От ГЕРБ обещават двойно увеличение на учителските заплати и промяна в системата на делегираните бюджети

Публикувано на нд, 12 февр. 2017
544 четения

Двойно увеличение на учителските заплати и промяна в системата на делегираните бюджети от 2018 г., с която финансирането няма да зависи само от броя на децата. Това са само част от спешните реформите, които ще извършат от ПП ГЕРБ в сектор „Наука и образование”. Преодоляване на неграмотността, инвестиции в мотивацията и квалификацията на учителите и развитие на професионалното образование в България с активното партньорство с бизнеса са основните стълбове в управленската програмата на партията. Те бяха представени пред учителското съсловие от региона по време на кръглата маса „Качествено образование за икономически растеж и по-високи доходи”. В двудневния форум участваха лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, председателя на сдружение „Граждани за европейско развитие на България” и кмет на София Йорданка Фандъкова. Сред лекторите имаше представители на НПО, КНСБ, КРИБ, фондация „Ханс Зайдел”, Синдиката на българските учители, училищни директори, педагози и др.

„Инвестициите в образованието са инвестиции в успешното развитие и бъдещето на България. Образованието е стратегически приоритет за нас”, заяви Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че посещаването на предучилищни групи ще стане задължително, защото в противен случай семействата няма да получават никакви социални помощи от държавата. „Само чрез инвестиции в образованието можем да се борим с бедността и престъпността”, категорична бе Фандъкова.

Финансирането на училищата вече няма да зависи само от броя на записаните ученици, гласи една от записаните в програмата на ГЕРБ промени, която бе посрещната с аплодисменти от великотърновските представители на бранша. „Двойното увеличение на учителските заплати не е просто обещание, а реално изпълнима мярка. ГЕРБ ще продължи да инвестира и в образователна инфраструктура, в условията за практикуване на спорт и изкуства”, каза още столичният кмет.

„Нашата цел е децата ни да са конкурентни на връстниците си по света, а подготвените млади хора  са гарант за икономически растеж и просперираща нация”, заяви Милена Дамянова, която експерт в Комисията по образование към ГЕРБ и председател на просветната комисия в 43-то Народно събрание. В рамките на форума тя представи в детайли акцентите в образователната програма на партията. По думите й инвестирането в учителската професия е плод на последователна политика, а не на внезапно хрумване. Дамянова посочи, че освен удвояване на заплащането, са заложени и редица мерки за привличане на конкурентоспособни кадри в образователната система. Сред тях е разработването на национална програма за подкрепа на младите учители. Активно съдействие ще получават и педагозите, които работят с деца със специални потребности, с деца от уязвими социални групи, както и с даровити деца. Разработена е и програма за приобщаване на родителите към училищния живот.

Според образователния експерт през последните години в педагогическите специалности във вузовете постъпват недостатъчно мотивирани млади хора. Тези дисциплини във висшите училища ще бъдат модернизирани, за да са адекватни на времето, в което живеем. „Държим на ангажимента учебниците да се одобряват и разработват от учители”, каза още Милена Дамянова.

С промяна в системата на делегираните бюджети от 2018 г. финансирането няма да зависи само от броя на децата. Това ще предотврати закриването на детски градини и училища заради неправилна формула. Въвежда се програма за подпомагане на училища и детски градини със слаби резултати. Акцент се поставя и върху съхранението на детските заведения в малките населени места. „Надяваме скоро и защитената, и средищната детска градина да станат факт”, посочи експертът. Тя беше категорична, че бизнесът трябва да подкрепя родителите и учителите за кариерното ориентиране на учениците. „Гарантираме високо качество на професионалното образование чрез усъвършенстване и активно въвеждане на дуалната система на обучение, както и чрез непрекъснато и прецизно проучване и прогнозиране на потребностите от професионално обучение”, каза още Дамянова. В програмата на ГЕРБ се предвижда да бъде засилена програмата за иновации и финансиране на научни изследвания, съобразно приоритетите на страната и изискванията на икономиката.

Тревожни факти, свързани с дефицита на учителски кадри, изтъкна по време на срещата председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя обяви, че през 2016 г. са се пенсионирали 9000 педагози, но в началото на учебната година в класните стаи са се върнали около 6000 от тях, защото нямало кой да преподава. По нейните думи около 3000 са учителите по чуждоезиоково обучение. Най-много са тези по английски и немски, но по френски са едва 43-ма в цяла България. Такева подчерта, че в цялата образователна система работят 747 физици и допълни, че 20 на сто от тях след 3 г. ще излязат в пенсия. „Затова в стандарта за нормиране на педагогическия труд трябва да бъдат намалени нормативите на учителите – на тези по физическо, по изобразително изкуство, по музика, хореография, на учителите по труд и техника”, заяви Такева. Тя допълни, че от СБУ искат разработване на план-стратегия за поетапното пенсиониране на учителите. Сред другите предложения е изготвянето на стратегия за възпитателната работа.

Тя апелира, че е важно да бъде променен Законът за образованието и да стане задължително 4-годишните деца да влязат в детските градини, което е съществен етап от тяхната социализация. За целта обаче е необходимо да бъде заложена в бюджета нужната финансова рамка. Янка Такева похвали правителството на Бойко Борисов, че е успяло да отдели 223 млн. лв. в бюджета за тази година за образование. „Това са 100 млн. лв. за заплати за педагогическите и 26 млн. лв. за възнаграждения за непедагогическите кадри. 14,6 млн. лв. са предвидени за транспортни разходи на учители. 50 млн. лв. е целевата субсидия по националната програма за образование, 12 млн. лв. за транспорт на ученици, а 11 млн. лв. за детските градини”, изреди Янка Такева. Тя апелира в следващата бюджетна рамка да се забрани да се правят капиталови разходи от единните стандарти. След това обясни, че ако от делегираните бюджети не се правеха икономии, или т.нар. преходни остатъци, които в края на 2016 г. са 76 млн. лв., средната брутна работна заплата за педагогическата колегия нямаше да бъде 966 лв.

Форумът в петък откри кметът на Велико Търново Даниел Панов. Той акцентира на връзката между образованието, местната власт и бизнеса. По негова и на евродепутата Ева Майдел инициатива м.г. бе направен задълбочен анализ на пазара на труда в областта. „Анкетирани бяха близо 400 работодатели, които споделиха какви кадри са им нужни за производствата. В резултат на направения анализ бяха разкрити нови специалности за подготовка на стругари, хлебари, сладкари и др.”, сподели градоначалникът.

Златина ДИМИТРОВА
Сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново