Свищов чества тържествено 140 години от Освобождението си

Публикувано на вт, 27 юни 2017
535 четения

С молебен за здравето на военнослужещите и благополучието на България в църквата “Св. Троица” на паметния 27 юни в Свищов започна кулминацията на честванията на 140-ата годишнина от освобождението на града.

Десантът и боевете в онези паметни юнски дни преди 140 години завършват с 812 загинали. Около два часа през нощта на 26 срещу 27 юни, Руската Дунавска армия форсира реката под ръководството на ген. майор Михаил Драгомиров. Първа дебаркира ротата на капитан Александър Фок. Водят се ръкопашни и ожесточени боеве, а следобед на 27 юни стрелковата бригада на ген. Петрушевски влиза в Свищов. Този ден ще се запомни с неописуема радост за жителите на крайдунавския град.

В братската могила в местността „Паметниците“ са погребани костите на стотици воини. Още през 1879 г. по заповед на император Александър Втори са поръчани и изработени седем обелиска в мраморните работилници в Одеса, които заедно с още десетки паметници там свидетелстват за саможертвата на загиналите за свободата на България. През 1881 г. на няколкостотин метра източно от Братската могила е издигнат паметник на Александър II.

След молебена на Братската могила в местността “Паметниците” беше отслужена панахида за загиналите в Руско-турската освободителна война. Програмата продължи с изпълнения на „С кръв и дим“ и „Ботев марш“ на Първи български хор „Янко Мустаков“ и стихотворение, произнесено от Николай Пенчев, ученик в СУ „Цветан Радославов“.

Днес ние не само отбелязваме успешния завършек на Руско-турската освободителна война, не само свеждаме глави в знак на почит към героите, оставили своите кости тук, в Текир дере, а по-скоро днес се връщаме към своята история. На днешния ден ние осъзнаваме своята отговорност за бъдещото поколение. Ние сме тези, които трябва да предадем заветите на нашите предци, за да съхраним България. Нека помним, нека бъдем единни и носим в сърцата си гордия български дух, заяви в словото си кметът на Свищов Генчо Генчев. По думите му на този ден от това свято място за всеки свищовлия, а и за всеки българин ,през далечната 1877 година започва победоносният марш на руските войски, за да възкръсне българската държава от пожарите на петвековното османско господство. От свищовския дунавски бряг изгря зората на свободата. Така силно желана и изстрадана свобода, която беше постигната с цената на много погубени животи, но едно не успя да сломи и това е вярата, посочи още градоначалникът.

Благодаря Ви, братя българи, че и след 140 години пред монументите на руските войници в Свищов продължават да се носят цветя, заяви в приветствието си по повод 140-годишнината от Освобождението на Свищов посланикът на Русия в България Анатолий Макаров. По думите му именно този жест на признателност е вярната гаранция, че двата народа винаги ще бъдат заедно. Анатолий Макаров припомни, че тъкмо тук, в Свищов, преди 140 години започва победното шествие на руските войски и българските опълченци. Тук става окончателно ясно, че идва краят на османското иго. Историята показа, че всяка форма на подтисничество в последствие се обръща против самия подтисник. За това не може да се забравя и днес, когато отделни страни смятат, че могат да натрапват на другите собствените си модели и правила, когато под формата на така наречена помощ, се унищожават традициите и устоите, изкоренява се правото на всяка държава да притежава и отстоява своите национални интереси. Русия винаги е изхождала от това, че междудържавните отношения трябва да се градят в равноправие и взаимно уважение. С България ни свързва общото минало. Дори думата “памет“ в нашите езици звучи еднакво, но това не означава, че и днес ние живеем само с паметта, посочи Макаров. Той допълни, че Русия зачита свободния избор на България да бъде част от Европейския съюз и НАТО, но и желае да се развиват взаимоизгодните отношения между двете държави. По думите му, за това има всички предпоставки и възможности.

След това официалните лица, сред които бяха народните представители Станислава Стоянова, Весела Лечева, ген. Симеон Симеонов и доц. Милен Михов, гражданите и гостите на града, поднесоха венци и цветя в памет на загиналите войни в Руско-турската война.

Тази вечер тържествата ще приключат с тържествена заря-проверка, в която ще участва и президентът на България ген. Румен Радев.

Весела КЪНЧЕВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново