С фестивал на ромската култура откриват обновената Шишманова баня

Публикувано на нд, 2 апр. 2017
591 четения

Шишмановата баня в квартал „Асенов” е най-новият обект, който ще посреща туристи във Велико Търново. Обновеният паметник ще отвори врати с двудневен фестивал на ромската култура, в който ще участват деца от различни етноси от осем училища в областта. В рамките на празника ще се проведат и открити уроци по история с учениците.

Шишмановата баня е сред най-автентичните паметници на културата от втората половина на XIV век и късния период на Второто българско царство. Повече от 30 години обаче паметникът беше в руини. Запазените останки бяха консервирани, реставрирани и експонирани в подходящ вид. За превръщането на обекта в туристическа забележителност Общината спечели проект на обща стойност близо 725 000 лв. Средствата са осигурени по финансовия европейски механизъм на Норвежкото правителство. С тези средства бяха надградени запазените стени, построена е каменна ограда между паметника на културата и улицата, монтирана е и стабилна покривна конструкция, гарантираща защита на оригинала.

Дейностите по проекта „Културното наследство на Велико Търново във фокуса на европейското културно многообразие” трябва да приключат до 30 април. Част от тях е и готвеният фестивал, който ще се проведе на 6 и 7 април. Той се открива на 6 април от 14 часа от кмета Даниел Панов, а преди това със свои изпълнения гостите ще зарадват музикантите от градския духов оркестър.

Ученици от СУ „Владимир Комаров” и училищата в Стражица, Джулюница, Виноград, Павликени, Златарица, Горна Оряховица и Батак ще се включат в програмата на фестивала. Те ще представят на откритата сцена драматизации, възстановка на обичаи, ще танцуват, ще пеят, ще рецитират. В обособената арт зона ще бъдат подредени ромски носии и изложбата „Лицето на ромите”, изготвена със съдействието на Айдън Четинбоштаноглу, Турция. Там ще бъдат показани позабравени занаяти и етно-изкуства. Специално за децата ще бъдат организирани посещения на средновековните паметници на културата в региона. Те ще са съпроводени с беседа за историята на Второто българско царство и столицата Търновград.

Златина ДИМИТРОВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново