Стопанска академия “Д. А. Ценов” в Свищов почете своя дарител

Публикувано на вт, 10 Ное. 2020
69 четения

Традиционното честване на патронния празник на Стопанска академия “Димитър А. Ценов” – 8-ми ноември, тази година бе отменено поради удължаване на извънредната епидемична обстановка.
Академичното ръководство на висшето училище все пак почете паметта на Дарителя с поднасяне на цветя пред паметника на Димитър Ценов. Ректорът проф. д-р Марияна Божинова заедно със зам.-ректорите – проф. д-р Любчо Варамезов и проф. д-р Поля Ангелова, и ВрИД председател на Студентски съвет – докторант Жанета Ангелова, изразиха огромната почит и признателност на академичната общност към Димитър Ценов с поднасяна на цветя.
През 1912 г. Димитър Ценов завещава цялото си имущество за осъществяване на неговата съкровена мечта, която описва скромно в писмото си до кмета на родния Свищов: “Аз имах една мечта – да направя нещо за родния си град, в който захванах своето търговско поприще, и за българина, комуто изглежда предстои още много културна борба, додето ще може да достигне своята справедлива, национална и човешка кауза”. В завещанието си Ценов пише: “Като принасям своята скромна лепта на народния олтар, свършвам с благопожеланието, щото българският народ да върви безспир по пътя на културния напредък към постигането на своя идеал”.
На 8-ми ноември 1936 г., в присъствието на представители на правителството и много граждани, Цар Борис III прочита в родния град на Дарителя Наредба-закон, която гласи: “Учредява се в гр. Свищов Висше търговско училище под името “Димитър Апостолов Ценов” с цел да дава теоретически и приложни знания по отделните клонове на стопанските науки”. В словото си при откриването Царят отправя пожелание създаденото с дарението на Димитър Ценов висше училище “да крепне и се развива, като разпраща по всички кътове на родината просветени и родолюбиви граждани, които да отдадат всички свои сили за благото на българския народ”. Цар Борис III споделя и своята убеденост, че “това ново висше училище, открито в най-значителния през миналото столетие търговски дунавски център на България, ще оправдае както заветното желание на Дарителя, тъй и надеждите на всички ни”.
Днес, когато Свищовската академия навлиза в 85-ата си година от своето летоброене, създаденото с най-голямото индивидуално дарение за българското образование висше училище има над 150 000 възпитаници. Създават се нови специалности, свързани с икономическите и образователните потребности на обществото, в областта на търговията, информатиката, маркетинга, международните икономически отношения, предприемачеството, агробизнеса, туризма и др.
Като авторитетен учебен, научен и изследователски център, Академията в Свищов подготвя висококвалифицирани кадри за нуждите на националното стопанство и за динамично развиващата се глобална икономика. Осъществява обучение в професионалните направления “Икономика” и “Администрация и управление”, в ОКС “бакалавър”, ОКС “магистър” и ОНС “доктор”, в редовна, задочна и дистанционна форма. Свищовските студенти получават солидно професионално теоретично и практикоприложно обучение по учебни планове, разработени съвместно с бизнеса и държавната администрация. Дипломата и европейското дипломно приложение, които получават възпитаниците на Стопанската академия, са признати в Европейския съюз, САЩ и Канада.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново