Бум на инциденти с мотори в областта

Публикувано на чт, 30 май 2013
617 четения

Гл. инсп. Николай Иванов

Пролетните месеци на тази година в област Велико Търново се оказаха черни за любителите на мотоциклетите и мотопедите. По данни на сектор “Пътна полиция” от началото на годината до сега са регистрирани девет сериозни инцидента с участие на двуколесни МПС, като в два от тях мотоциклетисти загубиха живота си. Девет души бяха приети в болница с различни травми. По-голямата част от тези произшествия бе концентрирана само в рамките на април и май. Тъжната ирония бе, че дни преди началото на тази черна серия, “Пътна полиция” съвместно с мотоклуб “Бед Къмпани” обявиха началото на кампанията “Безопасност на две колела”. Призивите на полицаи и рокери за по-голяма толерантност на пътя и за по-отговорно и внимателно шофиране сякаш не достигнаха до тези, към които бяха предназначени.
И двете фатални произшествия се случиха на територията на В. Търново. На 14-ти април турски ТИР помете мотоциклет “Ямаха”, като уби на място 35-годишния горнооряховец Ивайло Георгиев при извършване на забранена маневра на Южния пътен възел. Потресени, групата мотоциклетисти, придружавала Ивайло, наобиколила камиона и започнала да блъска по кабината. 56-годишният водач на тира Мехмед Окшак подал газ и се опитал да избяга. Мотористите го преследвали до тир паркинга в Куцина, където е бил задържан от служители на МВР. Пред съда Окшак заяви, че съжалява за станалото. За първи път минавал през пътния възел и се бил заблудил от табелите.
На 11 май втори моторист загина в старата столица. След удар в задната част на “БМВ”, 35-годишен великотърновец излетял от мотора си, паднал тежко и издъхнал преди пристигането на “Спешна помощ”. Произшествието станало на ул. “Магистрална”, недалеч от “Сентрал мол” пред очите да десетки граждани. Полицията отказва да коментира причините за инцидента, докато не приключи започнатото разследване, но според очевидци, автомобилът е извършил неправомерен обратен завой.
“Слабата дисциплина на водачите и проявяваната нетолерантност е основната причина за тези инциденти”, твърди началникът на сектор “Пътна полиция” в старата столица гл. инсп. Николай Иванов. Той не скри своето притеснение от инцидентите с мотоциклетисти през 2013 г., като припомни, че за същия период през м. г. е имало четирима ранени любители на моторите и нито един загинал. “От наша страна правим каквото можем, за да ограничим тези инциденти. Но нещата опират и до мислене, и до манталитет, и до дисциплина. Всички полицаи да изведа по улиците, ако самите водачи не се замислят и не са отговорни, инцидентите няма да спрат”, подчертава Иванов.
Неопитни и агресивни 
Една част от инцидентите са предизвикани по вина на мотоциклетистите. Особено рискова група се оказват младежи с току-що взети свидетелства за управление, чиито родители са закупили мощен мотор. За тях удоволствието от карането често се оказва изместено на заден план от желанието за демонстрация, от стремежа към съревнование по пътя и желанието да изпъкнат сред останалите. “Голям проблем е това, че те често залитат към мощни мотори с голяма кубатура, които не отговарят на възможностите им. Често не отговарят и на категорията на свидетелството им на управление. Те нямат опита и уменията, необходими, за да овладеят голямата машина до такава степен, че да могат адекватно да реагират в опасна ситуация. Често карат в групи, по-неопитните се подвеждат да следват по-можещите, преценката за собствените възможности се размива в желанието да не останат назад и… стават инциденти”, смята Иванов. “Възможностите не опират толкова до възрастта, това е донякъде вродено – някой могат по-добре, други – не толкова. Опитът се натрупва с времето, през което си бил на пътя, курсовете за придобиване на правоспособност ти дават само базови познания и умения. Другото идва постепенно и е важно винаги да имаш точна преценка за възможностите си”, споделя Борислав Джагаров, председател на мотоклуб “Бед Къмпани” и един от организаторите на ежегодния мотосъбор на хълма “Света гора”. “От наша страна сме винаги готови да предадем опит и съвети на по-младите любители на моторите в името на по-безопасното шофиране. Стига да имат желание да получат такива”, допълва той. Част от младежите обаче не само не считат, че трябва да слушат съвети от някого, но и целенасочено превръщат карането си в агресивна демонстрация към участниците в движението, гражданите и полицията. Високата скорост, която повечето съвременни мотори развиват мигновено, изпреварването от дясно, промушването между колони от автомобили в града на кръстовище са най-честите причини за инциденти по вина на мотоциклетистите.
“По мои наблюдения подобни прояви все повече намаляват, което е радостно. Има обаче няколко момчета на кросови мотори, които през последните месеци се опитват да си играят на “котка и мишка” с нас. Те трябва да са наясно, че във всички случаи са губещата страна и полицията винаги ще е “котката”, споделя Иванов. През последните месеци на няколко пъти се налага патрули на МВР да преследват мотоциклетисти с десетки километри, след като последните отказват да се подчиняват на полицейско разпореждане. В може би най-фрапантният от тях 20-годишен мотоциклетист от с. Пчелище си устрои “гонка” с полицаи през целия път от Г. Оряховица до В. Търново. “Състезанието” за младия мъж приключи с пропадане в трап и счупен крак на няколко места. Полицията установила, че е карал пиян, без книжка, без каска и без регистрационни табели на мотора.
“Подобни случаи са изключително неприятни. Между нас и основните клубове в града има взаимно разбирателство. Знаем, че за никого няма да е добре, ако от полицията стигнем до нулева толерантност към мотоциклетистите. А в момента патим от два-три елемента, които не искат да се съобразяват с правилата”, твърди Иванов.
“Не може да се отрече, че има мотористи, чието поведение на пътя не е приятно. Има примерно кросов мотор, ще мине по стъпалата, през парка, през трапа, без да го интересува нищо. Ще се гони с полицията и след това ще се хвали в моторджийските кръгове какъв подвиг е направил. Ще мине в малките часове през квартала и нарочно ще “изреже” мотора и ще събуди всички. Тези индивиди са единици, но настройват негативно хората срещу всички мотористи”, счита Джагаров.
Липса на толерантност от водачите на автомобили 
Опитните мотористи казват, че спазването на Закона за движение по пътищата е основен фактор за безопасното шофиране. За управление на мотор обаче това не е достатъчно.
Ако при ПТП между автомобили има виновни и невинни, то когато в инцидента участва мотоциклет, неговият водач винаги е потърпевш. Това изисква много по-голямо внимание и непрекъснато предвиждане на действията на останалите участници в движението. “Трябва винаги да действате от позицията, че сте напълно невидими на пътя”, е често даван съвет на по-неопитните водачи на мотоциклети. Въпреки че Борислав Джагаров има зад гърба си десетки хиляди километри на гърба на мотор, споделя, че винаги е “на тръни” докато управлява мотоциклета си, особено в града. Нерядко се е сблъсквал с внезапни и безразсъдни изпреварвания, когато срещу него изниква автомобил с висока скорост при никакво време за реакция. В друг от случаите автомобил се завърта непосредствено пред него. “Колата е неуправляема, не знаеш откъде да я заобиколиш, защото не знаеш накъде ще тръгне в следващата секунда”, разказва той. Според него за инцидентите има много фактори, свързани до голяма степен и със самата инфраструктура, дупките по пътищата, излъскания асфалт, неравностите, които се оказват много по-опасни за един моторист, отколкото за шофьор на автомобил. В не малка степен предпоставките се създават и от водачи на четириколесни МПС, които отказват да гледат на моторите като на равноправни участници в движението. “Част от тях най-откровено се дразнят от възможностите, които мотора дава като превозно средство, бързината, възможността да се промъква през задръстванията. Понякога отвръщат с агресивни и необмислени маневри, които могат да имат фатални последици”, твърди Николай Иванов. Най-честата причина за произшествие с мотори по вина на водачи на автомобили е отнемането на предимство. Борислав Джагаров твърди, че такъв проблем е имало винаги.
“Има толерантни и нетолерантни водачи. Не мога да кажа дали сега нетолерантните са повече от преди години, въпрос е просто на късмет на кои ще попаднеш”, споделя той. По думите му обаче в чужбина отношението към моторите е съвсем различно. “Пътувал съм например в Гърция, където мотоциклетите са на почит. Поведението на пътя е съвсем различно. От западната граница нататък нещата са други. И тук говорим за манталитет на пътя не само по отношение на нас”, твърди той.
“В това отношение искам да призова водачите на автомобили и камиони да са по-толерантни, да не гледат на нас като на врагове на две колела и да разберат, че ние сме хора, също като тях, които искат вечер да се приберат живи и здрави при семействата си”, напомни мотоциклетистът.
Пламен КАРАИВАНОВ, сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново