Шефовете на “Бета” – Червен бряг с по-леки присъди за контрабанда в Судан

Публикувано на вт, 7 апр. 2015
3299 четения

Великотърновският апелативен съд намали присъдите на бившите ръководители на военния завод “Бета” ЕАД в Червен бряг, обвинени в контрабанда на оръжие по т.нар. “Суданска оръжейна афера”. 5 г. затвор постанови ВТАС за бившия директор на предприятието Людмил Георгиев, като намали наполовина наказанието, постановено Окръжен съд – Плевен. Редуцирани са и наказанията на управителя на ТСК “РИК” – Казанлък Николай Кратунов и на втория изпълнителен директор на “Бета” Руслан Иванов. Те получават съответно 4 г. затвор ефективно и 8 месеца лишаване от свобода условно. Георгиев и Кратунов ще трябва да платят и по 35 000 лв. глоба на държавата.
Аферата с нелегалния износ на военна продукция за Судан лъсна през 2002 г. След разследване бе обявено, че през 2001 г. военният завод “Бета” ЕАД чрез търговско-стопанската кооперация РИК е успял да изнесе зад граница части и детайли за 122-милиметрови самоходни гаубици 2С1 “Гвоздика”. Стоката с тегло 67 тона била натоварена в контейнери и превозена до африканската държава. До 2001 г. такъв износ се осъществявал съвсем редовно със съответния договор и лиценз. През октомври същата година обаче България се присъединява към общата позиция на ЕС за налагане на ембарго на вноса на оръжейна продукция за Судан. Заводът “Бета” обаче не бил изпълнил всичко по сключения през 1997 г. договор.  Поради това, независимо от наложената забрана, Людмил Георгиев наредил да се произведат допълнително части за самоходните гаубици. Тъй като “Бета” нямала разрешение за износ, частите щели да напуснат страната уж като стока на ТСК “РИК” – Казанлък. Пред митниците трябвало да минат като части за верижни булдозери. Така три експедиции с части за самоходна артилерия преминали успешно митническия контрол, отпътували с кораб до столицата на Судан Хартум. След това в завода било извършено “замитане” на документалните следи за нелегалната сделка. Забранените части били бракувани, създадени били неистински фактури за доставка на пътностроителна техника от “Бета” към ТСК “РИК”. Общата стойност на нелегално изнесената продукция възлиза на 817 174 лева.
След като контрабандата бе разкрита, през април 2003 г. “Бета” ЕАД остана без лиценз за търговия с оръжие в чужбина. Впоследствие дружеството бе преобразувано и днес заводът има само цивилно производство.
През 2004 г. прокуратурата внесе обвинителен акт срещу Георгиев, Иванов и Кратунов, но делото тръгна едва през 2008 г. Основната тежест на обвинението пада върху Георгиев и Кратунов, тъй като Иванов не е участвал пряко в организирането на износа, но не го е и предотвратил.
Съставът на ВТАС е четвъртият, който се произнася по делото, като решението му може да се обжалва пред ВКС.
Пламен КАРАИВАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново