Рисунките с къна завладяха света

Публикувано на пт, 29 мар. 2013
1264 четения

Стела Христова ще разкрие във Велико Търново тайните на рисуването с къна върху тялото.

Изкуството механди набира почитатели и в старата столица

Принс, Лиз Тайлър, Пинк, Гуен Стефани, Мира Сорвино… Списъкът на членовете на мeханди братството е дълъг. Почетен председател е Мадона, която още през 1998 г. в клипа към песента Frozen, демонстрира ажурни филиграни на ръцете и краката си. Съществуващата вече 5000 години древна женска традиция (перманентни рисунки с къна)идва у нас от Индия и Северна Африка.
“Механди е изкуството за рисуване с къна, самото наименование идва от “мендхика” – санскритското име на растението къна. Техниката е класически боди арт. Той е част от 64-те традиционни изкуства в индийската култура, които всяка жена е трябвало да владее. В Индия това е празнично изкуство, което жените практикуват, когато се подготвят за тържества, фестивали, религиозни събирания, но той най-вече е част от сватбените церемонии – санджит”, разказва Стела Христова, която през почивните дни ще гостува във Велико Търново, за да разкрие тайните на рисуването с къна и ведическата кухня.
Самото рисуване с къна може да се проследи хилядолетия назад във времето, но кога започват корените му, е трудно да се определи. В самите веди, смятани за основните писмени паметници на индуизма, рисунките с къна са показани като символ на Слънцето и Бог – Суря-Нараяна. Рисуването през древността не се е използвало толкова с декоративна цел, колкото със сакрален характер. Идеята е, че лицето, което участва в церемонията, по този начин одухотворява тялото си и отваря своята вътрешна светлина, вътрешно зрение, т.е. пробужда слънцето в себе си.
“Символиката на рисуването с къна е разнообразна, в модерния свят механди стана едно много популярно изкуство, но в Индия то е част от предбрачна церемония, която се нарича санджит, или още – вечер на къната. Тя се прави, защото в Индия много често браковете са уредени, младоженците се запознават едва ли не на самата сватба, и това е голям стрес за самата булка. Целта на такова събитие е успокояваща, то има психологичен ефект, т.е. няколко дена преди сватбата жените от двете семейства се събират на непринудено женско парти, по време на което се опознават. Отнемат много от стреса, който съпътства самото приготовление на сватбата. Канят се професионални рисувачи, пеят се традиционни народни песни, танцува се, хапват се лакомства. В Аюрведа, древна индийска система за грижа за здравето, се твърди, че къната има охлаждащ ефект върху тялото, който гони стреса”, споделя още Стела.
На някои места в Индия младоженците също са прилагали механди преди сватбата, особено в колоритния щат Раджестан, където може да се каже, че всичко е в голямо изобилие – цветовете, архитектурните стилове.
Може да се направи паралел между индийската и арабската култура, защото механди не е запазено само за Индия. В Близкия изток, Африка, в древността воините, преди да тръгнат на битка, рисували ръцете си. Правели го, защото така се предпазвали от инфекции, самата къна със своето антисептично действие им помагала да не се заразят.
Механди орнаментите от Индия се отличават с изображения на птици и тропически растения, характерни за региона. Характерни са тънки, фини линии, покриващи не само дланите и стъпалата – а също и прасците, ръцете до лактите, раменете и гърба. Арабските рисунки са характерни с големи флорални мотиви, украсяващи дланите и стъпалата на жените. Често се използват клечки за зъби или кохл апликатор като основен инструмент за рисуване. Африканските мотиви са геометрични, ъгловати, изрисувани с по-дебели линии. Тези декорации са отражение на религиозни вярвания и са лесно видими от разстояние.
В Индия вярват, че колкото по-дълго се задържи механди на ръцете на булката, толкова по-силна и страстна ще е любовта между нея и бъдещия й съпруг. Друго поверие гласи, че когато момичето влезе в дома на свекървата, то не трябва да се занимава с домакинска работа, докато къната не падне.
“Механди не е точно татуировка по начина, по който ние я разбираме. На морето често ни предлагат татуировки, уж направени с къна, но повечето от татуистите рисуват с черна боя за коса. Последиците за човешкия организъм могат да бъдат сериозни, получават се различни алергии и понякога отнема месеци човек да се възстанови”, предупреждава Стела.
След полагане на къната тя трябва да се изчака да изсъхне поне 1-2 часа, междувременно рисунката се пръска с разтвор от лимонов сок и захар. Колкото по-дълго съхне, толкова цветът ще е по-наситен и тъмен. Процеса ще удължите, като сложите влажна салфетка върху татуто. Цветът на кожата също е от значение – татуажът седи супер на тъмна кожа. В един момент “пастата” се напуква и се изронва от само себе си. В началото нюансът може да е блед, но след 12 часа той потъмнява. От време на време татуто може да се маже с масло от бадем или сусам, за да поддържате цвета наситен. Ръцете и краката не са единствените участъци за татуаж, въпреки че са предпочитани. Според вуду религията са директни канали на индивидуалността и жизнената сила. Тъй като са в постоянен контакт с отвъдния свят, трябва да бъдат защитени с амулети. Може да изберете още скрити, достъпни само за погледа на любимия местенца, като слабини, венерин хълм или мястото, където се съединяват полукълбата на дупето, или да украсите шията с “колие”, да подчертаете стегнатия корем с причудлива плетеница около пъпа, да привлечете вниманието към финия глезен с “верижка”…
Механди дава възможността да “облечем” тялото си в красиви и нежни фигури, без да го подлагаме на неприятната процедура по татуирането. Когато ни омръзне, можем лесно да го отстраним и заменим с нова рисунка. Интересно е как една толкова древна традиция изведнъж става моден хит в началото на XXI век. Днес механди е начин много жени по света да изразят себе си и своята индивидуалност.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново