През юли това лято най-малко 20 ученици от 10-и и 11-и клас от специалността селски туризъм на ПГАТ “Ц.Церковски” в Павликени ще заминат на лятна практика за няколко седмици в Сполето, Италия. Това е поредният спечелен и стартиран за изпълнение проект в училището. Директорката на гимназията Надежда Иванова съобщи, че откакто са започнали да работят по проекти към европейската програма “Леонардо да Винчи” през 2006 г., досега са спечелили финансиране за един учителски и 7 ученически проекта. По тях вече са били на практика в реална работна среда 120 ученици от специалностите механизация на селското стопанство, селски туризъм, цветарство, ловно и горско стопанство в градовете Кемниц, Германия, Виена, Австрия, Валенсия, Испания, практикували са и в Италия.
Това лято ученици от специалността селски туризъм ще замиват за Сполето, Италия. Общата стойност на реализираните досега проекти в това училище е 376 730 евро. Финансирането е такова, че дава възможност на децата напълно безплатно да пребивават в съответната европейска страна и изпълняват основните дейности, предвидени в съответния проект, в продължение на две или три седмици. Дори им се осигуряват и джобни пари. Сред кандидатите се подбират ученици с най-добър успех от миналата година и последния срок на текущата учебна година, те трябва да са без провинения, да участват активно в ученическия живот на гимназията. Да имат добри оценки и по съответната професионална дисциплина, която изучават в своето училище. Не на последно място са и техните езикови знания – в училището се изучава като първи западен език английски, за втори западен учениците имат възможност да изберат немски или испански.
Ползата от участието на нашите ученици в тези европейски летни практики е много голяма, разказа Надежда Иванова. Там те имат възможност в реална работна среда да се запознаят с нова техника и нови технологии, да вкусят от европейската култура във всяко едно отношение. Във Валенсия през миналото лято младежите са били разпределени от испанските домакини по проекта на работа в девет хотела. Всяка група е имала ментор. Учениците са били от специалността селски туризъм и са имали възможност да участват в посрещането на гости в тези хотели. Минали са през кухнята, участвали са в сервирането, в камериерството. В Италия павликенските ученици от съответната специалност са имали възможност да готвят местни блюда, да отглеждат зеленчуци и животни. В Австрия бъдещите наши специалисти по лов и горско стопанство са участвали в залесяване, в прочистване на горски терени, проправяне на горски пътеки и т.н.
Младите хора са много чувствителни, те бързо усещат разликите и реагират на различията. Правят им впечатление чистите и добре подредени европейски градове и с радост виждаме как самите те почват да стават по-старателни в поведението си като туристи. Много се впечатлиха и от дисциплината, която се изискваше от тях в испанските хотели. Работният им ден беше от 6 часа и през този период те нямаха право да се разсейват, да се шляят по коридорите на хотелите без работа или да почиват дълго. В Германия нашите ученици от специалността механизация изумиха домакините с уменията си да управляват добре селскостопанска техника. От другите специалности имаме поканени от фирмите домакини вече няколко наши ученици да постъпят при тях на постоянна работа, след като завършат образованието си при нас, казва още Надежда Иванова.
Елка СПАСОВА, сн. авторката
25802
