Два необезопасени участъка на строителни площадки във В. Търново са били спрени от експлоатация. Това обяви инж. Невена Стефанова – директор на Дирекция „Инспекция по труда“. Най-честите нарушения, отчетени през февруари, са именно опасни скелета при саниране на жилищните блокове, което крие риск за живота и здравето на работниците.
Общо 122 проверки в обекти на 122 малки и средни предприятия са извършени през февруари от служители на „Инспекция по труда”. Направени са също и две проверки по инициатива на ТД на НАП и ТД на НОИ във В. Търново.
Най-много проверки са извършени в областта на строителството. Разкрити са 456 нарушения на трудовото законодателство, от които 75 % са свързани с нормите, регулиращи трудовите правоотношения. При проверките са констатирани още неизплатени в договорените срокове трудови възнаграждения в размер на 18 635 лв. Глобите за това са от 1 500 до 15 000 лв., като всички фирми, забавили заплатите на своите служители, са санкционирани. След намесата на инспекторите са изплатили 1 665 лв., отчете още инж. Стефанова.
25 % от разкритите нарушения са по норми, свързани с неосигурени от работодателите здравословни и безопасни условия на труд. Инспекторите са констатирани общо 114 такива нарушения.
През февруари са предприети 407 принудителни административни мерки срещу работодатели със задължителни срокове за изпълнение. Санкционирани са 22 фирми, на които са съставени актове за административни нарушения, основно в областта на строителството.

Весела БАЙЧЕВА
сн. архив