. Един от тях с помощта на ръкавите на дрехата си отместил жицата, а телата на братята били извадени от водата. Откарани в спешното в Горна Оряховица, медиците констатирали смъртта на Светлин, който починал вследствие на електрошок. Веселин оцелял по чудо, но трудно преживял кончината на брат си.
Родителите Дарина и Илия преживели тежко загубата на сина си, дори се наложило да постъпят временно в психодиспансер за лечение на тежки депресивни състояния.
По делото били изготвени различни експертизи, както и заключения на вещи лица.
В съдебния акт се казва, че скъсването на двата проводника е станало както поради тяхното физическо износване (по тях е имало “ямки” и “стопилки”),така и под напора на силния вятър, непосредствено преди инцидента. Вещото лице е установило и други нарушения, свързани с експлоатацията на електропреносната мрежа – намалено сечение на проводниците и липса на заземител на крайния стълб, но според него дори и тези изисквания да са били спазени,то същата продължавала да бъде източник на повишена опасност.
“Установените по делото факти дават основание за ангажиране отговорността на ответника, независимо че преминалата буря е скъсала проводниците. Същите са били с дефекти (“ямки” и “стопилки”), които са улеснили скъсването. То е било предвидимо и преодолимо, ако преди това са били взети адекватни мерки по поддръжката на мрежата”, пишат още магистратите.
Тричленният състав на Апелативен съд е потвърдил решението на първата инстанция, като е осъдил дружеството да плати и 6530 лева адвокатско възнаграждение.
Решението може да се обжалва и пред последната трета инстанция – ВКС.
Мария НЕДЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново