Росен Плевнелиев откри специалността “Софтуерно инженерство” във ВТУ

Публикувано на пн, 3 окт. 2016
617 четения

“Вие сте ново начало, защото софтуерното инженерство е една от индустриите на бъдещето. Иска ми се все повече млади хора да тръгнат по пътя ви и да бъдат част от глобалните промени и новата индустриална революция, които се случват днес в света”. Това заяви президентът Росен Плевнелиев във Великотърновския университет, където участва в тържеството за откриване на академичната година в новата бакалавърска специалност “Софтуерно инженерство”.
“Когато държавата и частният сектор действат заедно, резултатите са видими за всички. Аз съм един от вас, защото споделям идеите ви. Иска ми се все повече млади хора да повярват в себе си, да останат в България и да успеят”, посочи държавният глава в своето приветствие към ръководството, преподавателите и възпитаниците на ВТУ. Той сподели с младите хора, че също е дипломиран програмист. “Учил съм изчислителна техника в Техническия университет в София. Спомням си, че участвах в Първото национално състезание по програмиране и дори спечелих първо място”.
Президентът окуражи първокурсниците да следват неотклонно мечтите си. “Нищо не може да се случи ако нямате мечти, които да следвате и да сбъдвате, а предпоставките за това са вярата и доброто образование”, заяви Росен Плевнелиев. “Битката за бъдещето на България днес не се води на бойното поле, а в класните стаи. Благодаря ви, че трасирате именно това”, написа в почетната книга на университета високият гост. След това ректорът проф. Христо Бонджолов му връчи икона на светите братя Кирил и Методий.
33-ма студенти са приети в новата специалност за учебната 2016/2017 година. Тя е разработена съвместно от преподаватели във Факултета по математика и информатика и научния екип на фирма „Програмиста” ООД – Пловдив, с която търновската алма матер има договор за сътрудничество. Основна цел на специалността е да се осигури иновативно ИТ образование на студентите, оптимизирайки образователния процес. Сред основните направления, които ще се изучават в специалността са: програмиране, качество на софтуера, процеси при разработка на софтуер, алгоритми и структури от данни, изкуствен интелект, операционни системи и мрежи. Всяко направление има по няколко дисциплини в учебния план. Предвижда се да се изучават общо 49 дисциплини, от които 28 задължителни, 16 избираеми и 5 факултативни, обясни деканът на Факултета по математика и информатика проф. Мирослав Гълъбов.
С финансовото съдействие на фирмата са обновени две лаборатории, закупени са 20 компютъра и мултимедия за презентации. В тези лаборатории ще се провеждат занятията си студентите по софтуерно инженерство. Инвестицията е за 65 000 лв., като според договора за сътрудничество между университета и фирмата се предвижда следващата година да бъдат оборудвани още две лаборатории.
Сред официалните гости на тържеството бяха зам.-министърът на образованието Красимир Киряков, депутатът Милен Михов, кметът Даниел Панов, областният управител проф. Пенчо Пенчев. Приветствие към студентите и техните преподаватели поднесе и генералният директор на “Програмиста” Димитър Манчев.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново