Близо 250 регионални гозби, домашна лютеница, казани с вкусни ястия и карвинг изкуство показаха в XII-ото издание на фестивала „Пъстра трапеза“ в Джулюница

Публикувано на сб, 27 авг. 2022
498 четения

В последната събота на топлия август в най-голямото лясковско село Джулюница отново бяха разпънати пищни софри за традиционния фестивал „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница“. Заради разнообразните инициативи, изложби и конкурси, кулинарното събитие вече 12 години е предпочитано от много зрители, посетители, участници, майстори кулинари, карвингисти и ценители на българската традиционна кухня, на нашите занаяти и фолклор.

От години целта на кулинарния празник е да представи богатото културно наследство на България, като привлече интереса на гостите към българското песенно и танцово изкуство и разнообразието и оригиналността на местната кухня. Фестивалът и тази година премина под наслов „Родно, местно, вкусно“ и даде възможност на присъстващите да се докоснат до живите традиции, да видят красиви карвинг-произведения, традиционни гозби и да опитат от лютеницата на нашите майстори в селото на доматите.

И тази година в Джулюница кулинарната фиеста събра много гости. Събитието стана част от традиционния само за Лясковско Карвинг-фестивал „Лясковец – пъстра столица на зеленчуците и гурбетчийското градинарство, а наред с него за пореден път се проведе и Общински празник на лютеницата.

Гостоприемните домакини от читалище „Пробуждане-1896”, придобили вече дванадесетгодишен опит, се бяха погрижили за доброто представяне на традиционните ястия от региона. Още рано сутринта, 13 красиви щанда показаха разнообразието на традиционната българска кухня. Общо 235 специалитета, типични за нашия регион, сложиха на масата чевръстите домакини. Един от щандовете беше на приятелите на Лясковска община от румънския град Виделе, които представиха традиционни за родното си място гозби – лютеница с гъби, туршии, питки, зеленчуци, паленка и други. С четири богати щанда се представи селото-домакин, като за кулинарното събитие готвиха отбори на пенсионерския клуб „Златна есен“, на Ловно-рибарската дружинка „Орел“, представила се с дивечови специалитети и отборът на кулинарите от Адвентистката църква, приготвили изцяло веганска кухня. Два кулинарни тима се представиха от общинския център Лясковец, а именно – възрастните дами от пенсионерските клубове „Зора“ и „Мазневска чешмичка“. Останалите пъстри трапези бяха разпънати от сборния отбор на село Козаревец, щанд представиха и от читалището в Мерданя, както и дамите от пенсионерския клуб в Драгижево. Гостуващите отбори бяха от стражишкото село Владислав, от златаришкото Горско Ново село и от народно читалище „Денчо Славов-1900“ с. Ганчовец, община Дряново.

Всички красиво аранжирани щандове бяха разположени в Централния парк на Джулюница, където от ранни зори нетърпеливо се разхождаха и много самодейци. Участниците в музикалната програма, която протича докато се оценяват гозбите, пременени в пъстри носии, развълнувани и въодушевени, очакваха да излязат на сцена, за да изтанцуват танците и да изпеят песните на България.

Преди да започне надпреварата и журито да се впусне в обиколка по вкусните щандове, се състоя официалното откриване на Дванадесетата национална кулинарна изложба. На сцената при шадраваните, да приветстват всички пазители на традициите, излязоха дългогодишните организатори на кулинарния фест. Председателят на местното читалище Екатерина Москова посрещна с българска погача и с поздрав „Добре дошли“ всички присъстващи, а кметът на община Лясковец д-р Ивелина Гецова поздрави участниците кулинари в надпреварите, карвингистите, самодейците и всички гости на селото, с думите: „Благодаря ви от сърце за положения труд, за идеите, които заедно прегърнахме преди 12 години, за да ги има българските традиции, да се съхраняват и да ги развиваме напред в бъдещето“. Своите топли думи към кулинарите ентусиасти от нашия регион отправи и идеологът на пъстрото събитие – шеф Пеньо Иванов, който стъпи на гости в Джулюница преди 12 години, за да започне традицията. Той бе за поредна година главният журиращ в кулинарното съревнование. Заедно с Ваня Табакова и Божидар Димитров, шеф Пеньо обходи всички щандове и опита от ястията, за да бъдат избрани най-добрите кулинарни творения.

В голям казан за изгладнелите посетители бе сварена и вкусна рибена чорба по рецепта на майсторката Марийка Добрева. Чорбата с риба бе разсипана на 150 порции и раздадена на почитателите на това ястие. Боб яхния по джулюнска рецепта сготви в 50-литров казан и раздаде чевръстата млада майсторка Красимира Рибагина. Бобът с пикантни тайни подправки също беще изяден за нула време. Близо до рибената чорба и боба, в голяма тава вреше и лютеница, която инициатива от години е запазен елемент от големия кулинарен празник. Домашно приготвена лютеница вари на всяко издание на фестивала предишният победител в надпреварата Конкурс за най-вкусна домашна лютеница. Тази година огнището за демонстративно приготвяне на питателната вкусотия подпали кметът на лясковското село Козаревец Красимира Колева. Тя свари от екологично чисти продукти лютеница по личната си рецепта с тайни подправки от своята градина, и когато беше готова, Колева се похвали, че слага и последната подправка – щипка любов. После свали от огъня тавата и заедно със своите асистентки – козаревските баби и младата самодейка Симона, намазаха близо 400 филийки за желаещите да я опитат.

Традиционният конкурс за лютеница, който от години се провежда в рамките на кулинарната проява, се състоя и тази година, като бурканчета с лютеница представиха общо 40 участници – от Лясковец, Козаревец, Гатчовец, Джулюница, Драгижево, Владислав, Горско Ново село, както и три вида лютеници и лютивка на румънските гости. Комисия опита тазгодишната вкусотия от реколта 2022 и класира най-добрите майстори. След дълго дегустиране, оценяващите професионалисти в храненето Анушка Недева и Стела Петлянкова се произнесоха, че в Деветия конкурс за най-вкусна домашна лютеница победител е Стефка Георгиева от село Владислав и в следващото издание на фестивала демонстративно ще приготви своята лютеница. Аплодисментите за второ и трето място са за лютениците на Румяна Маркова от Лясковец и Нора Ганчева от Джулюница, а поощрения да продължат да майсторят от домашната вкусотия получиха трима кулинари – Дафинка Игнатова от Козаревец, Цветанка Костова от Драгижево и Грациела Ницу от Румъния.

Всички участници, представили ястие по щандовете на „Пъстра трапеза“ се бяха постарали да пресъздадат с визия, вкусове и аромати духа на традиционната българска кухня така, че всеки от гостите на празника да се почувства горд, че е българин. Името и традициите в румънската кухня защитиха семейство Грациела и Кристиан Ницу и Валериа-Николета и Йонел Радулеску Стоика. Те презентираха пред българската публика ястията от тяхната трапеза и почерпиха с тяхната ракия паленка.

На журито му се наложи да опитва близо три часа от всичките вкусотии по пъстрите трапези. Предметни награди и грамоти за кулинарите победители в различните категории осигуриха организаторите и д-р Гецова, заедно с уважаемото жури, ги връчиха на първенците. Колективната награда за „Етно визия на щанд” отиде при кулинарния отбор на Ловно-рибарската дружинка на Джулюница. Призът, именуван „Баш майстор на фестивала „Пъстра трапеза“ грабна Албена Кинова от Горско ново село. За „Оригинална рецепта” бяха наградени всички 20 ястия на веганския щанд. Наградата „Най-добър десерт по стара рецепта” заслужи Петя Петкова от козаревския отбор за своите „Панирани смокини“. Наградата „Най-вкусно ястие” взеха дамите от лясковския пенсионерски клуб „Зора“, а най-добре с приготвянето на „Автентични ястия” се справиха домакините от другият клуб от Лясковец – „Мазневска чешмичка“, които бяха сложили на масата изобилие от блюда по стари рецепти – „Пилешка яхния с балучки арпаджик“, „Качамак по селски“, „Пататник“, „Яхния от зелени домати“, „Гювеч по лясковски“ и много други. Наградата за „Визия на ястие“ за майсторлъка си при оформлението му, спечели младият ловец Димитър Цончев от ЛРД за своето ястие „Авджийски десерт“ и за красивата си плодова пита. Традиция е и наградата за цялостно представяне, която се предоставя от родителите на Калоян Махлянов Котоошу и в това издание на феста тя отиде при гостите от село Владислав.

Журито присъди и пет поощрения – в категорията „Вкус” – наградата спечелиха щруделите на домакините от драгижевския пенсионерски клуб „Вяра“. За най-активен участник с най-много на брой вкусни ястия поощрението е за Красимира Колева от Мерданя. Поощрение и аплодисменти за най-много ястия получиха и дамите от пенсионерски клуб „Златна есен“, село Джулюница и бяха похвалени от журито за своята оригиналност, разнообразие на трапезата и автентични кулинарни гозби. Поощрителни награди имаше и за гостите, които за пръв път се включват във фестивала – кулинарите от Румъния и от дряновското село Ганчовец.

Докато журито опитваше всички представени за състезанието гозби, на сцената самодейци се включиха в традиционния песенен маратон. В програмата с фолклорни изпълнения се изявиха домакините от Джулюница – танцов клуб „Палитра“ и гласовитата млада певица Преслава Георгиева, гостите от Лясковец – певческа група „Росна китка” и певицата Сашка Андонова, групата за народни песни „Авлига” от Козаревец, както и гостуващите самодейци от група „Романтика“ от еленското село Палици, клуб за народни хора „Ороигралец“ и фолклорна група – „Ганчовските снахи“ от дряновското село Ганчовец, Димитър Йорданов с изпълнение на кавал и певческа група „Пролет“ от В. Търново. При откриването на фолклорната програма се включиха и гостите от павелбанското село Габарево – състав „Мераклии“. Те стартираха празничната програма с обичаните от всички и обичайни за богатия ни фолклор кукерски игри, представяйки древния ритуал „Прогонване на злите сили“. Специално за събитието бе поканен и дует Латинка Петрова и Младен Митков, които за втори път приеха да участват в празника и веселиха публиката със своите прекрасни изпълнения. Повече от час, неспирно се виха и кръшните български хора около кръглия шадраван пред сцената.

Когато веселието в унисон с обедните температури достигаше най-висок градус, десетки малчугани, след похапването на филийки с лютеница, се черпеха за празника и с вкусен десерт торта от сладкарска къща „Йо-Виг”, специален подарък за най-малките от организаторите на празника.

Освен вкусни ястия, наредени и оформени в красиви блюда по трапезите, присъстващите можеха да видят и типичното за форума карвинг-изкуство. Красивите творения на карвингистите варненките Ивелина Желева и Димитричка Янкушева, бяха подредени в специален щанд. Те показаха своите умения като изработиха разнообразие от фигурки от плодове и зеленчуци.

След награждаването на призьорите във всички категории, празникът завърши с поздравления и благопожелания за здраве и още много издания на фестивала. Организаторите за пореден път, както повелява традицията, отправиха сърдечна благодарност към основателя на „Пъстра трапеза“ шеф Пеньо Иванов, изпращайки го с подаръци, с българска погача и с венец от лютата джулюнска шипка.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново