Откриха документална изложба за цар Симеон II

Публикувано на пн, 15 ян. 2018
577 четения

Документална изложба за цар Симеон II е подредена в Регионална библиотека “П. Р. Славейков” във Велико Търново. Тя проследява с фотоси и документи някои основни моменти от живота и дейността на Негово Величество преди завръщането му в България. Зам.-председателят на Държавна агенция “Архиви” Румен Борисов откри експозицията. На събитието присъстваха Великотърновският митрополит Григорий, началникът на НВУ “Васил Левски” бриг. ген. Пламен Богданов, директорите на търновския музей д-р Иван Църов, на Държавния военноисторически архив Светлин Радев и др.

Изложбата под наслов “В изгнание” е посветена на 80-годишнината на Симеон Сакскобургготски, а Велико Търново е третия град, в който тя гостува. Тя е подготвена от ДА „Архиви”и фонда за опазване на историческото наследство „Цар Борис и Царица Йоанна“ със съдействието на архива в старата столица. Използвани са документи от фонд 1507К на Централен държавен архив, който включва архивни единици, дарени лично от царя.

“Нашето намерение е тази изложба да обиколи цялата страна. Тя е част от честванията за 80-ия рожден ден на Негово Величество, който е най-големият дарител на нашата агенция. Предоставените от него документи са с обем от 21 линейни метра и още не всички са обработени, но когато това се случи, може да получим информация за някои нови моменти от българската история. Това касае един 45-годишен период от XX век, за който историята мълчи по отношение на  наши видни личности, както и за много събития, станали извън границите на България”, обясни Румен Борисов.

Експозицията акцентира върху семейството на цар Симеон II преди изгнанието му през 1946 г. В нея за първи път се показва оригиналът на Манифеста към българския народ на цар Борис ІІІ от 3 октомври 1918 г. за встъпване на престола.

Посочено е учението на цар Симеон ІІ през 1958 г. във Военната академия „Вали Фордж“ в Пенсилвания, САЩ, и сватбата му с Маргарита Гомес-Асебо през януари 1962 г. Отбелязано е неговото пълнолетие и дейността му през следващото десетилетие.

Особено място е отделено на благотворителната му дейност сред българската емиграция. Създаден е специален Фонд за подпомагане на българските емигранти. Многобройни са благодарствените писма от наши съотечественици, на които е изпратена материална помощ. С поредица от важни документи е подчертан стремежът на цар Симеон ІІ да обедини българската емиграция с одобряване на създаването на Временно българско представителство на 7 януари 1958 г. и по-късно на съвещателния орган „Съвет на стоте“. Проследени са част от връзките му с някои български емигрантски политически и културни организации.

Отделно е показана част от кореспонденцията му с владетелски семейства, с български интелектуалци в изгнание, с хора на изкуството, музикални дейци, българското духовенство, с медии и др. Изложбата завършва с посещението на цар Симеон ІІ в България през 1996 г.

Златина ДИМИТРОВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново