540 българи са жертви на трудов трафик през 2013 г.

Публикувано на вт, 29 апр. 2014
554 четения

540 българи са жертви на трафик през 2013 г., съобщи във Велико Търново Анита Димитрова, старши експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора. Вчера в старата столица се проведе дискусионен форум със студенти, ученици, представители на РУ “Полиция” и ОДМВР по проблема. На него присъстваха и лектори от Мисията на Международната организация по миграция (МОМ) и от НКБТХ.
От жертвите 476 души са жени, има и 44 деца. 428 души от тях са подложени на сексуална експлоатация, а 44 – на трудова. За разлика от минали години няма продадени бебета. В света подложените на трафик са 14 млн., от които 5 млн. в собствените си държави, посочи още Димитрова. В страните от ЕС са пострадали 620 000 души, 40 % от които са жени. Обикновено Великобритания, Германия, Гърция, Австрия, Италия, Швеция, Франция, Чехия и Полша са страните, където попадат най-често българите, подложени на сексуална и трудова експлоатация. Проблемът е, че веднъж опарили се от трафика, след това те продължават да попадат в капаните на каналджиите по 3-4 пъти, които ги примамват с уж високо платена работа и райски условия на живот.
Като причини за трафика на хора у нас Димитрова изтъкна бедността, безработицата, мечтата за по-високи доходи и лечение на здравословни проблеми и др. Често се оказва, че работодателите не плащат обещаното, работи се почти денонощно, а личните документи са прибрани. Затова при такива случаи всеки трябва да потърси закрила в българските посолства или представителства в страните. Хората не бива да се страхуват да се обърнат за помощ и към полицията, защото жертвите на трафик в нито една държава не се третират като престъпници.
За правните аспекти на трафика говори Иван Шаренков, правен консултант на МОМ. Той подчерта, че в европейските държави се отделя особено внимание и закрила на малолетни, попаднали в трафика на хора. Що се отнася до трансграничното каналджийство, то се осъществява от престъпни групи и този бизнес се управлява от империя от пари, коментира консултантът.
Колегата му Иван Радулов от МОМ съобщи, че организацията развива комплексна програма на превенция на жертвите на трафика, която включва обучения, информационни кампании, насочени към хората в риск.
Дискусионният форум във В. Търново бе организиран във връзка с информационната кампания за превенция на трафика. Наближават студентските бригади и търсенето на сезонна работа извън страната. Необходимо е младите хора да знаят какви са рисковете и как да се предпазват от тях. Защото трафикът на хора е сериозно престъпление срещу личността, човешките права, етичните норми и моралните ценности, заяви Иван Шаренков.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново