Обличат в носии чужденци от 32 държави, които идват за семинара по българистика във ВТУ

Публикувано на ср, 12 юли 2017
483 четения

Български народни носии ще облекат чужденци от 32 държави, които са заявили участие в 40-ото издание на Международния летен семинар по български език и култура. Пременени в ризи, пояси и кърпи те ще участват в автентичната сватба за Гинес, която ще се случи на 23 юли на поляните край Арбанаси. Традиционните облекла всички около 100 участници, които пристигат у нас от три континента, ще могат да отнесат за спомен в страната си. Те са поръчани специално от Великотърновския университет, които са домакин на образователната програма, на фирма в Килифарево

В продължение на три седмици чужденците ще изучават български език във ВТУ. Семинарът се открива на 17 юли и ще продължи до 6 август. Сред участниците тази година преобладават студентите, университетските преподаватели и докторантите, но има и учители, адвокати, журналисти, финансисти, преводачи.

Гости от Европа, Азия и Северна Америка ще пристигнат в старата столица за семинара. Най-младите участници са три 19-годишни студентки – Мое Удагава от Япония, Джорджиана-Габриел Занеску от Румъния и Диана Бартиш от Украйна. Първенството по възраст държи възрастният участник е Уолтър Елиът на 67 години. Британецът е и рекордьор по посещения на семинара. Той е избрал за десети път за учи езика ни в търновската алма матер.

Една трета от желаещите да учат български език вече са идвали във Велико Търново и са се включвали поне веднъж в някое от изданията. “Най-многобройна е групата студенти-българисти, докторантите, преподавателите и преводачите – хората, които активно се занимават с български език. За втора година във ВТУ ще пристигне и ирландската писателка Елиш Ауквист. В семинара участват още съдия от Германия, адвокат от Украйна, държавен служител от Франция, журналист от Русия. Това са хора, на които се налага да работят с български език”, поясни зам.-директорът на летния семинар доц. д-р Валерия Тодорова.

Практически занятия по български език и осем специализирани семинара, съобразени с интересите на участниците, са включени в програмата тази година. Семинар по съвременно българско кино с лектор Станимир Трифонов, по българска литература с лектор писателя Емил Андреев, по българско изобразително изкуство и литература с лектор проф. д-р Радослав Радев, семинари по български фолклор и етнография, специализирани семинари по култура и изкуства на България и история и култура на България на английски език са друга част от програмата на форума. За участниците ще бъдат прожектирани два български филма – комедията „Летовници” и драмата „Докато Ая спеше”. В рамките на две седмици гостите ще изучават български народни песни и танци. Техен хореограф ще бъде ръководителят на ансамбъл „Българче” Петър Петров. Курсът ще завърши с фолклорен концерт. Вечер на българската литература, на българската и интернационалната кухня, на нациите, две екскурзии до Етъра и Трявна, и до Троянски манастир и Орешака са други събития, включени в културния афиш и специално подготвени от организаторите.

Около 4000 чужденци са изучавали езика ни във ВТУ в 40-годишната история на българистичния форум. Сред семинаристите през годините са създадени поне три семейства, сподели ректорът проф. Христо Бонджолов, който е и директор на семинара. Живота си в старата столица са свързали чехкинята Даренка и Хогер фон Раух, който е германец. За 9-ти път в обучението ще се включи и тайванецът Мен Шин Цай, който също среща своята половинка – полякинята Наталия във Велико Търново. Пламъкът на любовта между италианците Джани и Мария също се е разгорял в старата столица.

Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново