Хиляди похапнаха сладка диня в Никюп

Публикувано на нд, 6 авг. 2017
1352 четения

5 тона от сладкия плод бяха осигурени безплатно от местната кооперация за Шестия фестивал на динята

И тази година хиляди се събраха в събота в Никюп за Фестивала на динята, който по традиция се проведе за 6-и път в началото на беритбата на сладкия плод и на големия християнски празник Преображение Господне. Въпреки горещия ден, с много настроение на мегдана дойдоха близки и познати от цялата страна, имаше чужденци, които живеят в селото, и техни приятели от района и чужбина. Срещнаха се стотици роднини от близо и далеч и си спомниха за славата на прочутата никюпска диня. Празникът се превърна в истинско веселие, с много музика и кръшни хора до среднощ, забавни игри и, разбира се, сочни дини до насита. Любезните домакини не секнаха да пълнят чиниите със сладкия плод, осигурен безплатно от местната кооперация ЧЗК “Плодородие 95”, която е най-големият спонсор на феста.
Никюпските дини от векове са прочути в страната и чужбина. По-възрастни хора разказаха, че това не е само емблема на селото, а и поминък на много от тях. Уникалният вкус на динята се обяснява с черноземните почви, географското разположение, климата и трудолюбието на никюпчани, които преди години карали каруци с любеници в болярския град. Така разнасяли славата на малкото село със сладките дини. Затова още първата година от първия си мандат кметицата Йорданка Атанасова решила да зарадва всички жители и гости на селото с фестивал, посветен на динята. Това производство е трудно, има много ръчен труд, всичко зависи от времето, но хората се шегуват, че може бури да трещят, но каквото посееш в Никюп, всичко става.
Навремето търновци правели и сладко от динени кори, както и кисели малки динени плодчета. В мазетата си те съхранявали пресен сладкия плод чак до Нова година. Чест било за болярите да почерпят госта си със сладко от динени кори или резен прясна диня. Сега истинският сорт никюпски дини е изчезнал, производителите предпочитат хибридните сортове – бързо зреят, имат къса вегетация и високи добиви, разказа кметицата.
Пенсионерът Марин Евгениев от селото си спомня как навремето отглеждали дини, нямало механизация. Гледал съм до 5 дка, всички помагаха в семейството. Товарехме колите с любеници, ходихме на магистралата, във В. Търново, Дряново, Габрово да ги продаваме и така си помагахме на семейния бюджет. Хората произвеждали също пипер, домати, сега от година на година зеленчукопроизводството замира.
Тази година добивът на дини e много добър и производителите очакват да наберат 2-4 тона от декар, за празника сме осигурили 5 тона, похвали се председателят на кооперацията Николай Николов. Той допълни, че дините се отглеждат екологично и са с доказан вкус. Не случайно на пазарите спекулират и слагат табелки “Никюпски дини”, преди дори да е започнала беритбата в селото. Преди години отглеждахме дините на поливни площи, но сега няма напояване и разчитаме на природата, каза председателят. Кооперацията сади дини на 15 дка, още толкова са и на собственици от Никюп. Сега няма работна ръка, тревожи се Николов. Той коментира и цената на дините, която производителите определят. Тази година тя е 0,40 лв./кг Докарали сме цял камион на площада, идват хора от близо и далеч и си купуват на място, отчете шефът на кооперацията.
Николов информира също, че тази година реколтата от есенниците е добра, засети са 2400 дка, средният добив е 700 кг/дка при пшеницата, а 620 кг/дка при ечемика. През 2016 г. били по 520-530 кг/дка. Общо прибраното жито е 3000 т, но изкупните цени са ниски, оплаква се председателят. Искат качество, трябва да се спазват всички технологии против болестите, а имаме продажби на 270 лв. и на 285 лв. за тон. Още са на полето царевицата, слънчогледът, соята. Не е ясно какъв ще е добивът от слънчогледа, понеже от дъждовете има полегнали посеви. Той добави, че рентата за член-кооператорите е 50 лв., а тази година кооперацията купила два адаптера за комбайните, необходими при прибиране на царевицата, които струват общо 64 000 лв. Земеделската кооперация дава хляб на 20 души по време на жътвата, през зимата намаляват, но Николов се замисля дали да не намали декарите на есенниците за следващата селскостопанска година при тези ниски изкупни цени на зърното. Що се отнася до рапицата, наесен ще бъдат засети 500 дка, а също 400 дка с ечемик. Николов се похвали, че кооперацията е приключила 2016 г. с печалба, има и млади кадри сред персонала. Истинска гордост е младежи да работят на село.
Севдалина и Иван Петрови са едни от големите производители на дини в Никюп. Те са засели 10 дка. Тази година добивите са високи, за сметка на цената. Търговците ни съсипват, изкупуват дините на 15-20 ст. за килото, те убиват българското земеделие, оплака се Иван. Ако и догодина е толкова ниска цената, ще ядем дини само от Любимец, каза производителят. Вчера сме били на полето до 2,00 часа през нощта, а търговецът слиза от колата с климатик и диктува цената.
На мегдана в Никюп майка и син от Горна Оряховица привличаха погледите с пъпеши гиганти. Оказа се, че Маргарита Иванова със съпруга Делчо Иванов имат семейна фирма за селекция на пъпеши и дини. Те са агрономи, от дълги години се занимават със селекция. Иванов създава в съавторство с големия български учен проф. Петър Лозанов пъпеш “Хибрид-15”, най-разпространения в България. Иванова отчете, че пазарът на пъпеши в България е залят с всевъзможни ментета хибриди и де факто само истинските производители, които държат на качеството, си купуват истински семена. Създали сме 30 сорта пъпеши и дини и това ни провокира да дойдем на Фестивала на динята в Никюп, за да покажем на производителите резултата от нашата селекция, каза Иванова. Тя посочи, че цената на техните пъпеши е 2,00-2,50-3,00 лв. за килограм, но те били уникален сорт и хората ги купуват.
В България, за съжаление, частната селекция никога не е била приоритет. В същото време се питаме, защо липсват българските сортове плодове и зеленчуци на нашия пазар. Всичко е държавна политика, от която сме разочаровани много, и всъщност тя се явява пречка, коментира Иванова. Има и нелоялна конкуренция, приписват се чужди селекции, които подвеждат потребителите.
Заедно с търговията на бостана и проблемите с производството една от големите атракции на празника, особено за децата, бяха игрите, в които динята зае основна позиция. Най-много участници събра надяждането с вкусния плод. Последва състезанието “Познай теглото”, а хората в Никюп доказаха, че освен майстори на вкусното изкушение имат и набито око. Имаше още боулинг и носене на две дини под една мишница и тематична викторина, а в тъмните часове грейнаха динени фенери. На всички победители от игрите домакините раздадоха много награди. Особено атрактивни бяха добре познатите карвинг диня на Златка Енева, бодиартът на Даниела Кънчева и изложбата на младата художничка Свилена Донева от В. Търново.
Празничната програма започна с домакините, които изпяха химна на селото. После на сцената излязоха танцовият клуб “Сини вир” от Шемшево, изпълнителите на музикалната школа “Елита”, танцьорите от клуба “Ксани денс”, фолклорният клуб “Ресенски япрак”, певческата формация “Гъмзовяни”. Веселбата продължи до късно през нощта с хора на мегдана, където не секнаха димящите скари и пенливата бира.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново