Започна безплатна силанизация на първите постоянни зъби на децата

Публикувано на пн, 2 окт. 2017
1777 четения

Във Великотърновска област  започна безплатна силанизация на първите постоянни зъби на децата, съобщи д-р Майя Грашкина, управител на  “Дентален център 1”  ЕООД  Кампанията ще продължи до 20 ноември 2017 г.  Тя се реализира вече седма година в цялата страна и е обезпечена  финансово от здравното министерство. При посещението при зъболекаря не е необходимо родителите да носят здравноосигурителните книжки. Те трябва да подпишат само декларация, че са съгласни на децата им да бъдат направени силанти. Денталният център прави реверанс към децата и специалисти посещават детските градини, като преглеждат малчуганите безплатно и след това ако има желаещи родители  да се извърши такава профилактика, извозват малчуганите до кабинетите на детските зъболекари.

Постоянните зъби на децата пробиват с незавършена минерализация и емайлът узрява в устната кухина две години след това, обясни д-р Цветосавка Тихова, координатор на програмата. Именно затова кариесът на дъвкателните повърхности се среща най-често в детската възраст.

Д-р Тихова обясни още, че първите постоянни зъби поникват по-рано от постоянните дъвкателни зъби и това се случва  във възрастта от 6 – 8 години. Затова силантите се поставят именно на първите зъби. Това е безболезнена процедура, работи се без машина и върху фисурите, вдлъбнатините, се поставят силанти, които образуват тънък защитен слой, който е бариера срещу микроорганизмите.  Според д-р Тихова това е много удачен метод, тъй като на 6 години децата още не могат добре да си измиват зъбите. Ако пък се случи силантът да падне, той се добавя без проблем, тъй като шест месеца след поставянето се прави повторен  преглед.

Имаме наблюдения вече седем години, че зъбите на децата , които сме силанизирали, не се разболяват, подчерта д-р Тихова. Тя допълни, че наред  със силанизацията , Денталният център  не взима  такса от 1,80 лв. за преглед и лечение при децата до 18 г., която е регламентирана по здравна каса. Тогава се изисква здравноосигурителната книжка на малкия пациент. За по-малките деца е осигурена специална зала за игра, докато им дойде редът.

Д-р Тихова посочи още, че има противопоказания за поставяне на силанти. Когато първият постоянен зъб е с кариес или има вече пломба, силанизиране не се извършва.  Много важно е храненето на децата. Употребата на промишлени сокчета с лимонена киселина  тотално съсипват зъбките на временните зъби на деца до 3-годишна възраст, добави д-р  Анелия Сиракова.

През 2012 г., когато е стартирала националната програма за профилактика, на 359 деца от Великотърновска област са силанизирани 1292 зъба. Миналата година в програмата са се включили 330 деца с 1065 зъба.

Вася ТЕРЗИЕВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново