Четири български състава покоряват сцената на Международния фолклорен фестивал

Публикувано на пт, 12 юли 2024
776 четения

Четири български състава ще покажат красотата на родния фолклор на сцената на Международния фолклорен фестивал Велико Търново 2024, който ще се проведе в старата столица от 20 до 27 юли. Това са:

ТА “Янтра” – Будапеща, Унгария

Танцов ансамбъл “Янтра” е основан през 1996 година от група младежи с български произход. Целта на танцьорите е да съхраняват и популяризират българските традиции, българските хора и танцова култура.
Изборът на име не е случаен. Янтра е реката, течаща през районите на Северна България, откъдето произлизат голяма част от българските градинарски колонии, живеещи в Унгария. Членовете на колонията и до ден днешен поддържат близки връзки с родните места, така и участниците от танцовия състав често посещават селата на дедите си.
Художествен ръководител на ансамбъла е Данчо Мусев, а колективът е Представителен на НС ЦИОФФ България. Ансамбълът разпространява красотата на българската култура вече повече от 28 години на унгарските и международните сцени, участвали са на турнета в повече от 10 различни държави из целия свят и винаги е удоволствие да се срещнем с тях.

ДЮТА “Търновче”, Велико Търново

Създаден през далечната 1986 година от Бонка Бонева, дългогодишен ръководител на ансамбъла. След нейната кончина, през 2021 г. хореограф на ансамбъла става нейна танцьорка и възпитаничка на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” в Пловдив Яна Пенчева.
В ансамбъла танцуват деца и юноши на възраст от 5 до 18-годишна възраст, разпределени в три възрастови групи. Танцьорите разучават танци от всички етнографски области на България и представят града и страната ни на фестивали и надигравания у нас и чужбина. Многобройни са и спечелените награди, с които танцьорите се гордеят, защото са признание за техния труд и упоритост.
През школата на “Търновче”, за всичките тези 37 годините, са преминали стотици деца. За някои от тях българските народни танци и българският фолклор са се превърнали в професия и мисия на живота им. Те са своеобразни домакини на Фестивала и с толкова настроение, отзивчивост, желание и плам всяко лято приветстват публика и чуждестранни участници с “Добре дошли” с красивите си изпълнения.

Ансамбъл “Бистрица”, Бистрица

Ансамбъл “Бистрица” при Народно читалище “Св. Цар Борис I – 1909”, Бистрица – Легендарните Бистришки баби, които са ядрото на ансамбъла, са провъзгласени от ЮНЕСКО за “Шедьовър на нематериалното културно наследство на Човечеството”. Ансамбълът е създаден през 1949г. и е наречен на името на селото, в което участниците живеят. Групата се състои от певици, танцьори и музиканти. Селото принадлежи към Шопския регион – а Шоплукът е известен с богатата си музикална, танцова и ритуална традиция, жива и до днес. Музикалният израз, запазен в Бистрица, е асоцииран със специфичен тип полифонично пеене, което експертите определят като диафония и вероятно е една от най-ранните форми на музикално мислене в света. През последните 20 години Бистришките баби подготвят поколение, което да поеме несравнимото им фолклорно наследство. С репертоар от над 300 песни, формацията е уникален пример за устно предаване на древната фолклорна култура от поколение на поколение, от баба – на внучка. Песни, обичаи, неподправено и автентично фолклорно съкровище ще ни подарят с изпълненията си!

ФТА “Балкан”, София

ФТА “Балкан” при Народно читалище “Цар Борис III – 1928”, София, са приятели на фестивала, които ще ви очароват с изпълненията си и ще ви подарят много усмивки и незабравими мигове от сцената. Началото на ансамбъла е поставено през 1954 г. и за изграждане на репертоара и развитие на ансамбъла участие имат големи имена от българското хореографско изкуство – Петър Захариев, Тодор Кючуков, Стефка Момчева, Методи Кутев и мн. други преподаватели и приятели – все неповторими хореографи. Всички те – оставили част от себе си в ансамбъла, учили не само на “стъпки” и “движения” , а на отношение към българския фолклор и танцово изкуство. Така танцьор след танцьор, стъпка след стъпка, танц след танц, сцена след сцена… никой не може да изброи колко танцьори са минали през групите на Балкан, колко концерти са изнесени през годините, колко хора са зарадвали с изпълненията си. Неизменен остава стремежът им да бъдат едни от най-добрите.
Обичат българските народни танци, музиката ни, песните ни и красотата на костюмите ни. Приели са като своя основна задача да “заразяват” с тази любов и знаят смисъла на това, да се наричаме българи.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново