40 720 пациенти са преминали през Специализираната болница по кардиология във В. Търново от разкриването й до сега. Това съобщи административният директор на лечебното заведение д-р Влатко Глигоров. От постъпилите пациенти 3640 са с остър миокарден инфаркт, а над 2217 души са прегледани или консултирани по програмата „Грижа за Вас“ в малките населени места в региона. По време на пандемията от COVID-19 в болницата се лекуват 286 пациенти, част от тях са били с инфекцията. След това започват да постъпват хoра с т. нар. пост ковид, което налага създаването на програма „Живот след ковид“, в рамките на която се извършват безплатни прегледи. Досега са направени над 1800 прегледа на хора, получили усложнения след като са изкарали инфекцията.
Специализираната болница по кардиология във В. Търново е открита на 31 октомври 2008 г., припомни д-р Глигоров. Тя е част от Български кардиологичен институт. С откриването й се въвежда рутинното интервенционално лечение на пациенти с остър коронарен синдром и инфаркт на миокарда, обхващайки областите В. Търново, Габрово, Русе, Разград и др.
„Този проект, въпреки че е частна инициатива, показва, че може да има устойчиви, добри проекти, които са насочени към хората. Смятам, че 15-годишнина е един добър повод да се разбере, че този тип проекти трябва да се разширяват в България. Нашата група болници от Български кардиологичен институт наброяват две високотехнологични болници, седем нови проекта за болници, които са в процес на проектиране и изграждане, пет специализирани болници като тази във В. Търново, 15 медицински центъра и 28 офиса и кабинети в страната. Така ние покриваме 2/3 от територията на страната. От както започваме да работим в областта на здравеопазването, през нашите болници са преминали 2,5 млн. пациенти“, каза още д-р Глигоров. Той посочи, че разполагат с най-съвременната техника и инфраструктура, както и специализирани линейки. Специалистите подпомагат работата и на други здравни
заведения – лекари от кардиологичната болница дават дежурства, за да може Специализираната белодробна болница „Д-р Трейман“ във В. Търново да продължи да работи.
„Вече 15 г. лекарите проследяват дългосрочно състоянието на своите пациенти чрез контролни прегледи, по телефона и в разговори със семейните лекари, а пациентите им отвръщат с доверие и множество благодарствени писма“, посочиха лекарите от кардиологичната болница.
На отбелязването на рождения ден на болницата присъстваха десетки пациенти, които споделиха своите лични истории и изказаха благодарност на лекарите, върнали ги към живот.
Един от тях е Велко Вълчев е на 61 г. от Лясковец. На 4 август 2022 г. на път за вкъщи получава силна болка. „Започнах да се потя, да се задушавам. Само успях да кажа на съпругата си, която шофираше в момента, да кара бързо“, разказва мъжът. Тя решава да го закара в СБАЛК В. Търново. „Помня само стъпалата, по които се качих и нищо повече“, връща лентата назад Велко. При настаняването му в интензивния сектор изпада в клинична смърт. За да спасят живота му, дежурният екип започва незабавни реанимационни мероприятия в пълен обем – сърдечен масаж, обдишване, налагат се неколкократни дефибрилации и дори включването му на апаратна вентилация. Битката за живота му продължава близо 40 минути, докато лекарите успяват да го стабилизират“, разказва д-р Генчева. След като идва в съзнание, лекарите установяват, че няма спомен за случилото се и никого не познава. През следващите дни, постепенно започва да възвръща паметта си до степен да си спомня миналото, да познава медицинския екип и близките си и да разговаря с тях. А днес мъжът се е върнал на работното си място. „Просто имах огромен късмет, че дойдохме тук. Много сме благодарни аз и съпругата ми на тези страхотни лекари! Буквално ме върнаха от оня свят!“, казва още Велко.
Весела БАЙЧЕВА
20259
