Бактерията, позната ни от киселото мляко – лактобацилус булгарикус, дава много добри резултати в лечението на пациенти с Covid-19. Това заяви за “Янтра ДНЕС” проф. Никола Александров, който е един от новите почетни граждани на Павликени. Той е създател на съвременните български пробиотици на основата на уникалния за България лактобацилус булгарикус. През 2008 г. авторитетният вестник “Файненшъл Таймс” публикува специална статия за работата на проф. Александров.
В родния си град по време на награждаването ученият сподели за възможностите на лековитата бактерия. Това се потвърждава и от резултатите от терапията на пациетни с коронавирусна инфекция в университетската болница в Плевен, където създаденият от него препарат на базата на пробиотиците е използван като съпътстващо средство при лечението на вируса. Този препарат е разработен от научен екип с ръководител проф. Никола Александров. По думите му лактобацилус булгарикус помага и в борбата с онкологичните заболявания. Обяснява, че вирусите и ракът имат една и съща генеза, развивайки се вътре в човешките клетки.
“Тайната е, че лактобацилус булгарикус унищожава раковите и вирусните клетки, това не е нещо ново, а е известно от хиляди години. Още древните траки са го правили, а след това и нашите предци. Навремето Ванга каза, че от България ще излезе лечението на рака, а то го има вече.
Ние работим с Индия, където го доказахме заедно с други световни институти, но сме малка държава и трудно се борим с големите монополи”, разказва проф. Никола Александров. Според учения България е успяла да съхрани лековитата бактерия, която той открива, че живее в изворна вода и има десет пъти по-мощен ефект от всички останали продукти, в които се съдържа. Намира я в няколко извора в Стара планина и Родопите, като два от тях се намират близо до стари тракийски светилища, а покрай тях сега има манастири. Те са известни като лечебни извори. Проф. Александров казва, че всички пациенти, при които е прилаган неговият препарат като съпътстваща терапия, са оздравели, а примерите за това са многобройни както за ковид, така и за хора, преминали през борбата с онкозаболявания.
Според проф. Никола Александров в малко от киселите млека на нашия пазар има от полезната бактерия, тъй като много от производители използват друга, защото е икономически по-изгодно. За това чрез кисело мляко трудно може да се набави нужното количество лактобацилус булгарикус, това може да се случи чрез употребата на продукти, получени по биотехнологичен път. С изворната вода, в която е открита бактерията, също може да се закваси кисело мляко, кашкавал и други продукти, обяснява проф. Никола Александров. Той е родом от Павликени, завършил е Висшия медицински институт в София. Работил е като лекар във военно поделение в Симитли и в Разлог, както и като ординатор във вътрешното отделение на Военна болница в Плевен. През 1976 г. постъпва в “Пирогов” като асистент по токсикология. Там до 1991 г. преминава през позициите старши асистент, доцент и началник на клиниката. През 1989 г. става републикански специалист по клинична токсикология. От 1992 до 1994 г. е ректор на Военномедицинска академия. През 1993 г. е удостоен със званието генерал-майор от медицинската служба. През 1994 г. става началник на Клиниката по токсикология към Военномедицинска академия – София.
Весела БАЙЧЕВА