Д-р Веска Войчева: При завръщане от африканска държава с вируса на ебола, трябва да уведомим личния си лекар

Публикувано на ср, 17 сеп. 2014
385 четения

При завръщане от африканска държава с епидемия от вируса на ебола, всеки трябва да уведоми личния си лекар, съобщи д-р Веска Войчева, шеф на дирекцията за контрол на заразните заболявания при РЗИ във Велико Търново. Макар рискът от разпространение на инфекцията да е малък за нашата страна, със симптомите на опасната инфекция са запознати всички медици и здравни служби в областта. Проведохме и срещи с болниците за уточняване на мерките и практиките на действие при евентуална зараза от ебола, а до седмица-две се очаква да пристигне и специализирано облекло за медиците, уточни д-р Войчева. Това са част от указанията до здравните служби в страната, които здравното министерство спусна за действие и предпазване от инфекцията.

Ако след няколко седмици от престоя в Нигерия, Гвинея, Либерия и Сиера Леоне, където е разпространена епидемията от ебола, човек вдигне температура, има диария, повръщане, силно главоболие и необясними кръвоизливи, веднага трябва да потърси медицинска помощ.

В засегнатите с ебола страни трябва да се избягват контакти с кръв или телесна течност от пациент или труп, както и с предмети, които може да са заразени. Същото се отнася за диви животни или месото от тях. Опасни са също сексуалните контакти без предпазни мерки.

Преди да се тръгне към съответната държава с епидемия от вируса, всеки трябва да разбере, къде евентуално може да се лекува, ако се зарази. Не всички болници в засегнатите африкански държави приемат болни с ебола. Затова в медицинската застраховка на туристите за болест или злополука трябва да бъде включена и клаузата за медицинско репатриране. Това ще ограничи престоя в местни болници, където има риск от заразяване със смъртоносния вирус.

Според шефа на епидемиолозите в областта, ебола не се предава при случаен контакт на обществени места с хора, при които се наблюдават признаци на заболяване. Не е възможно заразяване при досег с пари, при покупка на хранителни стоки или в басейн. Вирусът не се пренася и с комари, не се разпространява и по въздушно-капков път.

Африканският вирус се унищожава лесно със сапун, избелващи препарати, излагане на слънце и висока температура или изсушаване.

От края на м. г. до 18 август 2014 г. в Гвинея, Либерия, Нигерия и Сиера Леоне са регистрирани общо 2 473 болни, от които 1 350 души са починали, съобщи д-р Войчева. Това е най-голямата епидемия от историята на заболяването, която е засегнала най-много географски области. На 8 август 2014 г. СЗО прие декларация, с която оцени епидемията от ебола като извънредна и опасна ситуация с международно значение, свързана с общественото здраве. Засега няма регистриран болен в Европа.

Ебола е рядко срещано и тежко заболяване с висока смъртност над 50%

Болестта се доказва серологично с изследване на кръв в Националния център по заразни и паразитни заболявания в София.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново