Над 3000 гости в Никополис ад Иструм съпреживяха епични битки и победи

Публикувано на нд, 26 авг. 2018
625 четения

С демонстрации на епични битки между римляни, даки и варвари започна  римският фестивал „Нике – играта на победата“. Той се проведе за трета поредна година в Николопис ад Иструм край Никюп, като този път продължи в събота и неделя. Над 3000 гости от страната и чужбина видяха и станаха свидетели на пазар на роби, антични игри, гладиаторски боеве, възстановки, занаятчийски  ателиета, римска мода, прически, рецитали и куп детски забавления. „Българският Помпей” е основан през II век от император Траян в чест на победата му над даките. Затова как е възникнал римският град, какъв е бил животът в него, каква  бойна екипировка и бойни построения са съществували, как са живеели римляните и даките, каква е била храната и лечението бяха само част от атракциите на фестивала. Във възстановките участваха над 120  реанактори от 4 държави.

Особено любопитен беше ритуалът по полагане на основния камък при основаването на Никополис ад Иструм. Директорът на търновския музей д-р Иван Църов обясни, че този ритуал е бил задължителен за всеки нов град. Подобен обред е имало и за всеки тракийски град през римската епоха. “Първо на чисто в земята се забива кол и свещеник очертава свещеното място, върху което се слага камъкът. При изграждането на един римски град са спазвани много точно пропорциите на т.нар. Хиподамова система, която ориентира улиците север – юг и изток – запад. По този начин лесно се добива представа за градоустройството, разказва д-р Църов. Той допълни, че в Никополис разкопките са започнали преди 120 г. и досега са проучени не повече от 1,5 % от общата архитектура зад крепостните стени, която е 280 дка.

Градът носи името на гръцката богиня Нике, а полис означава град. Добавката ад Иструм определя кой точно е градът, тъй като римската  империя имала още шест града с името Никополис в Източната си провинция. Дори в днешна България има още един град Никополис, който в античността е имал добавката ад Нестум. В  Гърция и днес съществува градът Никополис Епирус, където Октавиан Август е победил войските на Марк Антоний и Клеопатра.

Животът в късната античност представи първата столична реанакторска група у нас “Mos Maiorum Ulpiae Serdicae” с председател Владимир Попов. Това е епоха, когато Римската империя има голяма професионална армия, но все още в редиците є има варвари. Империята води дълги битки за нови земи, има поражения и победи. 25 г. е бил стажът на войника в римските легиони и ако оцелее, получава римско гражданство, сподели Попов. Интересни възстановки на епични битки представиха още „Дукс Антика” от Свищов и група за възстановка от Ямбол. Реанактори от Румъния пък показаха как са живеели готи и даки повече от два века. Атрактивна  беше и историята за участието на жените в битките, които са се сражавали храбро като мъжете. Възстановка показа римско бойно оръжие, което при завоевателни битки с камъни е разбивало здравите крепостни стени на противника.

От години Ана и Димитър Спасови от „Дукс Антика“ са участници във възстановки. На фестивала в Никополис ад Иструм  мъжът показа  римски битки, а Ана представи как се прави антична керамика. Най-голям беше интересът на децата, които имаха възможност да седнат на грънчарското колело и да почувстват с ръцете си глината.

Интересни древни  метални шлемове беше подредил в работилницата си Ивайло Енев от Русе. Мъжът е бил счетоводител, но останал без работа и се захванал с металопластика, което от 6 г. вече му е професия. Сега изработва шлемове на прабългари, римляни, византийци, рицари, та дори и на самураи. Атрактивното ателие на Енев събра доста посетители, като част от тях си купиха от сувенирните шлемове. Майсторът отчете, че у нас има доста колекционери, които се интересуват от такива антики.  И показа атрактивна рицарска ръкавица, която е била неизменен атрибут в облеклото на благородниците.

Специално за гостите на фестивала мастър шеф Радослав Машков от В. Търново сготви рибена курбан чорба. Той направи за първи път антично гурме и разказа, че с голямо желание приел поканата на организаторите, заровил се в древните римски рецепти и е много щастлив, че е научил някои древни тайни. За чорбата готвачът  използва 6 шарана, уловени от язовира на Никюп, много девесил, целина, малко мащерка, черен пипер и 2-3 люти чушлета за по-пикантен вкус. Няма картофи и застройка, чорбата трябва да е бистра, както в античността, тъй като римляните не са разполагали с много продукти, както днес, обясни Машков. А хубавата рибена чорба трябва да е гореща, да има кой да я хвали и да е люта, с усмивка довери готвачът. Освен курбана, Радослав сготви и леща яхния, пак по древна римска рецепта, а за по-съвременните гости направи  хапки  от онова време, но с домашни продукти, осигурени от баби в Никюп. Всичко шеф готвачът приготви на огнище, както е било в III век.

Специално пиво за фестивала предостави модният дизейнер Атанас Парушев. То носи името на Никополис ад Иструм и e брандирано с прочутата римска сентенция „ Veni, vidi, vici”. Виното е произведено по древна римска рецепта с мед и билки. Бутиково вино разляха и представители на избата в Ялово, които пък предложиха на гостите печен шаран, а домашни продукти, като пастети от гъши дроб и трюфели, сирена, домашна лютеница, показа Румен Плачков.

В събота фестът продължи с демонстрации на спортни игри, рецитал на древноримска и гръцка поезия, погребение на готски вожд, а вечерта бе представен   концерт на  дуо „КСАНА“. В неделя  продължи с демонстрации на римо-готски войни от времето на император Валент, игра с публиката, религиозен диспут и др. Заедно с атракциите и забавленията бе представена и постерна изложба с проекти на архитекти с идеи за възстановяване на Никополис ад Иструм. Имаше и няколко табла с паметници  от Античния керамичен център в Павликени и античния град Нове край Свищов.

Римският  фестивал бе открит от областния управител проф. Любомира Попова, а организатори бяха  кметство Никюп, начело с кмета Йорданка Атанасова, Община Велико Търново, Регионалният исторически музей и др.

Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново