Болницата в Свищов стопи старите си борчове наполовина

Публикувано на вт, 18 авг. 2015
271 четения

Общинската болница в Свищов за четири години стопи старите си борчове наполовина, сочи отчет на дружеството за шестмесечието на 2015 г., представен пред ръководството на общината. Зам.-кметът Емил Димитров уточни, че д-р Евгений Митанов е поел болницата с дългове от над 2 млн. лв., от които просрочени 1,4 млн. лв. С големи икономии, но не и без финансовата помощ на общината, медиците връщат задълженията си и вече е прескочен прагът лечебното заведение да не изпадне във фалит. На последната сесия дори съветниците одобриха безвъзмедна помощ от 60 000 лв., с които лекарите да платят задълженията си към “Енерго-ПРО”, тъй като стационарът се е ориентирал към друг доставчик на електроенергия. Зам.-кметът допълни, че за това шестмесечие има намаление и на краткосрочните задължения с 308 000 лв., въпреки рестриктивното бюджетиране, което здравната каса наложи на болниците, на които дори не заплаща 100 процента за извършената дейност. Пример за това е отказът на РЗОК да преведе 18 000 лв. за извършената надлимитна дейност. И като се изчерпат именно месечните лимити, лечението остава за сметка на дружеството. Не можем да върнем болните, а имаме и много здравнонеосигурени пациенти, беше заявил наскоро д-р Митанов.

Независимо от усилията на ръководството на болницата, финансовият отчет сочи още, че за полугодието приходите са по-малко със 183 000 лв., отколкото за това време на миналата година, каза още Димитров. Това е така, защото стационарът сключи договор само за 38 клинични пътеки, вместо за 53 през 2014 г. Проблемът е, че за отпадналите 15 пътеки няма търсене, много пациенти предпочитат да търсят здравни услуги в големите болници на Плевен и Велико Търново. Като такъв пример зам.-кметът посочи и липсата на родилно отделение в Свищов. То е затворено, тъй като гинеколозите са се разбягали.

От друга страна са нараснали приходите от останалите отделения, като за шестмесечието те са 1,186 млн. лв. А това прави с 31 000 лв. повече от полугодието на 2014-а. Разликата идва от увеличения брой процедури по хемодиализа при пациенти с бъбречна недостатъчност. Те се заплащат от РЗОК и при тях лимити няма. Това са животоспасяващи манипулации, които не могат да бъдат отказани или икономисани. За съжаление обаче тези болни се увеличават и добре е, че в свищовската болница има специализирано отделение за хемодиализа. Иначе тези пациенти трябва да ходят в Плевен или Велико Търново по три пъти в седмицата.

Ако погледнем разходите на болницата, то те са се увеличили със 106 000 лв. спрямо миналата година., посочи зам.-кметът. Разликата идва от по-големите амортизации, които се начисляват на новите дълготрайни активи като ремонти и апаратура, придобити по проект с бенефициент общината за 3,2 млн. лв. И макар тази година да са съкратени 11 души от персонала, то разходите за заплатите са нараснали, тъй като трудовите възнаграждения са увеличени, обясни Димитров. Той припомни, че доскоро болницата е имала изоставане в заплатите, но то вече е преодоляно. Тази положителна тенденция е спряла изтичането на медици.

Трябва всички да обединим усилия и да помагаме на общинската болница, а не да търсим политически дивиденти за предстоящите избори, заяви Емил Димитров. И уточни, че на последните общински сесии е имало горещи дебати от политически групи защо общината трябва да даде субсидии и да помогне на лечебното заведение. Трудно се връщат над 2 млн. лв. задължения, от които повече от половината просрочени, коментира зам.-кметът. Именно затова Общинският съвет гласува на болницата да бъде отпуснат дългосрочен разсрочен заем, който тя връща успешно.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново