Клуб “Традиция” отбеляза 145 г. от подвига на войводите Хаджи Димитър и Стефан Караджа

Публикувано на ср, 24 юли 2013
1048 четения

На 20 юли 2013 г. в местността Канлъ дере край село Вишовград бе отбелязана 145-годишнина от навлизането на четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа и техния кратък героически път към свободата на България. През нощта на 5 юли 1868 г., четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа в състав 125 човека преминава река Дунав при село Вардим. Първата битка с врага е в Карайесенските лозя на 6-и юли, втората битка в Панова кория при село Горна Липница , след което останалите живи четници поемат на юг към Стара планина. На 8-ми юли четниците навлизат в землището на село Вишовград и заемат позиции в местността Дълги дол. Преследвани от 4000 души аскер и башибозук, четниците водят десетчасова битка до късно вечерта, като под нейно прикритие четниците се измъкват и се връщат няколко километра назад, за да заблудят врага. После пак се отправят към Балкана. Спрели за почивка в местността Кара казън кюпрюсю (днешното Канлъ дере), където охраняващият Христо Македонски е изненадан от ловните кучета на двама турци.
Новата битка започва сутринта към 9 часа, убит е знаменосецът Христо Чернев, знамето се вдига от Христо Македонски, атаките на турците се отбиват, но четниците губят сили, липсват вода и муниции… Караджата, ранен няколко пъти, се хвърля в самоубийствена атака, което дава възможност на другарите му да се изтеглят, а самият той, тежко ранен, е омотан с въжета и откаран в близкото село Плужна. Хаджи Димитър води сражението до вечерта и повежда четите към Стара планина.
В тази битка се сражават 76 четници, като 24 загиват. На възпоминанието присъстваха кметове на селата Вишовград, Караисен, Павликени, жители на селата, през които е минала четата. Отслужена бе заупокойна молитва за загиналите в битките четници. На трите паметника, изградени на мястото на битката, бяха поднесени венци и цветя. С 25 минутна възстановка членове на клуб “Традиция” от Велико Търново, Шумен, Русе, Севлиево, Плевен, Луковит, както и членове от Сдружение “Клуб Миноносец Дръзки”, гр. Варна, пресъздадоха възловите моменти от бойния път на четите – измъкването от потерята при Горна Липница, навлизането в землището на село Вишовград, откриване на четата от местни ловджии, няколко часовите атаки на башибозук и армейски части от четниците, смъртта на знаменосеца Христо Чернев, раняването на Караджата и неговата саможертвена атака, в която е ранен още веднъж и попада в плен, оттеглянето на четите към Стара планина. В ролята на Хаджи Димитър се превъплъти Петър Стефанов, Милен Михов бе в образа на Караджата, Мануш Христов пък бе Никола Обретенов. Христо Драгозов бе командващ аскера, а Евгени Пенчев влезе в образа на атрактивния башибозушки главатар. След възстановката 35-те участници дадоха почетен залп за загиналите герои. 300 души от Вишовград и околните села наблюдаваха мероприятието и бурно аплодираха участниците след края на възстановката. В знак на благодарност кметът на село Стефан Караджово подари на великотърновския клуб цветен портрет на Стефан Караджа.
Стефан СТЕФАНОВ
сн. Илия ВЪЛЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново