Съветниците във В. Търново обсъждат мерки за подобряване на чистотата на въздуха

Публикувано на вт, 28 мар. 2017
303 четения

Община Велико Търново предлага задълбочена дългосрочна програма за подобряване  на чистотата на атмосферния въздух и намаляване на фините прахови частички, която общинските съветници ще обсъждат на предстоящата сесия  на 30 март. Направените проучвания показват, че основните замърсители  в различните квартали на града не са еднакви, но те се обединяват основно в две големи групи – транспорт и отопление с дърва и въглища. В кв. “Чолаковци”, например, 83,69 на сто от замърсяването идва от битовото отопление, останалите проценти се падат на транспорта и строителството.

В района на РИОСВ картината е по-различна. Качеството на въздуха се влошава почти еднакво от транспортния трафик и битовото отопление, едва 3,44 процента е делът на строителството. В кв. “Бузлуджа” 70,21 на сто от замърсяването се пада на печките с твърдо гориво, а 23 процента – на транспорта. Пред сградата на Общината преобладава замърсяването от трафик с 56 %, пред бита от 40 процента. Тук се намесва с почти 3 %  и строителството,а делът на индустрията е едва 0,68 на сто.

В стария град замърсяванията от транспорта и бита са почти наравно, в полза на отоплението с дърва и въглища. За влошаване на въздуха се намесват и малките нерегламентирани депа с отпадъци.

Сед получените резултати и анализ, общинските еколози предлагат да се газифицират все повече домакинства, като 600 от тях да бъдат само  в кварталите “Бузлуджа” и “Чолаковци”. Освен това е наложителна забраната  на въглища с висока концентрация на сяра, които могат да намалят вредните емисии с 20 %.

По отношение на транспортния трафик Общината взима мерки с изграждане на нова схема за автомобилите и увеличава зелените площи. Налага също превозването на товари да става само с покривала върху камионите. Редовното миене на улиците, подмяната на амортизираните настилки и озеленяването са също приоритети  за подобряване на чистотата на въздуха. Според еколозите, предложените мерки трябва да се изпълняват комплексно, за да намалеят вредните емисии. Иначе частичната реализация ще постави под съмнение успешното достигане на нормативните стандарти.

Справка на РИОСВ във Велико Търново показва, че за първите два месеца на годината са отчетени 26 превишения на нормите за фините прахови частички в старата столица, по равно за януари и февруари. Най-голямото замърсяване, почти два пъти, е било на 27 февруари – 97 микрограма на кубичен метър, при норма от 50 микрограма.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново