Познавате ли кварталния?

Публикувано на чт, 18 юни 2015
10578 четения

Полицейски инспектор Дончо Бараков

12 полицейски и младши полицейски
инспектори изслушват проблемите на
гражданите в кварталите на Велико Търново

Районните полицейски инспектори или както са по-известни сред населението като “кварталните”, съставляват специфична част от структурите на всяка Областна дирекция на МВР. По-голямата част от служителите в системата имат конкретна роля и задълженията, успехът в работата на някои от тях зависи от това те да бъдат колкото се може по-малко известни на обществото и да изпълняват задълженият си в условията на конспиративност. От полицейските инспектори обаче се изисква нещо друго. Това са служителите на МВР, от които се очаква да бъдат най-близо до хората, те трябва да бъдат познати и известни на всеки жител на района, за който отговарят. Въпреки че работата им се регламентира от специфична инструкция за териториалното обслужване на населението, границите на задълженията им са твърде разтеглени. Превенцията на престъпления е основна тяхна задача, но за да бъде успешно постигната, от полицейския инспектор се изисква постоянно да бъде близо до гражданите. Той трябва да изслушва техните проблеми, дори когато решаването им не е от неговата компетенция, да усеща в зародиш назряващи конфликти, да следи внимателно хората, преминаващи през района му, и т.н.
Общо 12 полицейски и младши полицейски инспектори изпълняват всички тези важни задачи на територията на Велико Търново.

Полицейски инспектор Дончо Бараков

Полицейски инспектор Дончо Бараков
отговаря за Пети район на РУМВР – Велико Търново, от близо две години. Той е на 32 години и е служител в системата на МВР от 2008 г. Преди сегашната си длъжност е работил на различни позиции в “Охранителна полиция”, включително в автопатрула. Районът, за който отговаря, е с граници бул. “България”, ул. “Негованка”, ул. “Освобождение”, ул. “Панорамна”, ул. “Руен” и ул. “Беляковско шосе”. Включва целия квартал “Картала”, както и територията на НВУ “Васил Левски” и ССВУ “Георги Измирлиев” и с. Беляковец с прилежащото му землище. Бараков, заедно с мл. полицейски инспектор Найден Ковачев отговарят за проблемите на 22-23 хиляди души население.
“Работният ми ден включва множество задачи. Обработват се сигнали от граждани, работи се по преписки, провеждаме срещи с населението. Приемните дни са всеки вторник и четвъртък от 15.30 до 17.30. Всеки един гражданин, който има въпроси или питане или иска да подаде някакъв сигнал, може да дойде в приемната на бул. “България” 26. Немалко хора, които са в района и са ме потърсили, вече ми имат и личния телефон и се обаждат по всяко време”, споделя Бараков. По думите му районът, за който отговаря, е относително спокоен и проблемите, за които хората се обръщат към него, са свързани с битови разправии между съседи, имотни спорове и семейни скандали.
Престъпленията, по които най-често се работи там, са домовите кражби и шофирането в нетрезво състояние. “Общо взето, нашата работа е най-комплексна, не е със строго профилиране както например работата на “Пътна полиция”. Търсят ни за всякакви проблеми, работим и по превенция и проверки по закона за частната охранителна дейност. Ние правим и проверки на граждани, които носят и притежават оръжие и дали спазват изискванията, дали са предали оръжието след изтичане на разрешителното. Следим и чуждестранните граждани, които са регистрирани като пребиваващи тук. Въобще работата е много разнообразна”, споделя полицейският инспектор. Допълва, че не са малко случаите, в които граждани търсят съдействие по проблеми, които няма как да се решат от служители на МВР, но в такива ситуации се старае да ги насочи към подходящите за целта институции.

полицейски инспектор Дончо Рашков

С подобни ситуации често се сблъсква и полицейски инспектор Дончо Рашков.
Той отговаря за Седми район на РУМВР, включващ главно територията на кв. “Колю Фичето”, известен също като “Триъгълника”. “Нека гражданите да идват при нас, ние ще преценим доколко проблемът е от нашата компетенция. Защото, ако върнем някой гражданин, който идва с проблем, то той би рефлектирал обратно към нас. Така той не се решава и ще поставим човека в позиция, в която ще се лута между институциите. Затова правим всичко възможно да дадем най-малкото съвет на гражданина как да постъпи в дадения казус”, категоричен е Рашков. Той допълва, че една от най-важните цели, които стоят пред всеки полицейски инспектор, е да спечели доверието на гражданите.
“В началото, когато започнах през 2009 г. тук срещнах, меко казано недоверие от страна на гражданите. Говорим дори за нежелание да оказват съдействие, което принципно е голям проблем за нас. Много малко хора днес помагат на органите на МВР. Мисля, че идва от някакъв вид страх или нежелание да бъдат занимавани впоследствие. Всеки ден се опитвам да обясня на гражданите, че борбата с престъпността е не само задача на полицията. Всеки един трябва да даде своята лепта. На нас малко помощ ни трябва, за да си свършим работата, категоричен е инспекторът.
Проблемите на граждани, с които се сблъсква Рашков, не са много по-различни от всеки друг район в старата столица. Нарушения на нощната тишина, разправии между съседи, имуществени спорове и т.н. Съвместно с мл. полицейски инсп. Пламен Николов и разузнавач Петко Иванов той обслужва територия от около пет квадратни километра, в която живеят 18 000 жители. Приема граждани в обширна приемна в приземния етаж на блока на ул. “Оборище” 10. Разполага и със служебен полицейски мотоциклет, чиито “гараж” в момента е самата приемна. “Децата много му се радват, когато родителите им идват с тях тук”, споделя Рашков. По думите му, за да бъде успешен, един полицейски инспектор трябва да познава добре района си, неговите особености, уязвимите места и по-характерните особености. “Основната ни дейност е превенцията. Нашата задача е да предотвратим бъдещите престъпления, а не да вървим след тях. За тази цел ние трябва предварително да имаме колкото се може повече информация, да можем да усетим къде може една обикновена разправия да ескалира в много по-сериозен проблем, обяснява Рашков.

полицейски инспектор Николай Бонев

Дребни битови кражби и оплаквания от ромското население в кв. “Зона Б” са най-честите проблеми на граждани, с които се занимава полицейски инспектор Николай Бонев.
Той ползва най-новата и модерна приемна на РУМВР, която бе открита през лятото на 2011 г. до детската градина в кв. “Чолаковци”. Районът му включва кварталите “Чолаковци” и “Зона Б”, както и за южна и западна промишлени зони и местностите Козлуджа и Пишмана. По постоянна регистрация там живеят около 15 000 души. Бонев отговаря за района от декември 2014 г.
“Като цяло мога да кажа, че гражданите ни съдействат. Смятам, че имат вяра в нас, въпреки че аз лично съм отскоро и все още ме опознават. Не съм имал достатъчно време да свикнат с мен. Обикновено се оплакват от битови проблеми, има доста жалби от ромите в общинските блокове в “Зона Б”. Там оплакванията са основно от вдигане на шум нощем, обвиняват ги и в извършване на дребни кражби. За момента обаче няма нищо сериозно или притеснително и смятам, че овладяваме нещата. Колкото до ромските семейства в “Чолаковци” – с тях нямаме проблеми”, обяснява Бонев. Той допълва, че всеки жител на “Чолаковци” може да го посети в приемната всеки вторник и четвъртък, между 15.30 и 17.30 ч. “В Зона Б няма приемна, но жителите от този квартал могат да ме търсят по всяко време в сградата на Районното управление”, подчертава инспекторът.

полицейският инспектор Димитър Златев

По-различен като естество е районът, за който отговаря полицейският инспектор Димитър Златев.
Той е полицейски инспектор на Трети район на РУМВР, който включва голяма част от идеалната централна градска част с площ около 4 квадратни километра. Почти всички административни учреждения и техните сгради попадат там, както и много банки и фирмени офиси, както и МДТ “Константин Кисимов”. Районът обхваща ул. “Христо Ботев”, района на Старо военно училище, автогара Юг, част от Южен пътен възел, ул. “Магистрална” с част от промишлената зона, складовете, ул. “Мармарлийска” до кръстовището на студентски стол, ул. “Васил Левски” и се простира в посока кв. “Акация” до улиците “Цветарска” и “Христо Смирненски”.
Златев е полицейски инспектор от 2013 година, преди това е бил служител на “Криминална полиция” в друго районно управление. Приемната му се намира на ул. “Цар Тодор-Светослав” № 1, в непосредствена близост до ДНА. По думите му, характерна особеност на централния район е, че постоянното население там е около 9000 души, но всеки ден през него преминават между 20 и 40 хил. души.
“Основните проблеми произтичат именно от този значителен поток от хора. Местните хора рядко ни създават сериозни грижи, но се налага да хвърляме значителни усилия, за да следим “туристите”, под които нямам предвид хората, които идват тук с намерения да се обогатят културно и да разглеждат града”, подчертава Златев. По думите му, в централната част често се навъртат лица от други населени места, които водят скитнически начин на живот. Често се възползват от изоставени сгради, в които намират временен подслон. “Нашата работа е да успеем да ги установим бързо и да ги приведем в известност. Понякога дори това е достатъчно, за да ги накара да напуснат града”, разказва полицейският инспектор. Въпросните гастрольори се занимават основно с измами и битови кражби. Големият поток от хора допълнително дава удобни мишени за джебчии и измамници. “Стараем се да даваме подробни разяснения за този вид престъпления и как гражданите да се предпазят от тях”, споделя Златев.
“Мога да кажа, че се справяме с проблемите тук, колкото и нескромно да звучи. Лошото е, че винаги ще има граждани, които дори въпреки нашата намеса и съвети, продължават да си карат както си знаят и стават жертва на такива престъпници”, допълва той.
(следва продължение)
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново