Възпитаниците на випуск 2023 г. на ПМГ “Васил Друмев” във В. Търново се реализираха успешно в престижни университети в страната и чужбина, като това утвърждава позициите на училището като едно от водещите учебни заведения в страната.
През настоящата учебна година Природо-математическа гимназия “Васил Друмев” завършиха 125 ученици в профили “Математически”, “Софтуерни и хардуерни науки”, “Природни науки” и професия “Приложен програмист”. От тях 19 са пълни отличници. За участия и призови класирания в международни и национални олимпиади, състезания и конкурси и успех Отличен (6,00) от гимназиалния етап на обучение с почетната награда на ПМГ “Васил Друмев” – Златна значка, бяха удостоени трима зрелостници: Пламен Миланов, който е лауреат на две национални олимпиади през настоящата учебна година – по география и история, класиран на националния кръг на олимпиадата по български език и литература, участник в Международната олимпиада по география през 2022 г., вече е студент в СУ “Св. Климент Охридски”, специалност “История и география”. Теодор Костадинов, който е лауреат на Националната олимпиада по история и цивилизации през 2023 г., класиран на националния кръг на олимпиадата по география и двукратен участник на национални олимпиади по лингвистика, вече също е студент в СУ “Св. Климент Охридски”, специалност “Мениджмънт и бизнес информационни системи”. Самуил Николов, който е с призови класирания от национални и международни състезания по плуване и участник в национални олимпиади по информационни технологии, ще изучава “Космически и авиационни операции и информационни системи” в САЩ.
С най-високи резултати на приемните изпити от випускниците са Виктор Веселинов (Отличен 6,00), който ще учи софтуерно инженерство в СУ “Св. Климент Охридски”, и Милица Божанова (Отличен 5,90), която е записала медицина. Мартин Славов ще изучава авиационна техника и технологии, а Дамян Дамянов от професия “Приложен програмист” изненадващо се е насочил към ветеринарната медицина. Цветомир Димитров е предпочел да изучава киберсигурност, а останалите са избрали компютърно и софтуерно инженерство в СУ “Св. Климент Охридски”, Техническия университет в София и Техническия университет във Варна, мениджмънт и бизнес информационни системи, строителство на сгради и съоръжения в Университета по архитектура, строителство и геодезия в столицата, както и различни специалности във Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” във Варна.
Припомняме, че за успех Отличен (6,00), участия в състезания и олимпиади, активна обществена и спортна дейност, за принос в издигането престижа на гимназията с почетната награда – Сребърна значка, тази година бяха удостоени 17 ученици от 12 клас: Борислав Йосифов, Василена Василева, Мария Лалова, Мелиса Ахмедова, Милена Ангелова, Ани Ганчева, Ванеса Камбурова, Деница Георгиева, Донна Папазова, Калина Тодорова, Милица Божанова, Силвия Дойчева, Филипа Колева, Александър Лалов, Кристиян Гешев и Петя Игнатова.
Николай ВЕНКОВ