С празнични хора в Г. Оряховица отбелязаха 3 март

Публикувано на нд, 4 мар. 2018
283 четения

С хора на площада в Горна Оряховица завърши честването на националния празник – 3 март. Студеният сутрешен вятър не уплаши желаещите да се включат в честванията на пл. “Георги Измирлиев” и да празнуват заедно 140-та годишнина от Освобождението на България. Настроение към празничния ден добавяха и стотиците трибагреници, осигурени от общинското ръководство за гражданите.
Отбелязването на 3 март започна с тържествен ритуал с издигане на националното знаме пред сградата на общината от председателя на Общинския съвет Даниел Костадинов и кмета инж. Добромир Добрев.
„Този ден е празник на Свободата. Родена в смелостта на стотици герои, пречистена като идея от своя апостол Васил Левски, вдъхновена от стиховете на Христо Ботев и извоювана с кръв. Кръвта на панагюрци, перущенци и батачани, кръвта на българските опълченци, кръвта на хилядите руски синове, оставили костите си в тази земя”, каза в словото си инж. Добромир Добрев. И припомни, че духа на дързостта и смелостта са носили в гърдите си 240 души от селищата на Горнооряховска община, които са се включили в Българското опълчение. Част от историята е и горнооряховското знаме, ушито за априлското въстание от Елена Грънчарова, Вангели Шопова и Зойка Обрешкова. То е единственото българско знаме на служба в Руско-турската война 1877-1878 г., поело към Шипка и Шейново в ръцете на ІV-та опълченска дружина.
След тържественото слово пред паметника на Георги Измирлиев бяха поднесени венци и цветя от народния представител инж. Клавдия Григорова – Ганчева, председателя на Общинския съвет Даниел Костадинов, от кмета на Общината инж. Добромир Добрев, от военно формирование 22 790, от общинските организации на военноинвалидите, офицерите и сержантите от резерва, от Съюза на пенсионерите в Община Горна Оряховица, политически партии, обществени организации и граждани.
След официалната част площадът бе огласен от фолклорни песни в изпълнение на Ива и Велислава Костадинови. Двете сестри са внучки на известната народна певица Гуна Иванова, затова и в първата песен, с която започна празничния концерт прозвуча и нейния глас. Заедно с Ива и Велислава в празничната програма участваха и фолклорни състави при НЧ „Братя Грънчарови-2002”. Пред сградата на Общината и около кръговото кръстовище се извиха хора, в които се включиха и много горнооряховчани, дошли на празника.
Чествания по повод 140 години от Освобождението имаше и в селищата на общината. Част от населените места се присъединиха към националната инициатива на „Българи за България“ и „Сдружение Азбукари“ „Пробуждане с хоро“.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново