В навечерието на празника на Лясковец младите творци от Школа за народни инструменти „Потомци” поднесоха голям концерт

Публикувано на чт, 29 юни 2023
120 четения

В навечерието на празника на град Лясковец – Петровден, за втори път в празничната седмица, лясковчани имаха възможност да се потопят във вълнуващата магия, наречена български фолклор. На свой ред след танцьорите от „Лудо младо“, инструменталистите от Школа за народни инструменти „Потомци“ очароваха публиката със своя фолклорен концерт, който изнесоха на сцената в читалището в Лясковец. От четири години насам, откакто бе сформирана школата в лясковското читалище, възпитаниците на Стефан Печикамъков поразяват с великолепните си изпълнения, с виртуозността, таланта и безкрайната си отдаденост на фолклорната традиция.  Децата многократно доказаха, че заслужено носят името „Потомци“, защото традицията е жива и младите с желание и упоритост вървят по пътя на усъвършенстването.

Вечерта преди Петровден децата от „Потомци“ откриха грандиозния си концерт с Балканджийско хоро по музика на Коста Колев. Цели двадесет бяха изпълненията им на различните български народни инструменти, които зарадваха сърцата на дошлите да уважат труда им лясковчани. Освен като част от оркестъра, младите таланти се изявяват като солисти и участници в различни камерни формации към школата. Присъстващите имаха щастието да чуят дуети, триа, песни за соло глас и съпровод от оркестър, солови и инструментални пиеси от съвременни именити български композитори и доказани музиканти. Част от тях бяха Дайчово хоро, Право хоро, Разделско хоро, Варненски кючек, Калоферска ръченица, Бабакова ръченица, Ямболски коледарски буенек, Тропанка, Македонски ритми както и „Калино Радо“, „Девойко, мари хубава“, „Залюбила малка мома“, „Лясковски задявки“ и други.

Превърнала се във факт в духовния живот на Лясковец, Школата за народни инструменти „Потомци“ даде старт и осъществи вече две успешни издания на Националния фестивал за инструментални изпълнители, който протича под патронажа на кмета на Община Лясковец, и за две години успя да се утвърди като значимо събитие в културния календар на общината, сбирайки талантливи деца от цяла България.

Прекрасните музиканти от школата имат многобройни участия и спечелени редица награди. През месец април 2022 г. от Национален конкурс „Диньо Маринов” гр. Варна, нашите музиканти спечелиха първа награда и звание „Лауреат”. През миналата година децата се представиха и на НФФ „Широка Лъка пее, свири и танцува”, където Оркестъра за народна музика „Потомци” и Трио гайди завоюваха първи награди. От участието си във Международен фолклорен фестивал „Фолклорен извор”, село Царевец през 2022 година „Потомци” завоюваха званието Лауреат за най-добро представяне на обработен фолклор, Диплом за отлично представяне, статуетка и парична премия. През 2023 година възпитаниците от Школата отново грабнаха първа награда от фестивала във Варна в раздел „Народни оркестри“ първо място за отлично представяне, завоювани бяха и осем индивидуални награди. От тазгодишния Пети национален фолклорен конкурс в Широка лъка децата имат три индивидуални златни медала, четири сребърни и четири бронзови, четири едногодишни стипендии и парични награди. Първи награди имат гъдуларите от 30-то юбилейно издание на конкурса „Янко Петров“ гр. Гълъбово. Последното най-голямо отличие от преди няколко дни възпитаниците на Школата завоюваха в Седемнадесетото издание на Петропавловския събор на народното творчество, от където журито с председател академик Крум Георгиев, им присъди Специалната награда на кмета на Община В. Търново за цялостно представяне, и лауреатска награда за Денислав Йосифов.

В края на прекрасния концерт децата и ръководителят им бяха поздравени от кмета на Лясковец д-р Гецова, която винаги подкрепя изявите на „Потомци“ и финансира едноименния фестивал в родния ни град. Освен поздравления от кмета талантите получиха и аплодисментите на гражданите, както и цветя и подаръци от председателя на читалището Васил Русев и козаревския кмет Красимира Колева. Поздравления и заслужено признание бяха отправени и към ръководителя и диригент на оркестъра Стефан Печикамъков и към преподавателите на децата Стела Акиванова – тамбура, Йордан Кирилов – гъдулка, Тодор Николиев – контрабас и Николай Стойчев – ударни инструменти – хората, които обучават децата с огромна радост и отдаденост и ги потапят всеки ден в магията на музиката. Магия, която пази българското хилядолетия и  съхранила в сърцата онзи трепет, който усещаме, когато чуем гайда или кавал.

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново