– Г-н Цацаров, ВКП отказа да протестира обвинението срещу Октай Енимехмедов. Защо точно на финала се случи това?
– Преценката е на наблюдаващия прокурор от касационната прокуратура. След като така е решил – няма да протестира или няма да поддържа внесения протест.
– По въпроса с отстраняването на съдия Владимира Янева. Някога ще се разбере ли изобщо кой кого е подслушвал?
– Мисля, че не някога, а в много скоро време ще стане ясно. Поне това, което е възможно да се установи със средствата на НПК. По-скоро трябва да стане ясно, че не можем да продължаваме да живеем в този ченгеджийски сценарий, като с това не искам ни най-малко да обидя хората, работещи в службите за сигурност. То не бяха “Галерии”, то не бяха “Гномове”, то не бяха “Лиани”, сега пък “Таласъми”. И това прави впечатление, че в тези сценарии участват едни и същи лица, някои от които в момента имат и изключително активна изява и на политическата сцена. Трябва веднъж завинаги да се разбере, че обществото не може да бъде “хранено” с това нещо. А за да се разбере, трябва да се пресече. И тук въпросът е да има желание, и то не само от правораздавателните органи, но и от част от политическия елит.
– Част от съдебната реформа ли са сегашните действия срещу съдия Янева?
– Не. Съдебната реформа е такава, каквато е прокламирана. Добра или лоша, има си стратегия за нея. Аз мисля, че ясно съм изразил позицията си кое от нея подкрепям и кое смятам за неефективно. Производството срещу съдия Янева не е някакво начало на съдебна реформа, а част от нормалната работа на прокуратурата. И нека не концентрираме нещата основно и само върху съдия Янева. Не я оневинявам и не се опитвам да омаловажа ролята ѝ. Само че някой преди това е създал една разработка, при това с изключително неверни документи. Този някой също ще бъде обвинен. Той е бил лице от състава на МВР тогава и е лице от състава на ДАНС сега. Заема една средна, макар и отговорна, позиция в системата. Някой този сценарий го е писал и някой му е наредил или поне подсказал какво да прави. Затова казвам, че съдия Янева не е центърът на този скандал. Тя е била затрупана с искания за СРС, които в конкретния случай не е отчела, че това, което се иска, не съответства със закона. Но освен нея, има нарушения при технически действия срещу системите на МВР в София и в страната. Тук участие съдия Янева няма, имат участие други лица. Скоро, може би, те ще станат ясни.
– Съдия Янева ли е единственият магистрат, за който в момента разполагате с данни за нарушения при издаване на СРС?
– В момента да. Нямаме данни за други магистрати с подобни нарушения.
– Вие лично чувствате ли се жертва на разработката “Таласъми”?
– Не. Аз житейски така съм устроен, че независимо от това дали съм главен прокурор, или не, конспирациите не са ми в главата. Предпочитам да търся прагматичното решение и да разбера какво наистина е станало. А не да се чудя има ли конспирация, няма ли такава, срещу мен ли е насочена и прочее. Аз, ако започна да мисля това, няма да мога да спя. А е нормално човек да може да спи, защото иначе на другия ден няма да може да работи.
– А има ли случаи на подслушване на прокурори?
– Констатиран е случай на подслушване на близък на прокурор.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
(В интервюто са включени въпроси и на други медии)