Глад за медици в община Велико Търново

Публикувано на пт, 6 авг. 2021
4043 четения

Общинските лечебни заведения във Велико Търново се нуждаят от млади медицински специалисти, здравни и други професионалисти, за да могат да работят нормално. От медици се нуждаят Специализираната белодробна болница “Д-р Трейман”, Комплексният онкологичен център, Центърът за психично здраве и Центърът за кожно-венерически заболявания. След направен анализ на ситуацията се отчита, че са необходими общо 28 лекари, 45 специалисти по здравни грижи и двама магистър-фармацевти.
В четирите лечебни заведения за болнична помощ има 97 щатни лекарски длъжности, от които заети, включително по съвместителство, са 61,25. На основен трудов договор в тях работят 55 лекари. Подобна е ситуацията и при медицинските специалисти по здравни грижи – фелдшери, медицински сестри, лаборанти и др., при 206,50 щатни длъжности заетите са 147,75, като на основен трудов договор са 142 души.
Освен недостигът на медици, тревожен е и фактът за възрасттта на работещите в общинските лечебни заведения. Само двама от лекарите са под 35 г., над 65 г. има седем лекари. Най-голям е процентът на медиците във възрастовата група 55 – 64 г. – 28 души. Едва 6 на сто от лекарите са до 45 г. Картината при медицинските специалисти показва, че до 35 г. са само петима души, над 65 г. – 20, а във възрастовата група 55 – 64 г. са 41 души.
За компенсиране на съществуващия дефицит от млади лекари и специалисти по здравни грижи в местните стационари в Община В. Търново е постъпило предложение от д-р Стела Денчева, управител на Специализираната белодробна болница “Д-р Трейман”. В него се предлага отпускане на стипендия на студенти, обучаващи се по медицински специалности и поемане на задължение от тяхна страна след дипломирането си да постъпят на работа в продължение поне на 5 г. в някое от общинските лечебни заведения. В тази връзка е разработен проект на правилата за условията и реда за отпускане на стипендиите, публикувано на страницата на Община В. Търново.
Част от изискванията са стипендиантите да имат постоянен адрес на територията на общината към датата на подаване на заявлението, да се обучават във висши учебни заведения в страната и да са редовна форма на обучение. Също така не трябва да имат задължения към Общината и да не упражняват свободна професия. Стипендиите ще се отпускат ежегодно от бюджета на Общината за 8 студенти, обучаващи се в специалностите “Медицинска сестра” и “Акушерка”, за 4 студенти, изучаващи “Медицина” и за 3-ма, избрали да следват за рехабилитатори. Отпусканите стипендии на одобрените кандидати ще са в размер на годишната такса за обучение за съответната година. Средствата ще се преразглеждат в началото на всяка учебна година, като общият успех от дипломата за средно образование за първокурсниците или от положените изпити през предходната учебна година, за студенти от втори и по-горен курс трябва да не е по-нисък от “Много добър” 4.50 е записано още в правилата за отпускане на стипендиите. Предложения, мнения и препоръки от страна на гражданите относно тях се приемат до 12 август в местната администрация.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново