Новият исторически роман на джулюнския писател Стоян Цонев Иванов „Самси Бойчо, вехта войвода“, беше представен в библиотеката на лясковското читалище „Напредък- 1870“. Отпечатването на най-новата книга на твореца стана възможно и с помощта на общинското ръководство по предложение на кмета д-р Гецова и чрез одобрение на средства за издаването й на заседание на Общинския съвет.
За представянето на историческия роман в лясковската библиотека се събраха читалищни и музейни дейци, общественици, литератори, историци, почитатели. Творецът бе представен от библиотечните специалисти, а с творчеството и последния труд на Цонев присъстващите запозна приятелят на писателя Игнат Игнатов – пенсиониран учител от Джулюница. Поздравления за най-новата си авторска книга писателят получи от кмета на Общината д-р Гецова, която му благодари и пожела още много нови книги и много читатели. Подаръци и благопожелания поднесоха и поетесата и ръководител на горнооряховския литературен клуб „Асен Разцветников“ Галина Москова, приятели от родната Джулюница и домакините от лясковската библиотека.
82-годишният творец е родом от Джулюница, но в момента живее и твори в Трявна. В родното си село завършва основното си образование, впоследствие учи в Техникум по дърворезба и вътрешна архитектура в град Трявна. След отбиване на военната служба работи и твори в село Джулюница като редактор и художник на местния вестник-бюлетин. Става член на читалищното настоятелство, отговаря за читалищната и културна дейност, активен театрал, сценарист и художник. По-късно се установява в град Трявна със семейството си, а през 1976 година завършва висшето си образование във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „История“. От 1979 година до пенсионирането си работи като Главен редактор на вестник „Тревненска седмица“. Историк по професия, човек на творчеството по призвание – художник, дърворезбар, редактор, който след пенсионирането си стартира и своята писателска кариера.
Творчество му е свързано с историята на село Джулюница и родния край, с Трявна и е изпъстрено с митове и легенди и със славното градинарско минало. След първия му издаден роман „Трева под копитата“ през 1984 година следват сборници с разкази, историческа трилогия „Величието на Дуло“, „Битката при Бористенес“, „Канас новиги Безносия“ и „Тангра вижда“, „Синовете на Имеон“ – исторически романи, както и етюдите „А утрото е далече“, романът „И пак умират звезди“, „Ахчийски номера“ – кулинарни мурафети, юбилейният сборник „Избрано“, „На бял камък не стъпих“ – изповед, „Под знака на телеца“ – записки, сборникът с митове и легенди „Бодлите на дявола“, а през 2022 г. излезе сборникът с пътеписи „Пътища неведоми“.
Последният му труд – историческият роман, който видя бял свят само преди два месеца „Самси Бойчо, вехта войвода“ разказва за трима братя Петър, Бойчо и Георги, които произхождат от рода на тревненските колиби Цепераните. В центъра на повествованието стои образа на Бойчо войвода – български хайдутин и народен закрилник, хайдутувал от 20-те до 50-те години на XIX век.
Книгата е написана с характерен за времето си език, в нея се проследяват лица и събития от мрачните за България времена – кърджалийското нападение на Трявна, Руско-турските войни от 1806-1812г. и 1828-1829г., Гръцката и Велчовата завера. Динамично пътуване в историята на това размирно за Балканите и цяла Европа време ни повежда в търсенето на верния път, по който българския народ трябва да премине, за да стигне до така желаната свобода. През много препятствия преминават братя Цеперански и много патила изпатили в тези размирни времена. Вехти войводи станали, като един мислели и с един поглед се разбирали в гората. Обича Бойчо тая райска земя, за която всички ламтят, бушува непокорството в кръвта му и ненавижда неправдите, които сполетяват народа. От своите предаден, губи битката със смъртта и умира там, където се е родил, загледан в балкана. С новата историческа книга, авторът ни връща в онези времена на робство и борби, в трудните години, които трябва да се помнят от поколенията, за да се съхраняват корените, българщината и гордостта от достойната гибел на нашите борци за свобода.
С пожелание романът му да се чете с интерес от младите поколения, писателят дари новата си книга с автограф и послание на кмета, на библиотекарите и на дошлите да уважат труда му гости. Сподели също, че до края на годината ще завърши и това, върху което работи в момента, а именно още една книга – „Лъжливото зазоряване“.
Роденият в Джулюница творец е председател на литературния кабинет на писателите, дългогодишен член на Дружеството на писателите, член на Съюза на независимите писатели в България, член на Съюза на българските журналисти, като за активната си творческа дейност е печелил множество награди – Национална награда златен медал за проза, Награда за най-добър разказ, посветен на родния край, Специална награда от Първи национален конкурс за разказ, Награда „Златно перо“ от Съюза на българските журналисти, златен медал за творчество от Съюза на независимите писатели и много др. За него академик Кадиев казва: „Творбите му са подкупващи със завладяваща образност, която разчупва инертното съзнание, прояснява духовния поглед и посочва нови измерения за пълноценно човешко съществуване“. През 2022 г. Стоян Цонев бе обявен за Почетен гражданин на Община Лясковец за принос в областта на културата.