С 1,3 млн. лева направиха хибридна операционна зала в областната болница

Публикувано на вт, 22 юни 2021
2867 четения

С нова хидбридна операционна зала разполага областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във В. Търново. Инвестицията в модерното оборудване възлиза на над 1,3 млн. лв., осигурени от Министерство на здравеопазването. Подобна операционна зала има само на три места в страната, което ще осигури на пациентите от региона медицинска помощ от най-високо ниво в областта на съдовата патология, каквато се прилага в университетските болници. С новата придобивка Отделението по съдова хирургия вече е с най-високото трето ниво на компетентност.

„Това е еманацията на едни усилия, продължили повече от година. Взаимно си повярвахме, че можем да го направим и е факт, че когато всички усилия са насочени в една насока, нещата наистина се случват“, заяви изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Стефан Филев.

Залата разполага с модерен ангиограф от най-висок клас, операционна маса и голям екран, на който хирурзите ще могат да наблюдават в детайли кръвотока в съдовете при инжектирането на контрастно вещество, обясниха специалистите. Утре ще бъде извършена и първата операция в новата зала, разкри съдовият хирург д-р Пламен Денчев. В Отделението по съдова хирургия работят петима лекари, като д-р Константин Грудков и д-р Любослав Шкварла са най-новите попълнения към екипа.

Д-р Шкварла е родом от В. Търново, завършил е медицина в София. Работил е в Клиниката по съдова хирургия към УМБАЛ „Св. Екатерина“ в столицата под ръководството на проф. Тодор Захариев. Професионалният му път продължава в болницата в Панагюрище, в която създават отделението по съдова хирургия. „В провинцията има изключително голям глад за специалисти. Знаем, че в  България здравеопазването е централизирано, което не е лошо, но в даден момент периферията остава без покритие от специалисти. В страната се извършват много първични ампутации без пациентите да бъдат диагностицирани съдово и, на които е можело да се помогне“, обясни мотивацията си за работа в областната болница д-р Шкварла. Той подчерта, че с новото оборудване съдовите хирурзи ще могат да предоставят съвременно и много по-щадящо лечение за своите пациенти.

Д-р Константин Грудков също е родом от старата столица, възпитаник на ПМГ „Васил Друмев“. Завършил е Медицински университет – София, а професионалният му път започва от университетска болница „Лозенец“. Бил е специализант по кардиохирургия, става редовен асистент в Катедрата по хирургични болести на МФ на СУ „Св. Климент Охридски“. През 2015 г. придобива специалност по сърдечна хирургия, а през 2018 г. по съдова хирургия. Научните му и клинични интереси са насочени главно към заболяванията на каротидните артерии и ендоваскуларното лечение при артериални и венозни заболявания.

„Съвременните методи ще ни дадат възможност за една изначално по-добра оценка на заболяването и неговото по-адекватно третиране. Не малка част от тези пациенти, които имат  напреднала периферна артериална болест и са заплашени от ампутации, имат и други увреждания. Имайки възможност да използваме хибридната зала и ендоваскуларните процедури, ще можем да ги третираме по един много по-щадящ начин и те ще могат да се възстановяват доста по-бързо, а усложненията ще са по-малко отколкото при една „отворена“ хирургична операция“, обясни д-р Грудков.

„Работя в Отделението по съдова хирургия от неговото откриване до днес и съм бил свидетел на всички трудности, които сме изминали през годините, за да стигнем дотук. При тази нова база, техническа обезпеченост на най-съвременно ниво, кадрова обезпеченост и висока квалификация на кадрите, надявам се, че нашите успехи ще догонват тези на водещите отделения по съдова хирургия в страната“, заяви д-р Иван Андронов, който е един от доайените в отделението.

Съдовите хирурзи споделиха, че заради ковид епидемията много хора са отлагали посещението при специалист в резултат, на което се наблюдава бум на венозни и артериални тромбози, с каквито са се сблъсквали почти ежедневно. Затова от 28 юни МОБАЛ стартира профилактични прегледи при съдовите специалисти, а записванията ще стават на регистратурата на болницата. Планира се инициативата да продължи в рамките на една седмица, след което се очаква да има и други подобни кампании. Такива има и в момента по линия на Българското дружество по ендоваскуларна и съдова хирургия, но часовете и за двата дни вече са запълнени, тъй като интересът е много голям, обясни д-р Ангел Григоров.

Весела БАЙЧЕВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново