Ковид отново напълни болниците, смъртността сега е по-висока

Публикувано на ср, 20 окт. 2021
1826 четения

Четвъртата ковид вълна доведе до увеличаване на натиска към болниците в област В. Търново. По данни на Регионалната здравна инспекция в момента 212 души от региона са настанени в лечебни заведения заради усложнения от вирусната инфекция. В МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” са разкрити четири ковид отделения, а настанените пациенти са 69, включително и едно дете, прието в детски ковид сектор. Четирима души са настанени в реанимацията на областната болница.
Натиск има и към МБАЛ “Св. Иван Рилски” в Г. Оряховица, където са настанени близо 70 човека, от които 8 са в интензивно отделение. На този етап общинското лечебно заведение разполага със свободни места и няма опасност да връща пациенти, каквито случаи има в други региони на страната, увери управителят на болницата д-р Иван Иванов.
“Всичко виждаме какво се случва в цялата страна и не мога да кажа до кога ще приемаме безпроблемно пациенти. Надявам се да можем да приемаме и занапред всички, нуждаещи се от хоспитализация. Ситуацията е много сериозна като заболеваемост и тежест на протичане. Смъртността е по-висока от предишните ковид вълни, макар че не сме променили лечението на тези пациенти, дори сега разполагаме с повече възможности от преди като кислородолечение и медикаменти. Вече ги няма тези дефицити, които преди това периодично възникаваха”, каза още д-р Иван Иванов. Той коментира и проблема с недостига на персонал както на лекари, така и на медицински сестри. “Недостигът на персонал е тотален.
Това е едно от основните неща, с които се занимавам почти ежедневно. Убеден съм, че не само аз, но и всеки болничен мениджър, особено за общинските лечебни заведения, това е най-големият проблем”, категоричен е д-р Иванов.
Проблем се оказва и финансирането на пациентите с Covid-19. Стойността на клиничната пътека за ковид по Здравна каса е 1400 лв. При някои болни разходите са по-малки, но при други лечението надхвърля 7000-8000 лв., отчитат от горнооряховската болница.
Ръст на болните има и в МБАЛ “Д-р Димитър Павлович” в Свищов, където се лекуват 31 ковид пациенти. По думите на кмета на крайдунавската община Генчо Генчев на този етап стационарът успява да поеме увеличаващия се брой болни, успяват да се справят и с осигуряването на персонал. Разчитат много и на помощта на студентите, които се включиха като доброволци. Заради липсата на интензивно отделение обаче се налага по-тежките случаи да се насочват към други болници.
23 са пациентите с Covid-19 в болницата в Павликени. “Тази ковид вълна протича много по-тежко, а престоят на хоспитализираните е по-дълъг – средно е между 12 и 15 дни”, заяви управителят на болницата в Павликени д-р Ренета Кръстева. По думите ѝ в момента най-много са болните в активна възраст – 40 – 45 г. Често заради усложненията се налага на много от пациентите да им бъде подаван кислород. Всички хоспитализирани са неваксинирани, като досега само двама души с поставена ваксина са лекувани в стационара, но заболяването е протекло сравнително леко, въпреки съпътстващите заболявания, каза още д-р Кръстева.
За последното денонощие в областта са регистрирани 165 нови случая на Covid-19. Петима души са загубили битката с болестта – две жени и трима мъже, показват данните на РЗИ. От началото на епидемията досега броят на жертвите е 989 души.
Заболяемостта продължава да нараства, като за периода 05.10. – 18.10. е достигнала 432,70 на 100 000 души население. Активните случаи са 1290, от които 1078 лица са в домашна изолация. Под карантина са поставени 1818 лица в областта.
Общо 69 065 дози ваксини са приложени досега в региона, от които 181 са направени за последните 24 часа – Comirnaty – 135, Moderna – 11, и Janssen – 35. Със завършен имунизационен цикъл са 36 836 лица, а тези с поставена бустерна доза са 189, отчитат от здравната инспекция.
Весела БАЙЧЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново