Над 40 лекари от Г. Оряховица излязоха на протест

Публикувано на пн, 15 ян. 2018
1297 четения

д-р Иван Иванов

д-р Елиас Хаддад

Медиците настояват за спасяване на общинското здравеопазване

Над 40 лекари от горнооряховската болница излязоха на едночасов протест. Митингът премина под мотото “Спрете унищожаването на общинското здравеопазване”. Доктори от МБАЛ “Св. Иван Рилски” споделиха, че в момента имат много пациенти, пристигат нови болни, отделенията са препълнени. Въпреки това, държавата остава с гръб към проблемите на по-малките болници. Затова настояваме да получим общо 30 млн. лв. целева субсидия от републиканския бюджет за оздравяване, като бъдат изплатени и надлимитните дейности на стационарите. За горнооряховската болница задълженията на здравната каса са за над 100 000 лв.

Хирургът д-р Елиас Хаддад разказа, че в случая хирургията поема много болни, които не са здравноосигурени. Те не могат да бъдат връщани и трябва да се оперират за сметка на болницата. Приемат се и пациенти за операция на апандисит, която струва 600 лв. по здравна каса, а се оказва, че имат перитонит и разходите за лечение нарастват. В случая с 600 лв. не могат да бъдат покрити само лекарствата за перитонита, камо ли операцията. Освен това операцията на херния не може да бъде една и съща, че да струва еднакво. Има много локални инфекции при пациенти, лечението е трудно и продължително, необходими са скъпи медикаменти и превръзки, лекарски и медицински труд, а тази клинична пътека струва 400 лв. Искаме актуализация на тези пътеки. А да затворим болницата е абсурд. Ние обслужваме много голям район, хората са бедни и се нуждаят от нас, заяви д-р Хаддад. Той допълни, че лекарите работят повече, отколкото се полага, а парите им не се увелиават. Излиза, че колкото повече работи една болница, толкова повече губи.

Управителят на МБАЛ д-р Иван Иванов уточни, че болницата не е пряко застрашена от фалит или риск да не може да си плаща задълженията. Но това не означава, че опасността е отминала. Приходите на една общинска болница са изцяло от здравната каса по клинични пътеки, а цените им не на променяни от 10 г. През 2006 г. минималната заплата беше 180 лв., а сега е 510 лв. Освен това разходите за консумативи, лекарства и услуги растат. Има опасност да не можем да се разплатим с кредиторите, коментира д-р Иванов. Той допълни, че дълговете на горнооряховската болница са малко под 1 млн. лв., но са направени договори за разсрочено плащане с фирмите. Според болничния управител, е необходима цялостна концепция за общинското здравеопазване у нас в дългосрочен план, а да не се работи на парче. Ако фалират общински болници, това ще рефлектира много тежко върху пациентите. Що се отнася до лекарите, те ще си намерят работа на друго място, тъй като кадровата криза се изостря, подчерта д-р Иванов.

Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново