Спряха разследването на най-големия банков обир във Велико Търново

Публикувано на ср, 13 февр. 2013
2497 четения

Над 1 млн. лева изчезнаха от трезори през 2011 г., следи от извършителя няма

От близо година не са извършвани никакви процесуални действия по разследването на най-крупния обир на банка във Велико Търново – изпразването на трезора на клона на “Първа инвестиционна банка” в Сентрал Мол през лятото на 2011 г. Окръжна прокуратура потвърди пред “Янтра ДНЕС”, че досъдебното производство е било спряно още през май м.г. поради липса на установен извършител или улики, които да водят към такъв.
“Това, че производството е спряно, категорично не означава, че работата по този случай е прекратена или че той не е наш приоритет. Извършват се действия по оперативна линия и все още се надяваме да успеем да стигнем до извършителите. Производството е спряно поради това, че се води срещу неизвестен извършител и е необходимо да се съобразяваме с определени процесуални срокове”, заяви директорът на ОД на МВР комисар Живко Коцев. Той допълни, че ако се стигне до информация за самоличността на извършителите, досъдебното производство може да бъде възобновено.
Скандалът с обира гръмна на 6 юли 2011 г., след като управителят на великотърновската фирма “Колос” ЕООД Любомир Георгиев подал сигнал в полицията, че нает от него трезор в клон на ПИБ е изпразнен. Според Георгиев в две наети от него касетки е имало близо 400 000 лева.
По случая започна проверка и още на следващия ден бяха повикани всички наематели на касети в трезора, за да проверят дали в сейфовете им има липси. Оказа се, че от десет наети сейфа са били отваряни осем. В единия от останалите два бе намерена метална пластинка в ключалката, а съдържанието му се оказа непокътнато. Не такъв късмет имаха останалите наематели, сред които магистрат и съпругата му, от чиито сейфове липсваха 240 000 лева, ценности и документи. От сейф на Окръжна прокуратура бяха изчезнали 200 000 лева, съхранявани като веществено доказателство по делото срещу бизнесмена Младен Милков.
Още от първия ден официалното становище на ПИБ бе, че трезорът им не е обиран. Тази позиция не се промени дори след като стана известно, че единият от трезорите е на държавното обвинение, което има конкретни доказателства какво точно е съхранявано вътре – нещо, с което повечето клиенти не разполагат. Във връзка със скандала управителят на клоновете на ПИБ във Велико Търново Николай Ефремов подаде оставка и на негово място бе назначен Ивайло Досев.
Разследването не доведе до резултати. Близо месец материалите по делото се прехвърляха между Велико Търново и Окръжна прокуратурата – Габрово, тъй като не бе изяснено каква точно е щетата. В крайна сметка производството се води за щета в размер на над 1 милион лева.
Наблюдаващият прокурор Пламен Евгениев започна работа в Специализираната прокуратура, а делото окончателно остана под наблюдението на негов колега в РП – Велико Търново, но без по него да бъдат привлечени обвиняеми. Според неофициална версия на криминалистите престъплението вероятно е извършено от двама души, единият от които “вътрешен човек” – бивш или настоящ служител на клона. Бяха разпространени изображения на двама мъже, заснети от охранителните камери, които в продължение на месеци стояха на страницата на ОД на МВР. Информация за самоличността им обаче така и не е постъпила. Разпитите на всички служители на клона пред детектор на лъжата също не доведоха до някакви резултати.
Пострадалите клиенти на банката твърдят, че не са овъзмездявани за загубените пари и ценности. “След обира никой от Първа инвестиционна банка не се е свързвал с мен и никакви щети не са ми били възстановявани”, твърди частният съдебен изпълнител Дияна Колева, чиито сейф бе сред опразнените.
Пламен КАРАИВАНОВ 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново