Началникът на “Икономическа полиция” към Областната дирекция на МВР Сезгин Садъков: Ще дадем всичко от себе си, за да намалим щетите за бюджета от престъпления

Публикувано на чт, 5 февр. 2015
2583 четения

С близо една четвърт е нараснало количеството на конфискувани цигари без бандерол през миналата година спрямо 2013 г. Повишение се отчита и при установената контрабанда при почти всички други видове акцизни стоки, като “Икономическа полиция” към ОДМВР-Велико Търново е предотвратила над 760 000 лв щета за държавния бюджет. За тенденциите при криминалните деяния в икономиката и работата по предотвратяването им разговаряме с началника на сектор “Противодействие на икономическата престъпност” към областната дирекция на МВР Сезгин Садъков.

– Г-н Садъков, как оценявате изминалата 2014 година по отношение на работата на сектор “Икономическа полиция” в област Велико Търново?
– Общо може да се каже, че динамиката в работата ни се запази. Освен ангажиментите ни с проверка на евентуални престъпни деяния се налагаше много често да оказваме съдействие на други контролни органи. Визирам конкретно ТД на НАП и Агенция “Митници”, тъй като през годината имаше много нови разпореждания, които обвързаха дейностите на тези институции при проверка на стоки, влизащи в страната, т.е. на така наречените “рискови стоки”. За нашия регион основно става дума за внос на месо и захар, тъй като те са основните суровини, използвани в преработвателната промишленост в региона. Проверките трябваше да установят не само дали стоките отговарят на определено качество, но и дали количествата са такива, каквито се представят по документи, за да няма случаи в които да се избегне плащане на налога върху тях. В момента сме започнали проверки на ведомствените бензиностанции. Както вероятно знаете, те трябва да бъдат снабдени с определени нивомери, за да се знае какво количество гориво се съхранява и използва от тях. Целта е пак да се защити фискът.
– Всъщност през последните месеци се заговори много за опити на собственици на бензиностанции да мамят с количеството гориво, което се отчита на колонката, и това, което реално влиза в резервоара. Широко се коментираха няколко такива метода, вие установявали ли сте подобни нарушения?
– Не, ние няма как да установим подобни нарушения. Държавната агенция по метрологичен и технически надзор отговаря за това, като те, заедно с агенция “Митници”, могат да правят проверки доколко отчитането на колонките е вярно, както и на самото качество на горивото. Доколкото си спомняме, нямаме сигнали при нас по отношение на измами с предлаганите горива в бензиностанциите. Но иначе по отношение на имитации на стоки имаме сигнали и те не са малко. Тъй като все още тече разследване, не искам да влизам в подробности, само ще посоча, че става дума за препарати за почистване. Нека хората да бъдат особено бдителни, когато закупуват такива, тъй като на пазара има имитации.
– През миналата година се получиха сериозни проблеми с определена банка, които доведоха до тревоги относно финансовата стабилност. Стигна се до разследвания, арести и дори до промени в законодателството. Имаше ли индикации по някакъв начин злонамерени лица да са се опитали да се възползват от тези събития, да са се появили нови схеми?
– В област Велико Търново не сме констатирали такива промени в оперативната обстановка. Нямаме сигнали за схеми, каквито се появиха на места в страната, в които граждани да се опитват да прехвърлят дългове, за да получат полагащите им се по закон 200 000 лв., които се явяват защитени. Не е имало и умишлени опити от лица в областта за дестабилизация на банковата система, било то с есемеси или по друг начин. Единствено се получи известно натоварване на колегите от “Охранителна полиция”, които трябваше да осигурят присъствие в банковите клонове, за да не се стигне до ексцесии, ако вложителите решат масово да теглят спестяванията си. За щастие, там проблеми също нямаше.
– Доколко самите проблеми в икономическата среда в страната, проблемите на бизнеса оказват влияние върху престъпността?
– Оказва основно върху престъпленията срещу кредиторите, по чл. 227б от Наказателния кодекс. Става дума за лица, които в изисквания по законен срок не са обявили управлявани и притежавани от тях търговски дружества в несъстоятелност. Това е основно поради продължаващата финансова криза. Много от фирмите спират плащанията си с надеждата, че ситуацията ще се подобри и ще могат да се разплатят, но в крайна сметка не успяват. Срокът, в който трябва да обявят неплатежоспособност, изтича и съответно тази фирма може да бъде проверявана и санкционирана за извършено престъпно деяние от нейния управител. Трябва няколко фактора да са налице, за да говорим за престъпление, но, така или иначе, проверка винаги се прави. Щом имаме сигнал, ние винаги проверяваме. Така че тази криза и междуфирмената задлъжнялост ни отваря много сериозна и обемна работа, а на практика 50 % от тези преписки се прекратяват. Продължава и тенденцията с прехвърляне на фирми с големи задължения на трети лица.
– В периода между 2005-2010 г. имаше своеобразен “бум” на схемите за измами с жилищни имоти в региона, както и на банкови такива с използване на подправени пълномощни и друга фалшифицирана документация. Изчезнаха ли този тип схеми и бяха ли заместени от други?
– Няма как такива измами да престанат. Докато се търсят определени удостоверителни документи, винаги ще има опити за измами от този род. Примерно срещу обещания за издаване на фалшива диплома, “оправяне” на шофьорска книжка, разрешителни за огнестрелно оръжие, обещания за работа с документ за някаква квалификация и прочее. Всъщност, това е основната линия на измами, по които работим в момента. Колкото до имотните измами, в момента те са насочени основно към земеделски земи, а не толкова към апартаменти и жилищно имущество. Има една съвсем нова схема по тази линия, но тъй като сме съвсем в началото на разследването, за момента няма как да изнеса повече информация относно нейния механизъм. Иначе насочването към земеделски земи според мен идва от фактора, че чрез тях могат да се получават средства от еврофондове. И колкото повече земя имаш, толкова повече пари можеш да получиш, като една измама осигурява възможността за втора и трета такава. Получава се верига.
– Бяха въведени определени промени в работата на нотариусите, които трябваше да помогнат за пресичане на подобни измами с пълномощни. Имат ли достатъчен ефект според вас?
– Да. И много държа да отбележа, че нотариусите са много по-бдителни от преди. На една част от тях просто искам искрено да благодаря, защото комуникацията с тях напоследък е отлична. Това е добре както за нотариусите, така и за нас, така и за хората, които биха станали жертви на измами. Те реално пресичат престъплението, преди да се е случило, не се колебаят да се свържат с нас и ние можем да вземем своевременно отношение. Надявам се това да продължи и за в бъдеще.
– А как стои въпросът с банките? Много от измамите срещу финансовата и кредитната система станаха възможни заради слаб контрол и бдителност от страна на техни служители в миналото.
– При банките също има промяна и за тях мога да кажа същото, като за нотариусите. Вече имахме няколко случая, в които получаваме директно сигнали от тях, примерно за съмнителни преводи на големи суми, които минават по сметките. За мен е показателно, че самите банки разбират, че бързото взаимодействие работи добре както за тях, така и за нас. Така се намаляват загубите за самите тях, а на нас дава възможност да работим бързо и по горещи следи. Сега тенденцията при т.нар. банкови измами е малко по-различна от преди. В момента ние имаме множество гастрольори, които са в чужбина. Те извършват измамите там, в другите държави, а в последствие преводите на изкараните от тях пари от престъпления се получават тук, в България. В това число попадат средства, придобити чрез скиминг, схеми при интернет-банкиране, източване на карти и др. Но банките станаха достатъчно бдителни, за да могат да разпознават такива преводи и веднага да ни уведомят.
– Ръководството на МВР счита, че престъпленията, насочени срещу бюджета, са едно от главните направления, по които следва полицията да работи. В това отношение, какви бяха резултатите на “Икономическа полиция” в борбата срещу търговията с акцизни стоки без бандерол през изминалата година в региона?
– През миналата година имаме значително повишение на количеството на иззетите стоки без акциз. Имаме намерени 930 240 къса цигари без бандерол, спрямо 693 675 къса през 2013 г. Конфискувани са 2593 килограма нарязан тютюн, срещу 190 кг през предходната година. При алкохола тенденцията се запазва, като през миналата година са иззети 2033 литра срещу 2008 л през 2013 г. Между другото ясно си личи, че откритите количества се влияят от средата и населеното място. Например най-много цигари имаме установени във Велико Търново и най-малко в Елена. Тютюн също има най-много в Търново и най-малко в Горна Оряховица. За сметка на това пък имаме най-много нелегален алкохол именно в Горна Оряховица, което е обяснимо, предид наличието на производство на спирт там. Общо през миналата година са предотвратените щети за бюджета от акцизни стоки без бандерол в размер на 763 283 лева. През 2013 г. предотвратената щета е била 303 130 лв.
– През миналата година се появи като че ли една нова тенденция при нелегалната търговия с такива стоки. Става дума за т.нар. “мобилни депа”, каквито бяха разкрити и на територията на област Велико Търново. Какъв е точно механизмът при тях?
– Действително мобилните депа са една сравнително нова тенденция. Най-общо казано, при тях има превозно средство, най-често бус, което се води на някакво лице, което може изобщо да не знае за какво се ползва МПС-то. В този бус се складират кашони с цигари или алкохол и се определят няколко места, на които превозното средство може да домува. Например решават, че тази вечер то ще остане в гаражна клетка на улица еди-коя си. На следващата вечер се оставя в някое село покрай града. И ако този бус бъде установен, докато е паркиран и в него се намери акцизна стока без бандерол – на кого следва полицията да търси отговорност? Ясно е, че лицето, на което превозното средство се води изобщо не знае за тази стока или ще извади документ, че го е продал, или упълномощил някого. Поради това ние обезателно трябва да ги хванем в момента, в който товарят или разтоварват кашони от депото. Съгласете се, че това е много трудоемко. Отнема понякога месеци постоянно работа, а и се иска и известна доза късмет.
– Ще продължи ли работата на “Икономическа полиция” по същите направления и през тази година?
– През настоящата година ние ще продължим приоритетно да работим по линия “акцизи” и държа всички да го знаят и да не си правят илюзии. Ще продължи и работата по ДДС измамите, както и по линия на злоупотребите с обществени поръчки. Там, където има щета за държавния и общинския бюджет и средствата, от които те се формират, както и по отношение на еврофондовете – ще дадем всичко от себе си, за да я ограничим.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново